Цената на кафето наскоро достигна най-високото си ниво за повече от половин век на Нюйоркската фондова борса. На 22 ноември цената на паунд кафе надхвърли $3. Междувременно, цената на унция злато се е увеличила с 40% през последната година.
Тези развития накараха експертите в Колумбия, чиято икономика отдавна зависи от износа на суровини, да се запитат колко дълго ще продължи този благоприятен цикъл. Въпреки че тези продукти нямат икономическата мощ на петрола, те отбелязват, че пред лицето на продължаващите икономически трудности, всяка печалба, която стимулира потока на международна валута, може да донесе полза.
Дългогодишният дебат за рисковете на икономика, зависима от волатилността на стоковите пазари, отново изплува на повърхността, пише El Pais.
Президентът на Колумбия Густаво Петро често повдигаше този въпрос по време на предизборната кампания. Като решение, той предложи политика за възраждане на индустриалния сектор. Въпреки това, повече от половината от мандата му мина, а има малък видим напредък по този план.
Злато и петрол
Междувременно, през 2022 и част от 2023 г., силното представяне на цените на петрола, в един момент достигайки почти $123 за барел, осигури много необходима глътка въздух за финансите на държавната компания Ecopetrol, която е ключов играч в публичните финанси на Колумбия.
Причините и ефектите зад тези ценови колебания варират в зависимост от продукта.
Климатичните фактори са в основата на скока на цените на кафето, докато покачването на цените на златото е свързано с глобално движение на капитали, търсещи безопасни активи в отговор на геополитическата нестабилност.
Източник: GettyImages
"Тази тенденция е до голяма степен подтикната от завръщането на Доналд Тръмп", обяснява пред изданието икономистът Адриан Гарлати. Той се позовава на изявленията на новоизбрания президент на САЩ за нови тарифи и инфлация, която, според него, не намалява както се очаква. "Когато има несигурност, инвеститорите се обръщат към златото", добавя той. Същото правят и централните банки по света, натрупвайки златни резерви като защита срещу потенциални кризи.
Колумбия заема 20-то място в света по износ на злато според финансовия вестник La República. Междувременно, Колумбийската минна асоциация поставя страната на 16-то място, според El Colombiano.
Това помага да се обяснят ефектите от глобалния ценови скок, който се е засилил през последната година. Международният бум на златото стимулира растежа в минния и добивния сектор на Колумбия, но също така носи нежелани последици. "Социалните ефекти от увеличението на цената на златото имат отражение върху детския труд", казва Ернандо Зулета, декан на Икономическия факултет на Университета на Андите.
Към предизвикателствата, пред които е изправен всеки пазар, който до голяма степен оперира в сянката на незаконността, Зулета добавя и други притеснения: "Когато цената на златото се покачва, добивната работа в мините се увеличава. Но също така се увеличават и процентите на отпадане от училище, и има движение на ученици към неформалното минно дело". Според него краткосрочната златна треска може да създаде "капани на бедността".
Кафе мания
Различна история се разгръща в сектора на кафето, където покачването на цените е особено повлияно от климатичните ефекти върху бразилските култури, най-големият производител в света.
"Комбинацията от продължителна суша и ненавременни мразове в Бразилия беше перфектната буря, която изтласка пазара до третото най-високо ценово ниво в историята на Ню Йорк", обяснява експертът по стоки Алберт Скала от Маями. Той добавя, че Европейската зелена сделка също е имала въздействие върху пазара: "Очакваме много волатилност през следващите месеци. Трябва да следим резултатите от реколтата във Виетнам, която се провежда около това време".
Адриан Гарлати приветства ползите за производителите на кафе, но отбелязва, че селскостопанските цикли са ограничени: "Това е реалност за тази година. Вярвам, че до следващата година всичко ще се върне към нормалното. Във всеки случай, значението на кафето за колумбийската икономика е много по-малко от това на петрола, газа или минното дело".
Всъщност, фактът е, че отглеждането на кафе е един от основните двигатели на растежа на БВП през 2024 година. Докато селскостопанският сектор като цяло, заедно с изкуствата, е помогнал за стимулиране на глобалните резултати, кафето е било главният герой, с 33,6% тримесечен растеж в най-новото междугодишно сравнение.
Източник: GettyImages
Кафе индустрията също е по-добре подготвена от златната индустрия да се справи със социалните ефекти от ценовия бум. Тя има повече наемни фермери и няма незаконно отглеждане на кафе. Проблемите й с отпадането са свързани с поколенческите промени сред фермерите и миграцията към градовете.
Икономика, подвластна на капризите на пазара
Според професора от Университета на Росарио Алехандро Усече, обаче, има и други недостатъци на този ценови скок: "Когато цените се покачват, те могат да привлекат инвестиции в дълготрайни активи. Но модел на износ, който структурно зависи от такива цени, е рисков, защото е подложен на висока волатилност и несигурност."
Това е част от дългогодишен дебат, който периодично изплува и често завършва с призиви за действие. Както отбелязва академикът от Станфордския университет Хавиер Мехия, Колумбия все още не е намерила износна матрица, базирана на дейности с по-висока добавена стойност. Страната все още търси формула, която ще й позволи да поддържа просперитет, без да разчита на суровини.
Гарлати припомня, че потенциалът на сектори като туризма и агроиндустрията е бил обсъждан, но казва в заключение: "Много други условия трябва да бъдат налице, за да се развият тези стратегически ниши, за да има инвестиции и растеж. А сега, с натиска за енергийна преход към нисковъглеродни икономики, истинската дискусия ще бъде за определяне на стратегическите сектори за страната".