Цената на еталонните марки петрол днес слабо се повишава след вчерашния срив с над 5 процента до близо 7-годишен минимум.

Причината за тези тенденции бе неочакваното решение на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да запази фактическото ниво на добива – 31,5 млн. барела, с което на практика увеличи приетата досегашна квота от 30 млн. барела на денонощие. При това членовете на картела се договориха да не определят квоти до следващото заседание през юни 2016 година.

Януарските фьючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта поскъпнаха с 20 цента - до $40,93 за барел. При вчерашната търговия стойността им се срина с $2,27 (5,28%), до $40,73, което е минимално ниво от март 2009 г., съобщава Bloomberg.

Котировките на американския еталон WTI на електронните търгове на  Нюйоркската стокова борса (NYMEX) се увеличи с 5 цента - до $37,7 за барел. При вчерашната сесия цената им спадна с  $2,32 (5,8%) - до $37,65 за барел, която е най-ниската й стойност от февруари  2009 година.

Трудно е да се намерят някакви „бичи” фактори, които биха тласнали петролните цени нагоре. Периодът на свръхпредлагане на световните пазари ще бъде продължителен, доколкото Саудитска Арабия не иска да си намали добива, за да се коригират квотите на страните след завръщането на Иран в доставките, отбелязва анализаторът на Hyundai Futures Corp.

Взетото в петък решение на ОПЕК означава, че „всеки може да прави каквото си поиска”, заяви министърът на петрола на Иран Биджан Зангане, оценявайки излишъка на пазара на около $2 млн. барела на денонощие.

„Ние защищаваме интересите на нашите страни, интересите на нашата организация. Американците нямат таван на производството, руснаците също, защо такъв трябва да има ОПЕК”, каза по повод последните решения на картела иракският министър Адил Абд Ал Махди.