По повод намерението на Българската банка за развитие да поеме по-голяма инициатива по отношение на кредитирането на малки и средни предприятия изразена в нейната тригодишна стратегия, разговараме с изп. директор на финансовата институция Асен Ягодин.

Възможно ли е Българската банка за развитие (ББР) да се намеси по-агресивно в развитието на бизнеса у нас чрез отваряне на свои клонове в различни градове на страната?

Фокусът на банката и нейната мисия е към създаване на максимално добри финансови и други условия за кредитиране на малки и средни предприятия.

Ако установим, че наистина при преминаването на парите през други банки недостигат по-най-добрия и ефективен начин до крайните кредитополучатели може би ще се фокусираме в директното кредитиране.

В зависимост от това на по-късен етап ще обсъдим необходмостта от клонова мрежа. Това обаче е краен вариант и ще прибегнем до него единствено, ако бъдем притиснати от пазара.

Това обаче не е типичната опция за една банка за разивтие. Такива кредитни институции по света не разполагат с клонове, а работят чрез мрежите н ачастните търговски банки.

Планирате ли да емитирате дълг, за да подпомагате бизнеса?

Не бихме се поколебали да емитираме дълг, ако това се налага и ако ресурсът, с който ще разполагаме през следващата година е недостатъчен. Това винаги е стояло като опция пред нас, имайки предвид интереса към дълг емитиран от ББР. Предвид статуса на банката, а именно най-висок възможен кредитен рейтинг в България, има интерес към облигациите както от местни така и от чуждестранни инвеститори.

Този интерес ще намали цената на дълга. Въпрос на сметки е дали ще прибегнем към емитиране още в началото на следващата година, ако нямаме необходимия ресурс по линия на гаранционния фонд.

Money.bg припомня, че последната емисия дълг на ББР беше за 20 млн. евро и  с 5-годишен срок. Годишната доходност на книжата е 4.8%, която е само с 0.9% по-висока от тази, която Министерството на финансите плаща по новоиздадените 5-годишни ДЦК.

Как виждате участието на ББР през следващата година в процеса на кредитиране на МСП?

Вече имаме разработена стратегия в тригодишен хоризонт - от 2012 до 2014 г., която в момента е в процес на съгласуване и одобряване от Министерството на финансите и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Тя залага на един доста по интензивен ръст на активите на ББР от средния за пазара. Това означава повече раздадени кредити, които както директно ще бъдат предоставени на МСП така и чрез останалите търговски банки, които разполагат с инфраструктура.

От друга страна в процес на подготовка е нов гаранционен фонд, който ще бъде управляван от ББР, като в момента е дискусионен неговият размер, но при всички положения ще бъде значителен. Той ще бъде използван за предоставяне на гаранции по кредити, които се отпускат на фирми, действащи в селските региони на България.

Както вече няколко пъти анонсирахме привлякохме ресурс и гаранционни линии за 100 млн. лв., които ще бъдат използвани за прилагане на новата ни стратегия.