Потаен град под формата на плаващи, ръждясали платформи в Каспийско море? Звучи като нещо, което се вижда само на филм, но всъщност е реалност, с която много малко хора за запознати.
Neft Daşları, или "Нефтени скали", представлява комплекс от нефтени платформи и производствени съоръжения, свързани с километри мостове в откритите води на Каспийско море - най-голямото езеро в света. Намира се на около 100 километра от Баку, столицата на Азербайджан, и на шест часа път с лодка от брега. Това е най-източната точка на Азербайджан.
Това е най-старата морска петролна платформа в света, по данни на Книгата на рекордите на Гинес, като в разцвета си е била населена с над 5000 души жители. В последните години обаче населението на града намалява, а части от платформата се разрушават и постепенно се поглъщат от морето, разказва CNN. Въпреки това Нефтени скали продължава да функционира, символ на вековната нефтена история на Азербайджан. Каспийско море, богат източник на изкопаеми горива, също изпитва негативните последици от климатичните промени, предизвикани от тези ресурси.
Историята на Нефтени скали започва през съветския период,
в края на 40-те години на миналия век, на малък остров, когато петролни работници започват изграждането на първите платформи и жилищни съоръжения. През 1949 г. е пробит първият кладенец фонтан от "черно злато". През 1951 г. първият танкер напуска платформата с натоварен петрол, а изграждането на комплекса започва сериозно, което се разглежда като архитектурно и техническо чудо.
Градът постепенно се разраства, изграждан на метални стълбове, закотвени в морското дъно, и разположен над морското равнище. В пиковите си години съоръженията разполагат с близо 2000 кладенци и около 320 платформи, свързани с над 160 километра мостове и тръбопроводи. Защитен е частично от бурите и вълните благодарение на умишлено потопени кораби, които създават изкуствен залив.
С годините градът има все по-добри условия с жилища, театър, магазини, медицински пункт, футболно игрище, дори дървета и парк, създаващи усещане за общност. Някои наричат Нефтени скали "осмото чудо на света" или "островът на седемте кораба", кръстен на потъналите плавателни съдове около него.
В продължение на десетилетия Нефтени Скали е символ на петролното производство в региона, като е произвел близо 180 милиона тона петрол в своята 75-годишна история. Въпреки че значението му намалява с откриването на по-големи полета и с промените в цените на петрола, платформата продължава да произвежда около 1 милион тона годишно.
С намаляване на производството и сгради и мостове започват да се разрушават, като части от платформата потъват в морето. Държавната петролна компания на Азербайджан, отбелязва, че са предприети действия за предотвратяване на замърсявания и за поддръжка на съоръженията.
В бъдеще платформата може да се превърне в туристическа атракция или музей, ако петролният ресурс бъде изчерпан. Независимо от съдбата си, градчето остава символ на индустриалното наследство на региона, един уникален проект на инженерно изкуство и свидетел на дългата нефтена история на Азербайджан.