Историята показва, че четвърт век съществуване е и много, и малко за една финансова институция. Продължителността на живота е важна, но много по-важно е какво е постигнато за този период от време. А една 25-годишнина винаги е повод за равносметка на постигнатото.

Точно такава равносметка бе направена по време на двудневния форум, посветен на 25-тата годишнина от създаването на Българската банка за развитие, възникнала през 1999 г. под името Насърчителна банка. За този период, от малка, незабележима кредитна институция, чието съществуване често бе оспорвано в професионалните среди, ББР израсна до група със сериозно влияние в банковия сектор и се превърна в действащ финансов инструмент, чрез който правителствата могат да оказват осезаемо въздействие върху посоката на развитие на българската икономика, нейната устойчивост и да осъществяват ключови свои политики.

Банка с висока капитализация

Сега ББР е може би най-високо капитализираната банка у нас, с активи от близо 2.8 млрд. лева и с кредитен портфейл от 1.29 млрд. лева. Отделно от това, нейното дъщерно дружество Национален гаранционен фонд е подкрепило над 12 хил. малки и средни предприятия, от общо над 27.3 хил. фирми, подкрепени от цялата група, като им е предоставило гаранции по кредити за над 3.3 млрд. лева.

"Пътят за развитие, който ББР стартира, е базиран на добрите практики на Европа. Банката се развива в посока осигуряването на подкрепа и стабилитет за постигане на целите, заложени в публичните политики на национално и местно ниво", заяви министърът на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов при откриването на международната конференция "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства".

Той подчерта, че освен за подкрепа на малкия и среден бизнес, банките за развитие са мощен инструмент за решаване на национални проблеми в кризисни ситуации, когато публичният ресурс не достига, както и за осъществяване на национални програми за икономическо развитие. Той подчерта, че освен подкрепа на малките и средни фирми, банката ще подкрепя националнозначими проекти с дългосрочна възвръщаемост, както и проекти в социалния и здравния сектор.

Снимка 686953

Източник: ББР

Доц. д-р Росен Карадимов - министър на иновациите и растежа

Заместник-министърът на финансите Мартин Дановски подчерта важното значение на националните банки за развитие и на ББР в частност за осъществяване на националните политики за стимулиране на икономическата активност.

"Очакваме активно участие на ББР в осъществяването на националния план по изпълнение на проектите, свързани с програмата "InvestEU", както и оптимизирането на инвестиционния процес у нас и повишаване на ефективността му", каза заместник-министър Дановски.

Подуправителят на БНБ Петър Чобанов поздрави участващите в конференцията с четвъртвековния юбилей на ББР. "Усилията на мениджмънта и на служителите на ББР помогнаха за откриване на нови хоризонти за развитие и за създаване на една по-конкурентна и иновативна икономика", заяви Петър Чобанов.

В организирания по случай 25-ата годишнина на ББР форум се включиха високопоставени представители на Европейската комисия, на Българската народна банка, на Министерството на финансите, на Европейския инвестиционен фонд, директори на насърчителни и експортни банки от 20 европейски държави, както и главните изпълнителни директори на водещи български банки.

Националните банки за развитие, самостоятелно или в сътрудничество с ЕК, ЕИБ и ЕИФ, успяват да постигнат най-ефективно въздействие на инвестираните публични средства, единодушни бяха участниците в конференцията. Основен фактор за успеха им е познаването на националния пазар, по-конкретно на нишите с недостиг на финансиране.

Специалната им мисия обсъдиха главният секретар на Европейската асоциация на публичните банки Марсел Рой, Антонджулио Марин, ръководител "Прилагане на InvestEU" в ЕК, както и ръководители на банките за развитие от България, Франция, Хърватия, Унгария и Финландия.

Банките за развитие и ролята им в икономиката

"Банките за развитие имат изключително голяма роля що се отнася до достъпа до финансиране и разкриването на нови работни места. Подпомагането на предприятията и инвестициите в областта на енергетиката, особено след повишаването в следствие на възникналата криза заради войната в Украйна, изведоха на ново ниво значението на банките за развитие. Тяхната мисия е изключително важна във всеки един цикъл на икономическото развитие", каза Марсел Рой.

В специално интервю за Money.bg Деляна Иванова, зам.-председател на Надзорния съвет на ББР, очерта основните достижения и перспективи за развитие на групата. Според нея основните насоки в приетата наскоро стратегия за развитие на банката включват не само да продължи ролята си да подкрепя малките и средни предприятия, но и да подпомага държавата в осъществяването на публичните политики и развитието на секторите, които тя си е поставила като приоритети.

"Ако трябва да сме по-конкретни с финансовите инструменти, с които тя разполага в момента, било те кредити или гаранции, или пък капиталово финансиране, ние предоставяме на частните и публични дружества необходимата им финансова подкрепа за осъществяване на своите проекти и програми, които те осъществяват било с европейски пари, било с публични средства, било с частен ресурс. Една такава програма е за развитието на индустриалните паркове, част от ПВУ. Изграждането на спечелилите паркове трябва да приключи до 2026 г., което е доста предизвикателен срок. С финансовата подкрепа на банката ние позволяваме бързото, точно и навременно завършване на парковете. Разработваме общ финансов механизъм с ЕСО (Енергийния системен оператор) за изграждане на зелени енергийни мощности върху площите на публични дружества, като например болници, училища, детски градини, общински и държавни сгради. Механизмът осигурява интегрирано решение, осигуряващо енергиен одит, изграждане, присъединяване, фиксиране на цената на енергията за собствено потребление на цена по-ниска от текущата, плащане за електроенергия, включване в енергийна общност за оптимизиране на потреблението. След приключване на договорения период, който може да бъде до 10 години, съоръженията остават собственост на сградата.

В стратегията сме записали, че ще разширим финансирането на експорта. Имаме специален продукт за насърчаване на експортно ориентираното производство и финансираме с оборотни и инвестиционни средства експорта на производителите. По правило банките за развитие, в частност и ББР, не се конкурират с търговските банки. Банкта интеревенира на пазари и клиенти, при които търговските банки се въздържат да навлязат", обясни Деляна Иванова.

Снимка 686954

Източник: ББР

Деляна Иванова, зам.-председател на Надзорния съвет на ББР

Разбира се, осъществяването на стратегията на ББР изисква сериозен финансов ресурс. Според председателя на Надзорния съвет, той се осигурява от капитала на банката, от кредитни линии, предоставени от Европейската инвестиционна банка и от банките за развитие, които са партньори на ББР, в това число и от тези на Китай и на Южна Корея.

В интервюто за Money.bg Деляна Иванова подчерта ролята на ББР във финансирането на стратегически за България индустрии, които чуждите частните банки, избягват да финансират.

"Един такъв сектор е военно-промишленият комплекс. А в България той е съществена част от икономиката и БВП и е особено важен за развитието на индустрията, запазване на заетостта и генериране на доход. Банката подкрепя като обслужване и финансиране, където има нужда, всички производства на стоки с двойна употреба. Това е много широк спектър от компании, работещи и генериращи добавяне стойност в България.", каза Иванова.

Друго важно направление в стратегията на банката е финансирането на проектите в публичния сектор.

"Помолили сме всички министерства да ни предоставят своите приоритети, за да можем да разработим продукти за тяхното финансиране. Договорили сме се с Министерството на финансите да подкрепим капиталовата програма на правителството с мостово финансиране на изпълнителите на съответните проекти. Това е една рамка от проекти, която държавата се ангажира да изпълни. В тези случаи осигуряваме на изпълнителите на тези проекти дългово финансиране срещу ангажимента на възложителя и държава, посредством приложението за капиталови разходи в бюджета, че съответните проекти всяка година ще бъдат включвани в бюджетното финансиране до тяхното приключване. Това ще гарантира тяхното навременно и коректно изпълнение. Ролята на банката при подпомагане на държавата в нейните политики е не само да осигури структурирано финансиране, но има и роля на гарант за коректното и целево разходване на публичния ресурс", заяви Деляна Иванова.

Стратегията на банката - амбициозна и повлияна от опита

Ясно е, че стратегията на ББР е много амбициозна и една част от нея е повлияна от опита на банките за развитие в големите западноевропейски държави.

Има някои много интересни инициативи. Например френската публична банка Bpifrance, част от групата Caisse des Dépôts, за периода 2024-2028 г. са отделили 35 милиарда евро за участие в плана за реиндустриализация на Франция, в който се предвижда създаване на мегазаводи за полупроводници, паркове за батерии и минимум 100 нови индустриални точки през 2028 година (базирано на търсенето на финансиране от около 2300 индустриални стартъпа към края на 2023 г.)

Друг техен проект, който се финансира по тази линия, е така нареченият ядрен акселератор, който е насочен към подпомагането на компании, които са в сектора на ядрената енергетика, с цел да растат и да остават конкурентни в бързо променящата се международна среда.

Интересен е и транспортният проект на италианската банка за развитие Cassa Depositi e Prestiti, с който се финансира изграждането на железопътни линии и на големи спортни обекти", разказа председателят на Надзорния съвет на ББР.

"Смятаме да заимстваме от други банки за развитие, които са наши партньори, проекти за изграждане на модерни домове за възрастни хора и инфраструктурата към тях", уточни Деляна Иванова.

Новата стратегия на ББР за периода 2024-2026 г. беше приета през юни 2024 г. от Министерския съвет. Тя превръща банката в мощен пазарен инструмент на държавата за подкрепа на малките и средните предприятия, подпомагане на публичните политики и преодоляване на регионалните дисбаланси.