Оперативната печалба на Berkshire Hathaway's се понижи с 6% след данъчно облагане, до 10,1 милиарда долара през третото тримесечие, което е спад от 10,8 милиарда долара от преди година. Спадът до голяма степен е свързан с отрицателно колебание в експозицията на фирмата в чуждестранна валута, ход, който вероятно ще се обърне през текущото тримесечие.
Оперативните печалби са намалели от рекордните 11,6 милиарда долара през второто тримесечие. Компанията не е купувала акции през третото тримесечие. Това се сравнява с обратно изкупуване от 345 милиона долара през второто тримесечие и около 2,6 милиарда долара през първото тримесечие.
Общите притежания на Berkshire в парични средства и еквиваленти нараснаха с 48 милиарда долара през третото тримесечие до рекордните 325 милиарда долара на 30 септември спрямо 277 милиарда долара на 30 юни.
Натрупването на пари през тримесечието отразява продажби на акции от приблизително 36 милиарда долара, включително това, което вероятно е над 20 милиарда долара от продажби на акции на Apple и 9 милиарда долара от продажби на Bank of America. Паричните нива също бяха подкрепени от 10,1 милиарда долара оперативни печалби на компанията след облагане с данъци.
Източник: iStock
Berkshire намали дела си в Apple с 25% през третото тримесечие до 300 милиона акции.
Оперативните печалби на Berkshire след облагане с данъци са били около $7 019 на акция от клас А през третото тримесечие, изчисления на финансовото издание Barron. Това е спад от $7437 на акция през третото тримесечие на 2023 г. и под консенсусната оценка на FactSet от $7335 на акция.
Печалбите на Berkshire бяха потиснати от по-ниски печалби от застрахователни компании, отразяващи повече от 500 милиона долара загуби от урагана Хелене и непарична загуба в чуждестранна валута от 1,1 милиарда долара, свързана със спада на долара, което повиши стойността на дълга на Berkshire в недоларов размер , предимно деноминирани в йени.
От третото тримесечие на 2023 г. до третото тримесечие на 2024 г. имаше отрицателна промяна от 1,5 милиарда долара във валутните резултати, което представлява повече от цялото отрицателно движение в оперативните печалби. Berkshire, за разлика от повечето компании, не отчита "коригирани печалби", които премахват еднократни фактори като изменението във валутата.
Berkshire каза, че загубите от урагана Милтън, който се случи в началото на четвъртото тримесечие, ще възлизат на около 1,3 до 1,5 милиарда долара преди данъци.
Приходите от застрахователни инвестиции се повишиха рязко през третото тримесечие, отразявайки по-високите парични салда и печалбите в Burlington Northern Santa Fe, железопътното подразделение на компанията, които нараснаха с 13% до 1,6 милиарда долара след данъци.
Оперативните печалби на Berkshire след облагане с данъци изключват печалбите и загубите от огромното инвестиционно портфолио на компанията. Общите печалби през третото тримесечие, включително печалбите от инвестиции (реализирани и нереализирани), възлизат на 26,3 милиарда долара, в сравнение със загуба от 12,8 милиарда долара през третото тримесечие на 2023 г.
Главният изпълнителен директор Уорън Бъфет казва на инвеститорите да се съсредоточат върху оперативните печалби, като изключват печалбите от инвестиции, тъй като те са по-добра мярка за силата на приходите на компанията.
Липсата на обратно изкупуване на акции на Berkshire през периода дойде, когато акциите достигнаха рекорд през третото тримесечие, като акциите клас A достигнаха 716 000 долара в началото на септември. Върхът в рамките на деня беше над $720 000. Акциите на Berkshire клас А приключиха петък на $678 000. Акциите се повишиха с 25% тази година, изпреварвайки индекса S&P 500.
Бъфет, който наблюдава обратното изкупуване на акции, е внимателен към цената и очевидно смята, че акциите не са били достатъчно евтини през периода, за да купи голяма част от тях. Акциите надхвърлиха 1,6 пъти балансовата стойност през периода, най-висока стойност през последните години.
Berkshire остана извън пазара за собствените си акции през първите три седмици на октомври. Компанията не е изкупувала никакви акции от края на третото тримесечие до 21 октомври, датата на отчета за 10-Q.
Счетоводната стойност на Berkshire се повиши с 4% през третото тримесечие до приблизително 437 000 долара на акция на 30 септември в сравнение с второто тримесечие на тази година. Сега акциите се търгуват за около 1,55 пъти балансовата си стойност от 30 септември.
Бъфет и двамата му инвестиционни мениджъри, Тод Комбс и Тед Уешлер, продължиха да намират малко за закупуване на фондовия пазар. Berkshire е купувач на акции за около 1,5 милиарда долара през третото тримесечие и е продал около 36 милиарда долара, според 10-Q. Досега тази година Berkshire е продала акции на стойност 133 милиарда долара и е закупила само 5,8 милиарда долара.
Печалбите на звеното за автомобилно застраховане Geico на Berkshire почти се удвоиха до 2 милиарда долара преди данъци през третото тримесечие, тъй като компанията се възползва от увеличения на ставките с около 10%. През последните две години Geico и други автомобилни застрахователи бързо увеличават премиалните цени за притежателите на полици.
Geico каза, че има увеличение на политиките си в сила през третото тримесечие, след като загуби около 20% от тях през последните две години. Geico инвестира в технологии, за да намали голямата разлика между себе си и лидера в индустрията Progressive.
Печалбите след облагане с данъци в Berkshire Hathaway Energy, големият бизнес за комунални услуги на компанията, нараснаха до 1,6 милиарда долара от около 500 милиона долара през предходния период.
Застрахователните резултати на Berkshire бяха отрицателно повлияни от увеличението със 789 милиона долара на застрахователните резерви през третото тримесечие, свързано най-вече с отдела за охрана на имущество и злополуки на компанията, който обслужва малкия бизнес. Berkshire каза, че затяга своите стандарти за подписване в звеното.
Berkshire има история на силни застрахователни резултати в своя застрахователен бизнес, така че свързаното с Guard увеличение на резервите е необичаен ход за фирмата.
Защо Бъфет държи толкова много кеш?
И въпросът, който почти всички инвеститори си задават от няколко години - защо Бъфет предпочита да държи рекордно ниво на свободни парични средства в компанията, дори когато Dow Jones Industrial Average и S&P 500 продължават да отчитат нови рекорди?
Причината може би се крие в едно единствено съотношение, често определяно от Бъфет като най-добрият показател за това къде се намира пазарът в момента - съотношението на пазарната капитализация на пазара към БВП на САЩ. Към настоящият момент, това съотношение е при рекордните 209%. Въз основа на това съотношение, се предполага бъдеща възвръщаемост на пазарите от едва 0.4%.
"Пазарът може и да продължи да се задържа около историческите си оценки, но инвеститорите ще имат нужда от теми, които да подхранват заблудата. Те могат да бъдат под формата на "QE завинаги" или може би изкуственият интелект ще бъде основна движеща сила. Това е, което трябва да наблюдаваме в момента", според анализаторът Гари Еванс от финансовия блог Global Macro Monitor.
"Компаниите може да уволнят всички свои работници и да ги заменят с машини и алгоритми, които ще надуят маржовете до безкрайност. В този случай обаче съвкупното търсене и икономическият растеж ще бъдат смазани. Така, че трябва да се намери баланс", казва още Еванс.
Като друга основна причини за държането на подобен рекорден кеш от страна на Бъфет, експертите посочват, евентуалната възможност да се правят покупки в бъдеще по-евтино, ако пазарът падне.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.