Министерство на финансите планира да запълни бюджетния дефицит чрез по-високи осигуровки, а сред алтернативните идеи са замразяване на заплатите в три министерства: на образованието, вътрешните работи и на отбраната. Налице са и други идеи като допълнително облагане на банките или еднократна амнистия за недекларирани печалби и доходи. Тези идеи е малко вероятно да доведат до съществени приходи за бюджета и най-вероятния вариант си остава увеличение на социалните осигуровки.
Увеличаване на ставката с 3%, но само за НОИ
Проектът на министър Людмила Петкова предвижда служителите да заплащат с 3% повече социални осигуровки за пенсия, но само в частта, която отива в НОИ. Предложението е ставката да се вдигне от 14.8% на 17.8%, или ръст от близо 17% на разходите за социални осигуровки. Цялото увеличение ще отива единствено в бюджета, а не по личните партиди в частните пенсионни фондове.
Изчисление на 24 часа показва, че това било довело до спад на работните заплати между 32.31 лв. и 112.5 лв., освен ако работодателите не решат да компенсират с увеличение в заплатите.
Увеличението на осигуровките няма да засегне заплатите на държавните служители, тъй като при тях осигуровките са изцяло поети от държавата.
Министерство на финансите очаква допълнителни приходи от 1.8 милиарда лева приходи от ударното увеличение, но не е ясно дали е заложена и евентуална по-висока безработица, която да бъде вследствие на увеличаващите се разходи за труд. Дефицитът в НОИ за 2023 година е 11 милиарда лева и пенсиите реално се изплащат от данъците, а не от осигуровките, а увеличението на ставката не би решила този проблем в съществена степен.
Не става ясно и дали са заложени мерки за ограничаване на черния и сивия сектор от икономиката в страната, което е възможно да доведе до повече приходи.
Увеличението на пенсиите през последните години, както и влошаващата се демографска структура водят до все по-големи дисбаланси в социално-осигурителния модел на България. Според актюерите на НОИ, социалните осигуровките е следвало да бъдат 37.5% през 2023, за да може да се покрият разходите на НОИ за пенсии.
Изследване на 24 часа показва, че българите искат по-високи пенсии, но без да се увеличават размерът на вноските и годините за придобиване на право на пенсиониране, а с по-добра събираемост. Едва 11% одобряват увеличаване на осигурителната вноска за пенсия.