"Лев Инс" е най-високо класираната от българските застрахователни компании в региона на Югоизточна Европа за 2018 г., сочат данните от дванадесетото издание на изследването на SeeNews Top 100 SEE. Компанията заема 18-о място, като е следвана непосредствено от "Булстрад Виена иншурънс груп", "ДЗИ - Общо застраховане" и "Армеец", а малко по-назад в класацията са "Бул Инс" (която се изкачва с цели десет позиции до 26-о място), "Евроинс" (30-а позиция), "Дженерали застраховане" (31-а), "Алианц България" (32-а), като последните две са единствените местни компании, отчели спад, "ОЗК - Застраховане" (37-а) и "Булстрад лайф Виена иншурънс груп" (40-а). Във втората половина на таблицата попадат животозастрахователните подразделения на някои от българските компании.
Представителите на сектора са класирани според размера на записаната бруто премия, която представя платимите от застрахования премии през целия период на застраховките. В случая на "Лев Инс" те възлизат на 143,3 млн. евро, като спрямо 2017 г. растат с 36,91%. Въпреки че са по-назад в класирането, "Бул Инс" регистрират най-големия ръст по този показател от всички попаднали в класацията - от 52,89% до 97,8 млн. евро, следвани от "ОЗК - Застраховане" с 40,01% до 74,3 млн. евро. Спад с 3% бележи записаната бруто премия на "Алианц България", до 84,7 млн. евро.
Въпреки общия си растеж, българските компании като цяло биват изпреварени от румънските, което не е необяснимо, предвид размера на пазарите в двете държави, като северната ни съседка дори има един представител в челната петица. Най-големите застрахователи в Югоизточна Европа са словенските компании Zavarovalnica Triglav и Zavarovalnica Sava, чиито записани бруто премии са съответно 660,2 и 392,3 млн. евро. "Първите три застрахователя запазват местата си за трета поредна година, като подобряват както записаната си бруто премия, така и нетната си печалба", се посочва в доклада.
Въпреки растежа на местните компании, пред българските застрахователи все пак има неизвестни на пазара. "Има два големи пропуска в регулаторната ни рамка", коментира главният изпълнителен диркетор и председател на борда на директорите на "ОЗК - Застраховане" Александър Личев. "Все още нямаме стандартизирана методология за определяне на размера на обезщетенията за материални и нематериални щети, произтичащи от телесни повреди, и системата бонус-малус, която тепърва трябва да бъде въведена." Според него с продължаването на здравната реформа на местния пазар ще се наблюдават още повече сливания и придобивания, особено на бивши здравни фондове, регистрирани като застрахователни компании.
Освен словенските застрахователи, единствено представителите на България и Румъния преминават границата от записана бруто премия от 1 млрд. евро общо, със съответно 1,2 и 1,3 млрд. евро. "Обаче по отношение на представянето, България класира общо 19 компании в класацията (с един повече от Румъния), което показва силната конкуренция на местния пазар", се посочва в документа. По този показател страната също е лидер, а третото и четвъртото място се поделят от Хърватия и Словения с по 14 компании.