Снощи Управителният съвет на Европейската централна банка  е взел решение за поредно повишение на тавана на Механизма за спешна ликвидност (фонд ELA), чрез който Централната банка на Гърция предоставя извънредна ликвидност на закъсали търговски банки в страната. Това съобщиnа водещи финансови медии, въпреки че от ЕЦБ отказаха коментар, пише bnr.bg.

Европейската централна банка е повишила с 800 млн. евро общия размер на Фонда за спешна ликвидност до 74 млрд. евро, след като преди по-малко от седмица (на 9-и април) ЕЦБ вдигна тавана на програмата ELA с цели 1,2 млрд. евро до 73,2 млрд. евро.

Вчерашното извънредно решение на ЕЦБ да повиши тавана на гръцката спасителна програма ELA с нови 800 млн. евро сякаш е сигнал, че има ускоряващо изтичане на депозити от гръцката банкова система с наближаване на крайния срок, в който може да бъде постигнато споразумение между Гърция и нейните международни кредитори (на 24-ти април, когато се очаква ключова среща на Еврогрупата).

Агенция Ройтерс цитира свой източник, според който банките в Гърция вече са използвали около 70 млрд. евро от средствата по програмата ELA, като са останалите свободни около едва 4 млрд. евро.

Преди време ЕЦБ отмени приемането на гръцки облигации като обезпечение при предоставянето на ликвидност на търговските банки и това принуди гръцките банки да разчитат единствено на средствата от Механизма за спешна ликвидност (ELA). В края на март Европейската централна банка инструктира големите гръцки търговски банки да се въздържат от увеличаване на техните експозиции в гръцки държавен дълг.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги отхвърли серия критики от страна на гръцките власти, че банката играе "твърдо" с Гърция и настоя, че тя само прилага своите правила. След заседанието на ЕЦБ на 5-и март Драги заяви, че през последните два месеца ЕЦБ вече е удвоила размера на кредитите за Атина до 100 млрд. евро, което представлява около 68% от БВП на страната.