Университетска болница "Медика-Русе" купи за 7 млн. лева бившия Педагогически институт в дунавския град, става ясно от съобщение на областната администрация. Тя планира да го превърне в нов учебно-терапевтичен блок.
За целта ще бъде направен мащабен ремонт и ще се закупи модерна апаратура, като през следващите три години ще бъдат инвестирани 25 милиона лева в проекта.
Така новият блок трябва да е готов до края на април 2028 г. Договорът за продажба е подписан след получено съгласие от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и след одобрение от Министерството на иновациите и растежа. Процедурата е без търг и конкурс според условията на Закона за насърчаване на инвестициите.
"Мащабният проект включва още заедно с Русенския университет "Ангел Кънчев" и УМБАЛ "Медика-Русе" да създадат медицински факултет", пише в съобщението.
За плановете за обучение на лекари в Русе се знае от началото на годината, като те бяха анонсирани от областния управител Драгомир Драганов, като тогава той даже изрази надежда, че първият випуск може да бъде приет още през учебната 2025-2026 г.

Русенският университет ще има нов Медицински факултет
Обучението на лекари стартира през 2025 година
В Русенския университет (създаден като Висше техническо училище) днес има факултет "Обществено здраве и здравни грижи", в който се обучават акушерки и медицински сестри, като база им е именно болница "Медика". Тя е разположена непосредствено до построения през 1980 г. Педагогически институт, който от 90-те е част от РУ.
След изграждането на новите корпуси на университета комплексът от осем сгради с обща площ от 7600 квадратни метра спря да се използва и ръководството още през 2017 г. официално обяви, че е с отпаднала необходимост.
Преди малко повече от половин година правителството промени статута на имота от публична държавна на частна държавна собственост и така продажбата стана възможна.
Скоро след обявяването на идеята за медицински факултет в Русе се появиха и критики. Включително, че според Националната карта на висшето образование в Северен централен район вече се обучават достатъчно бъдещи лекари и няма как от нормативна гледна точка да се разкрие такова професионално направление на още едно място.
Тогава областният управител Драганов коментира пред "Сега", че картата може да бъде променена, предложението е съгласувано със съответните институции, а освен това след приемането в Шенген ще има голям интерес от студенти от Румъния, Молдова и Украйна.
В съобщението на областната управа за продажбата не се споменава становище на Министерството на отбраната по въпроса с новия факултет.