Нов горещ тренд на настоящата година се очаква да бъдат първичните публични предлагания. Почвата за това в световен мащаб се "подготвя" с достигането на рекордни оценки от някои от най-горещите частни компании.

Според Financial Times, SpaceX направи търг през декември, който оцени компанията на над 250 милиарда долара, правейки я най-скъпата частна компания в историята. За сравнение, SpaceX на Илон Мъск продаде акции в търг, през декември година по-рано, която оценяваше компанията на 175 милиарда долара, според запознати.

Оценка от 250 милиарда долара, е била сериозна премия към оценката от 150 милиарда долара, която компанията получи чрез търг през лятото на 2023 г. Увеличението ще направи SpaceX една от 75-те най-големи компании в света по пазарна капитализация, далеч пред T-Mobile USA Inc. (179 милиарда долара), Nike Inc. (177 милиарда долара) и China Mobile (176 милиарда долара), според данни, събрани от Блумбърг.

Но не само SpaceX е с космическа оценка. Конкурентът на OpenAI - Anthropic, е в напреднали преговори за набиране на 2 милиарда долара в кръг на финансиране, който ще оцени стартъпа на 60 милиарда долара, според двама души, запознати с въпроса.

Илон Мъск отново е най-богатият човек в света - колко плаща на служителите в Tesla, SpaceX и X?

Илон Мъск отново е най-богатият човек в света - колко плаща на служителите в Tesla, SpaceX и X?

Той е критикуван за стриктния си управленски подход, при който от служителите често се очаква да работят извънредно

Anthropic е една от многото стартиращи компании, набиращи милиарди долари на фона на шума около генеративния AI. Само преди три месеца OpenAI набра 6,6 милиарда долара, почти удвоявайки оценката си до 157 милиарда долара.

Миналият месец xAI на Илън Мъск каза, че е събрал 6 милиарда долара нов капитал, приключвайки кръг от финансиране, който се работи от месеци и се смята, че оценява стартъпа с изкуствен интелект на повече от 40 милиарда долара.

Снимка 697540

Източник: iStock

Лошата новина за инвеститорите - чакането на първичните публични предлагания на някои от най-горещите компании, е толкова дълго и "нажежено", че често води до схвръхочаквания, които не се оправдават. Още по-лошото е, че много от желаните компании, като посочените по-горе, вече са материализирали изключителен ръст в оценките си и стават публични, тоест достъпни за широките инвеститори, при цени с малък потенциал за по-нататъшен ръст.

Защо инвеститорите трябва да са търпеливи с предстоящите IPO-та?

И макар първичните публични предлагания от миналото да доказват, че може да има привлекателни възможности за интелигентните инвеститори, може би много по-добре е те да са търпеливи в момента и да подхождат към IPO-та търпеливо.

Силният интерес към определени първични публични предлагания, обикновено се свързва със завишени първоначални оценки и надценени акции, което носи повече рискове за инвеститорите.

В допълнение, историята показва, че компаниите обикновено не се представят добре на пазара в продължение на много години след публичното си излизане. Така че, инвеститорите, които са привлечени от тази внезапна активност на IPO-пазара, трябва да имат това предвид, когато мислят за своите времеви хоризонти.

Може да се наложи от спекуланти да се превърнат в дългосрочни инвеститори, а доходността на инвестициите им дълго да е на отрицателна територия в първите няколко години.

Обемът и броят на IPO-та в световен мащаб през 2024 година

Обемът и броят на IPO-та в световен мащаб през 2024 година

Много експерти сега очакват активизация на IPO-тата през 2025 година

Защо да внимавате с IPO-та?

Първо, активността на IPO-пазара се ускорява, когато заинтересованите страни вярват, че пазарният цикъл наближава връх, тъй като частните компании и инвеститорите на рисков капитал виждат възможност да се възползват от високите оценки и да кешират част от своите инвестиции.

Тъй като цените на акциите в САЩ се покачват сериозно през последните две години и видяхме наскоро нови исторически върхове, за основните индекси, а американската икономика и финансовите пазари се приближават към късен етап от своята фаза - на бавен и стабилен цикъл на растеж, много стартиращи компании усещат, че сега е правилния момент да излязат на пазара. Близостта на индексите до исторически върхове, е друг сериозен мотив за всички компании, които искат да станат публични.

Второ - пристъпите на пазарни сътресения, като корекции, които могат да предстоят, идват да напомнят на всички, че ниската волатилност може и да не трае вечно.

Така че компаниите, които са мислели за набиране на капитал на публичните пазари, могат да опитат да се възползват от пазарните условия, за да уловят възможността, докато рисковите апетити са здравословни.

И накрая, компаниите са загрижени, че усилията на Федералния резерв за понижение на лихвените проценти могат да се отложат, при евентуално ново повишение на инфлацията и източните на частни капиталови инвестиции да бъдат ограничени, в нова среда на по-високи лихви за по-дълго време.

Снимка 374895

Източник: iStock

Макар че Федералният резерв понижи лихвите вече няколко пъти, не е ясно колко още намаления предстоят. А ако все пак видим по-нататъшни действия на намаления, най-вероятно причината за това би била сериозно влошаване на пазарните и икономическите условия. Което пък би означавало отново по-малък апетит към риск.

Като цяло частните инвестиции нараснаха сериозно през последните години, като продължават да надвишават инвестициите на IPO-пазара. Основните бенефициенти бяха технологичните и биотехнологичните компании.

Рисковете пред инвеститорите в IPO-та

Един от основните рискове, пред които са изправени инвеститорите в първични публични предлагания е, че средно компаниите (технологични и нетехнологични) са склонни да не се представят добре на пазара през първите пет години от публичната си дейност.

В много случаи, дори и при някои дългоочаквани първични публични предлагания като Lyft и Uber, които се случиха преди години, трябваше да минат много години, преди инвеститорите в IPO-та им да реализират доходност, тъй като техните бизнес модели продължаваха да се развиват.

Акциите на Uber например, дебютираха при нива от около 45 долара в средата на 2019-та година. Те преминаха това ниво, достигайки около 55 долара само веднъж през следващите четири година, като в средата на 2022 година регистрираха най-ниско ниво на търговия от малко над 20 долара. Едва след петата им година на търговия, акциите успяха да се повишат трайно над цената си в първия ден на търговия след IPO-то, като към днешна дата се търгуват при нива от 66.3 долара.

Въз основа на високите оценки, които виждаме за компаниите с IPO-та, инвеститорите имат големи очаквания за бъдещ растеж, които могат и да не се оправдаят с течение на времето.

Въпреки че не е необичайно компаниите, които стават публични, да работят на значителни оперативни загуби и да имат минимални приходи, броят на такива IPO-та се повиши значително последните години.

Поради всички тези причини, възможно е балансът между риска и потенциалната възвръщаемост на пазара на днешните IPO-та да се накланя в посока на рисковете. Ако и когато компромисът риск/възнаграждение се подобри, то инвеститорите отново могат да се върнат на този пазар.

Още една причина да бъдем силно селективни в тази среда е, че вселената на публично търгуваните ценни книжа се свива постепенно. Въпреки че общият брой на частните и публичните американски компании нараства с 10% от 1997 до 2016 г., броят на публично търгуваните фирми е намален наполовина.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.