Добиването на акациев и липов мед, наричан "течното злато" на България, става все по-трудна задача в района на Добруджа, което застрашава бизнеса са местните производители. Причина за това са комплексни, но основната е свързана с изменението на климата, заявиха за Money.bg от Националния браншови пчеларски съюз. Производителите на мед алармират, че зимната смъртност на пчелните семейства тази година е достигнала критични размери.

Загубите на пчелни семейства тази година ще се покриват няколко сезона напред, но стопаните се нуждаят от подпомагане от държавата, за да могат да се съвземат, казват от бранша. Специално за добива на акациев мед природата трябва да е в перфектен унисон и да поднесе на неуморните пчели идеалните условия - навреме цъфнала акация, оптимална температура, въздушна и почвена влага, споделя Недялка Михова, която отглежда 180 пчелни семейства.

"За добива на акациев мед са нужни благоприятни условия, като температура от 26 градуса, за да може акацията да отвори нектарниците и пчелите да имат паша. Последните години пролетните месеци са твърде студени, с валежи от дъжд или сняг. Това рефлектира върху цъфтежа на акацията, които се маносват. Това е много фин цвят. Когато цъфти акацията и има валежи, тя буквално се компрометира и става кафява", споделя Михова.

Българските пчелари са изправени пред нова заплаха - глобалните търговски промени

Българските пчелари са изправени пред нова заплаха - глобалните търговски промени

Производителите на мед настояват за спешни мерки

Студена пролет забавя развитието на пчелните семейства, а важно условие за успешен медосбор е и състоянието им. Ако те влязат в зимата отслабени заради сушата и липсата на прашец през предходната година, тогава те са в лошо състояние напролет, дори отпадат, коментират пчеларите. Химията също има огромно влияние върху пчелите. Дори по-слабите и  на пръв поглед безобидни химически препарати се внасят в кошера.

Снимка 700181

Колкото до липата, там проблеми също не липсват. Добиването на липов мед също е затруднено, заради горещините през последните лета. Горещият вятър изсушава цъфналата растителност и нектарниците и отново няма паша за пчелите.

Тонове фалшив мед удрят по бизнеса на българските производители

Тонове фалшив мед удрят по бизнеса на българските производители

Пред Money.bg говори Сребрин Илиев - председател на Националния браншови пчеларски съюз (НБПС)

Благоприятните климатични условия са важни не само за добива на мед, а и за съществуването на пчелните семейства, защото когато няма прашец в природата, няма и пчели. Прашецът е тяхната храна, благодарение на която се изхранва майката. Това предполага сериозно развитие на пчелното семейство, защото тя започва да снася при пълноценно изхранване. През последната стопанска година, заради високите температури, пчелите буквално са спрели да снасят.