Обикновените спестители, които влагат част от всяка заплата в обикновен индексен фонд от американски акции, напоследък изглеждат не само като специалисти на фондовия пазар, но и като валутни експерти. S&P 500 се повиши бързо с 15% тази година.

Той автоматично зарежда най-големите компании, които напоследък са най-печелившите; Nvidia се е увеличила повече от два пъти тази година, докато Meta Platforms е нараснал с повече от 40%, а Alphabet и Amazon.com - повече от 30%.

Нека насочим фокуса си към по-фин начин, по който S&P 500 спечели. Той и други инвестиции в САЩ са косвени залози за долара, който се повиши добре тази година. Един от начините за измерване на това е нещо, наречено индекс на щатския долар DXY, който проследява долара спрямо валутите на шест търговски партньори: евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона.

Тази година доларовият индекс е нараснал с 4%, което е сериозна печалба в света на валутната търговия или чуждестранна валута.

Долар, подкрепен с Биткойн: Ето кой предлага тази нестандартната идея

Долар, подкрепен с Биткойн: Ето кой предлага тази нестандартната идея

Възможно ли е това и до какво би довело?

Доларовият индекс е остаряло нещо, създадено преди малко повече от половин век и променено значимо само веднъж, през 1999 г., когато еврото замени германските марки, френските и белгийските франкове, италианските лири и холандските гулдени.

Днес мярката е твърде европейска за целите на точното отразяване на търговията - може да използва например китайски юан и мексиканско песо. Щатският долар ги победи леко и тази година. По-широк индекс на валутите, претеглен спрямо размера на търговските отношения в САЩ, поставя долара нагоре до близо 5%.

Типичният спестител в долари също е платец в долари и затова може да не забележи ефекта от силата на валутата - в зависимост от летните планове за пътуване. Йената току-що удари ново 38-годишно дъно спрямо долара. Една седмица в Токио за американските туристи на практика е по-евтина с една трета спрямо преди пет години. Пътуванията до Япония от САЩ внезапно процъфтяват и авиокомпаниите добавят повече директни полети.

Снимка 665821

Източник: EPA/БГНЕС

Косвено силният долар помага предимно, но не изцяло, на потребителите. Това прави вносните стоки по-евтини, отколкото иначе биха били, което компенсира удара на инфлацията. Обратната страна е, че някои износители от САЩ и техните работници ще се борят, ако доларът стане твърде силен.

Това повдига въпроса какво следва за долара и какво, ако изобщо трябва да направят инвеститорите, за да се подготвят. За това се нуждаем от обяснение какво се случва тази година.

Чували ли сте за усмивката на долара? Това е теория, очертана преди повече от 20 години от Стивън Джин, който някога е ръководил валутни проучвания в Morgan Stanley, а днес е съосновател на мениджъра на активи Eurizon SLJ Capital. Доларът е единствената валута, която изглежда има нелинейна връзка с икономиката. Има тенденция да блести по време на два напълно различни сценария - двата ъгъла на усмивката.

Левият ъгъл представлява времена на глобална рецесия или финансова паника, когато уплашените инвеститори се насочват към съкровищни ​​книжа и други доларови активи заради предполагаемата им безопасност.

Десният ъгъл е белязан от енергичен растеж в САЩ, който често идва с нарастващи лихвени проценти. Средната или най-ниската точка на усмивката е, когато икономиката на САЩ се представя по-слабо от останалия свят.

Текущите условия не са точно подходящи за десния ъгъл, но са достатъчно близо. Икономическият растеж в САЩ се забави от 3,4% на годишна база през четвъртото тримесечие на миналата година до 1,4% през първото тримесечие. Прогнозният модел GDPNow на Федералната резервна банка на Атланта прогнозира растеж от 1,5% за второто тримесечие.

В еврозоната растежът стана положителен през първото тримесечие след пет поредни тримесечия на стагнация, но не се очаква да достигне 1% тази година. Икономиката на Япония се свива. Китай е изправен пред криза на застаряването и е затрупан с непродадени жилища.

Голяма част от развития свят сега намалява лихвените проценти, за да стимулира растежа. Япония е изключение, но тя вдигна лихвите до едва забележими нива, от отрицателни. САЩ са практически сами сред своите колеги, от развития свят, с лихвен процент на федералните фондове, насочен към високите 5,25% до 5,5%.

На валутните пазари имаше лесни пари, които можеха да се правят в продължение на години при кери-трейд сделки на нововъзникващите пазари, което включваше вземане на евтини заеми в сигурни, бавни икономики и закупуване на високодоходни такива, които са рискови, но се изплащат много добре. Напоследък някои валути на нововъзникващите пазари станаха по-волатилни; изненадващи резултати от изборите в Мексико и Индия доведоха до внезапен скок на валутата и акциите.

Горещата нова валутна търговия е това, което се нарича G-10, кръстено на Групата на 10-те, клуб от богати страни, които се съгласиха да помогнат за подкрепата на Международния валутен фонд. (Има 11 членове; Швейцария се включи късно с ограничена роля и никой не си направи труда да промени името на групата.)

Идеята е, че ако разликите в доходността са толкова големи в рамките на развитите пазари, благодарение до голяма степен на високите изплащания в САЩ, има по-малка нужда търговците да се впускат към развиващите се икономики. Всички тези покупки от САЩ помогнаха за покачването на долара.

Очаква се Федералният резерв да намали лихвите по-късно тази година и когато го направи, ще има много компания - приблизително 78% от централните банки ще ги намалят през четвъртото тримесечие. Това означава, че спадащите лихви може да не допринесат много за намаляване на диференциалите на доходността.

Колко нарасна БВП на САЩ за първото тримесечие - новата оценка е понижена

Колко нарасна най-голямата икономика в света за първото тримесечие - новата оценка е понижена

Нарастването на най-голямата икономика в света се забавя

Валутните стратези на J. P. Morgan смятат, че ако Федералният резерв извърши пет съкращения до края на 2025 г., доларът все още ще носи повече от половината от световните валути.

JPM нарича оценката на долара повишена, но прогнозира, че тя ще остане такава засега или ще се повиши. По-бързият растеж в чужбина, а не само намаляването на лихвените проценти в САЩ, е това, което е необходимо за намаляване на долара.

Доналд Тръмп, чиито шансове за спечелване на президентските избори се повишават на пазарите за залагания, прие митата по време на последния си мандат и говори за разширяването им през нов и използването на средствата за намаляване на данъците. Независимо дали харесвате този план или не, повече тарифи могат да повишат долара в близко бъдеще.

Какво трябва да направят обикновените инвеститори?

Избягвайте тесни залози на фондовия пазар, базирани на валутни теми. Да, производител на луксозни чанти, който произвежда във Франция и продава в САЩ, може да види увеличение на печалбата. Но има много други фактори за наблюдение, като например дали печели пазарен дял или как се справя на другите си пазари.

Джим Сиелински, глобален ръководител на отдела за фиксиран доход в Janus Henderson Investors, не очаква големи движения за долара оттук. "Мисля, че доларът все още изглежда добре", казва той. "Просто мисля, че голяма част от предимствата вероятно вече са зад нас."

Сиелински казва, че тъй като държавните облигации дават по-голяма доходност от последното отчитане на инфлацията и Фед вероятно ще намали лихвените проценти скоро, на инвеститорите се плаща добре, за да изчакат това, което вероятно ще доведе до повишаване на цената.

"Може да се наложи да бъдете търпеливи и може да видите рейндж търговия за известно време", казва той.

За инвеститори, които решат да заключат по-дълги падежи, обърнатата крива на доходност на държавните ценни книжа сега означава, например, намаляване на 4,4% за 10-годишни емисии от 5,5% за тримесечни. Кати Джоунс, главен стратег с фиксиран доход в Центъра за финансови изследвания на Schwab, сега харесва висококачествените корпоративни облигации, където кривата на доходност е плоска до нарастваща. Тя също харесва ипотечни ценни книжа. Доходностите и за двете са малко над 5%.

Кара Мърфи, главен инвестиционен директор на Kestra Investment Management, смята, че покачването на долара е малко вероятно да продължи и следи за признаци, че централните банки по света се опитват да намалят господството на долара. Едно, което се откроява, е покачването на цената на златото, което тя приписва на покупките на централната банка. "Това дори не е непременно, разбирате ли, тази идея за краткосрочен геополитически риск, но това е тази дългосрочна гледна точка, "Искаме да се измъкнем от палеца на щатския долар.""

Мърфи препоръчва диверсификация към чуждестранни фондови пазари, въпреки дългия период на превъзходство в САЩ. "Тези неща имат дълги тенденции и след това се обръщат", казва тя. В САЩ Мърфи препоръчва експозиция с малка капитализация и стойност, за да компенсира наклона на растеж на S&P 500 при голямата капитализация.

Не е толкова привлекателно за американските инвеститори да диверсифицират притежаваните облигации в чужбина, казва Мърфи - доходността в повечето случаи не е достатъчно висока. В рамките на облигациите на САЩ тя препоръчва да останете по-къси от типичните индекси на облигации.

За по-дългите облигации тя вижда риск от забавяне на инфлацията, ограничаващо намаляването на лихвените проценти, и задаващите се последици както от зеещите бюджетни дефицити, така и от нарастващите разходи за плащане на лихви по националния дълг.

"Досега пазарите на облигации бяха като "Да, това е някакъв проблем, но не сме много притеснени за това", казва Мърфи. "Искаме да сме сигурни, че следим за признаци на това бедствие на пазара на облигации - по-специално на пазара на държавните облигации."

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.