Китай обяви планове да насочва стотици милиарди юани годишно в акции от държавни застрахователи, в последен опит на правителството да подкрепи пазарите на акции.

През първата половина на тази година властите ще призоват застрахователите да инвестират най-малко 100 милиарда юана (13,75 милиарда долара) в акции, каза ръководителят на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа Ву Цин, съобщи Reuters.

Финансовите регулатори ще насърчат големите държавни застрахователи да инвестират 30% от новите годишни премии в акции клас "А" и ще насърчат взаимните фондове да увеличат търгуемата пазарна стойност на своите акции "А" с поне 10% годишно през следващите три години.

Тези мерки ще насочват "няколкостотин милиарда" в борсови акции всяка година и ще консолидират положителната тенденция на капиталовия пазар, добави Ву Цин.

Планът също така включва насочване на мениджърите на взаимни фондове за увеличаване на инвестициите в техните собствени капиталови продукти, намаляване на таксите за продажба на фондове и насърчаване на развитието на борсово търгувани фондове.

Пекин засилва политическата подкрепа, за да подкрепи фондовия си пазар, който е силно притеснен от дългогодишна криза при имотите, дефлационен натиск и геополитическо напрежение, пише Reuters.

Китай обяви ръста си на БВП за 2024-а - има леко забавяне спрямо предходната година

Китай обяви ръста си на БВП за 2024-а - има леко забавяне спрямо предходната година

Най-силно икономически за страната е било четвъртото тримесечие

Шест китайски държавни финансови регулатори, включително Централната банка и регулаторът на ценните книжа, публикуваха набор от мерки за насочване на средносрочни и дългосрочни средства към капиталовия пазар на страната.

Властите също въведоха схеми за размяна и повторно заемане на обща стойност 800 милиарда юана за покупки на акции през септември, както и насоки за управление на пазарната капитализация, за да насърчат компаниите да подобрят възвръщаемостта на акционерите.

"Този план, обявен преди часове, е следствие на предишни призиви за насърчаване на капиталовите пазари", коментира Бен Бенет, инвестиционен стратег за Азиатско-Тихоокеанския регион в Legal And General Investment Management.

Най-големият в историята си бюджетен дефицит планира Китай за 2025-а

Най-големият в историята си бюджетен дефицит планира Китай за 2025-а

От основните причини за това е, противодействие на въвеждането на новите мита от администрацията на Тръмп