Напоследък акциите са в толкова грандиозен ръст, че е лесно да се забрави, че не винаги е било така.
Но преди дни екип от стратези в Deutsche Bank предостави доза перспектива на клиентите си, когато публикува доклад, разглеждащ как глобалната икономика - и глобалните пазари - са се развили през последните 25 години.
Четвърт век, започващ с 2000 г., съвпадна с огромно натрупване на глобален дълг, заедно с влошаващи се демографски тенденции в развития свят, както и в части от нововъзникващия свят. Напредващият марш на глобализацията изглежда е ударил стената, тъй като растежът на световната търговия като процент от световния БВП изглежда е спрял.
Ако човек пътува 25 години назад във времето, много от тези развития може да изглеждат изненадващи.
Например, още през 2000 г. Бюджетната служба на Конгреса на САЩ очакваше, че федералното правителство може да изплати целия си неизплатен дълг до 2013 г., както посочи екипът на Deutsche Bank.
Но скоро след това съотношението дълг към БВП на САЩ започна безмилостен напредък, като наскоро надхвърли 100% за първи път от последиците от Втората световна война.
Но също толкова изненадващ за съвременните инвеститори може да бъде анализът на Deutsche Bank за представянето на акциите от 31 декември 1999 година.
През този период, представянето на S&P 500 все още е лишено от срива на "дот-ком" финансовата криза от 2008 г. и инфлационния шок след Covid-19 от 2022 г.
Заради тези периоди на сътресения, последният четвърт век всъщност е свидетел на втория най-слаб период на комбинирана годишна възвръщаемост от девет такива периода, датиращи от 1800 г., според Deutsche Bank. Единственият интервал, в който акциите се справят по-зле? 25-годишният период между зората на 20-ти век и 1924 г.
Това трябва да бъде полезна проверка на реалността за инвеститорите - и урок за тези на Уолстрийт, които призовават за "загубено десетилетие" за акциите в бъдеще. Наскоро стратезите на Goldman Sachs и Vanguard предупредиха, че годишната възвръщаемост на акциите през следващите години може да бъде в границите на ниски едноцифрени числа.
"Така че, въпреки че наличието на няколко бичи пазари на акции през периода 2000-2024 г. (четвърт век) са накарали класа активи да се чувства неразрушим на моменти, реалността е, че многобройните разпродажби и кризи са оставили възвръщаемостта за целия период относително приглушена в сравнение с историята", твърди Джим Рийд, ръководител на глобалната икономика и тематични изследвания в Deutsche Bank, чийто екип е автор на доклада.
Акциите не се представиха зле на абсолютна база. Те се бориха и спрямо други класове активи, най-вече златото. Инвеститорите всъщност биха били по-добре да вложат всичките си пари в жълтия метал през декември 1999 г. и да ги държат там.
Оттогава S&P 500 отбеляза реална годишна възвръщаемост от 4,9%, в сравнение с 6,8% за златото. Това е уникално сред деветте периода от четвърт век, изследвани от Deutsche Bank.
Златото също има леко предимство спрямо акциите през 2024 г. SPDR Gold Shares ETF, следящ представянето на благородния метал, е нараснал с 25,6% тази година до момента към вторник, изпреварвайки с малко печалбата от 25,5% за S&P 500, показват данните на FactSet.
И докато акциите успяха да надминат облигациите, S&P 500 не засенчи кумулативната възвръщаемост, наблюдавана от държавните облигации и корпоративните такива, сравнителнсо до скоро.
Като оставим всичко това настрана, екипът на Deutsche Bank остава убеден, че акциите са най-добрият избор за инвеститори с дългосрочен времеви хоризонт.
"Вярно е, че в някои периоди наистина се наблюдава слабо представяне на капитала, но те не са склонни да продължават много повече от десетилетие", казва екипът на Deutsche Bank.
Но има и друга причина инвеститорите да обмислят да се придържат към акции, според Deutsche Bank. Те не само надеждно надминаха алтернативи като облигации в дългосрочен план, но и неустойчивата траектория на глобалното натрупване на дългове увеличава вероятността от нов инфлационен скок, докато правителствата по света се опитват да надуят дълга.
В миналото периодите на постоянна инфлация се оказаха много по-щадящи акциите, отколкото облигациите, въпреки че и двата класа активи претърпяха едновременен спад през 2022 г.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.