Вече е почти сигурно, че новият президент на САЩ е Доналд Тръмп. Но още преди това да стане толкова сигурно, когато до вчера всеки можеше само да гадае как ще протекат президентските избори в САЩ, прогнозите за това кака ще се отразят американските избори на основните класове активи буквално "валяха".
Проучванията показваха, че надпреварата за Белия дом е по същество неясна и че всяка от партиите има солиден шанс да вземе Камарата. Републиканците в надпреварата за Сената се радват на скромно предимство, но само леко, според последния до момента анализ на ElectionWatch на UBS Group.
Имайки това предвид, инвеститорите трябваше да са подготвени за редица различни резултати, включително риска изборите да бъдат оспорени, като надпреварата през 2000 г. между президента Джордж У. Буш и вицепрезидента Ал Гор. Тази надпревара се проточи повече от месец, докато Върховният съд най-накрая сложи край на повторното преброяване във Флорида, оставяйки Буш победител.
Всъщност, историята на Америка показва, че с течение на времето акциите са имали тенденция да нарастват, независимо коя партия държи контрола във Вашингтон.
Джей Хатфийлд, портфолио мениджър в Infrastructure Capital, коментира пред MarketWatch, че този път залозите са по-високи. Тъй като и двете страни подкрепят драматично различни политики, последиците за пазарите могат да бъдат много различни в зависимост от резултата.
"Това не са вашите градински избори", каза Хатфийлд. "Потенциално може да има огромно въздействие."
Ето как могат да бъдат засегнати ключови области на пазара и няколко показателя.
Източник: iStock
Акции
Да се върнем няколко дни назад, преди изборите в САЩ. Тогава фондовият пазар изглежда не беше решил какво може да означава победа на бившия президент Доналд Тръмп или вицепрезидента Камала Харис за акциите. Вместо това инвеститорите бяха фокусирани върху отчетите за корпоративните печалби на някои от най-големите компании на Уолстрийт и данните за пазара на труда, за да помогнат да се прецени състоянието на икономиката и следващия ход на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти.
Все пак сравнително стабилният фон, като основните индекси са само с около 2,5% от рекордните върхове, не означава, че изборите няма да бъдат събитие.
Голям страх за инвеститорите беше, че резултатите от президентската надпревара и ключовите състезания за Конгреса може да отнеме време, за да се появят, което може много добре да намали апетита за поемане на рискове.
В кроя на миналата седмиц, в петък, американските акции завършиха нагоре, но претърпяха променлива, губеща седмица. S&P 500 и Dow Jones Industrial Average отбелязаха последователни седмични спадове. S&P 500 падна с 1,4% за седмицата, Nasdaq Composite загуби 1,5%, а Dow се понижи с почти 0,2%, според данните на FactSet.
Източник: EPA/БГНЕС
Сектори
Инвеститорите може да обърнат внимание на индустриалните разпоредби, субсидиите и тарифите, предложени от Харис или Тръмп, защото това законодателство може да помогне за стимулиране или ограничаване на растежа в определени сектори.
"Победата на Тръмп вероятно би означавала премахване на стимулите за зелена енергия и това може да доведе до по-бавен растеж на продажбите на електрически превозни средства. Но за компаниите, задвижвани с гориво, като тези, произведени от GM и Ford, това може да е добра новина", заяви Фауад Разакзада, който е пазарен анализатор в StoneX Group, пред MarketWatch по имейл.
"Тръмп иска да отприщи повече петролни сондажи в САЩ, което означава, че петролните акции могат да се повишат в незабавен отговор. За разлика от това, победа за Харис вероятно ще даде тласък на компаниите, произвеждащи слънчева, вятърна и друга възобновяема енергия."
И Байдън, и Тръмп приеха регулации, които засегнаха конкретни сектори. Въпреки че Харис се разграничи от Байдън, анализаторите очакват тя да запази повече от регулаторните позиции на Байдън, отколкото Тръмп, ако бъде избран за президент.
Междувременно предложените от Тръмп по-високи тарифи могат да имат смразяващ ефект върху компаниите, които внасят продукти от или правят бизнес в Китай, като сектора на информационните технологии. Въпреки това степента, до която правителствените политики засягат определени сектори, зависи не само от това кой държи изпълнителната власт и включва резултата от гласуването в законодателната власт.
Освен това понякога секторите се представят добре независимо от политическите убеждения на президента. Например, петролните компании изпревариха пазара през 2022 г., докато Байдън беше на поста, благодарение на високите цени на петрола в световен мащаб, докато компаниите за зелена енергия победиха традиционните енергийни компании на фондовия пазар при Тръмп.
Източник: EPA/БГНЕС
Облигации
Първата търговска сесия за ноември завърши с нова разпродажба на дългосрочен държавен дълг на САЩ, което повиши референтната доходност на 10-годишните държавни облигации до най-високото им ниво на затваряне от четири месеца. Рискът сега е, че резултатите от изборите могат да предизвикат допълнителни разпродажби, подхранвани от притеснения за държавните разходи за дефицит, които биха могли да доближат референтния процент до 4,5%.
Въпреки че доходността все още е на известно разстояние от своя годишен връх от 4,7% от 25 април, скоростта на увеличение е това, което има най-голямо значение, когато става въпрос за потенциал за разпространение, като например разпродажба на акции.
Дори слабият петъчен доклад за работните места за октомври не беше достатъчен, за да спре покачването на 10-годишната доходност, която затвори на приблизително 4,36%. В знак, че може да има още възходящи движения, доходността постоянно се движи над своите 50- и 200-дневни пълзящи средни за последните две седмици.
Волатилност на облигациите
Очакваната нестабилност на пазара на облигации скочи в последните дни преди изборите, нещо, което рядко се случва извън пазарен шок или неочаквано събитие.
Широко следвана мярка за очакваната волатилност на пазара на държавни облигации, известна като ICE BofAML MOVE Index, беше 132,58 в петък и близо до върховете, които преобладаваха преди година, след като скочи от 90,14 в края на септември.
Създателят на този показател, Харли Басман, наскоро каза пред MarketWatch, че индексът има тенденция да се повишава при събития, които не се очаква да се случат. Скорошното покачване на индекса предполага, че инвеститорите в облигации са се подготвяли за големи колебания в доходността през дните след изборите следващия вторник.
Кредит
Голямата вселена от американски облигации извън държавния дълг остана забележително спокойна, подобно на акциите, въпреки шума в доходността на референтните облигации и безпокойството около изборите.
Спредовете на облигациите остават близо до исторически ниски нива, знак за устойчивостта на икономиката. Спредовете са допълнителната компенсация над безрисковата държавна ставка, която инвеститорите печелят от корпоративни облигации и други активи, свързани с дългове, за да компенсират рисковете си.
Доходностите, от друга страна, остават исторически високи. Тъй като началната доходност е един от най-добрите показатели за бъдеща възвръщаемост на облигациите.
Петролът
Що се отнася до петрола, Близкият изток е в центъра на вниманието след водената от Хамас атака срещу Израел преди повече от година, заедно с опасенията относно перспективите за глобалното търсене, но с наближаването на изборите в САЩ търговците насочиха вниманието си към много различни възгледите на кандидатите за президент.
Тръмп е гласен за увеличаване на производството на петрол в САЩ - често цитиран като "пробивай, бейби, пробивай". Несигурността при изборите в САЩ може да "задържи мечките в играта и победата на Тръмп може да понижи още повече цените на петрола", каза Лукман Отунуга, мениджър пазарни анализи във FXTM. "Смята се, че Тръмп настоява за по-нататъшно увеличаване на вътрешното производство на петрол и газ, което да доведе до увеличено предлагане в дългосрочен план."
Междувременно демократът Камала Харис може да даде приоритет на чистата енергия и електрическите превозни средства, каза Отунуга. "Ако това доведе до ограничения и по-малко инвестиции в петролната индустрия, цените може да се повишат, когато предлагането спадне."
От четвъртък американският еталонен суров петрол West Texas Intermediate се установява в четвъртък на 69,26 долара за барел на Нюйоркската стокова борса, като цените за предния месец са се понижили с 3,3% до момента. Глобалният бенчмарк суров петрол Brent приключи в четвъртък на $72,81 на ICE Futures Europe, спад от 5% за годината.
Злато
Цените на златото са се изкачили до исторически върхове на база в рамките на деня 39 пъти досега тази година - последно в сряда - като анализаторите приписват това покачване на търговците, които търсят благородния метал като сигурна инвестиция на фона на несигурност относно Президентски избори в САЩ и геополитически борби.
Централните банки бяха големи купувачи на злато през последните години, като покупките достигнаха рекорд от 1081,9 метрични тона през 2022 г., според Световния съвет по златото. Купуването се забави напоследък, като нетните покупки на централната банка от година до момента са 694 метрични тона към края на третото тримесечие.
Все пак златото представлява по-голям дял от световните резерви на централната банка през последните години, докато делът, който се държи в щатски долари, е в низходящ тренд, както показва тази графика от TS Lombard.
Щатският долар
Щатският долар е в предизборен ръст, като печалбите се дължат отчасти на нарастващото доверие за победата на Тръмп сред търговците. Индексът на американския долар ICE, мярка за валутата спрямо кошница от шест основни конкурента, е нагоре с около 3,5% от края на септември, завършвайки в петък близо до 104,39, въпреки предишните призиви на Тръмп за по-слаб долар и опасенията, че вносните мита и по-големите дефицити могат да се окажат инфлационни.
Аргументът е, че потенциалните политики на Тръмп биха оставили на Федералния резерв по-малко място за намаляване на лихвените проценти, осигурявайки подкрепа за долара спрямо повечето други основни валути.
"Ако Тръмп спечели изборите на 5 ноември, той няма да има нужда от подкрепата на Конгреса за увеличаване на митата. Това означава, че те могат да бъдат въведени сравнително бързо и според Rabo инфлационните последици могат да означават, че цикълът на облекчаване на Фед може да приключи до януари", каза Джейн Фоли, старши валутен стратег в Rabobank, в бележка.
"Ясно е, че това е положително за щатския долар, поне до 2025 г."
Но доларът може да има място за отслабване на печалбите - и то бързо - ако Харис спечели, казаха анализатори.
"Големият риск на пазара в момента е спечелването на изборите от Харис, тъй като това ще отпусне много сделки, хеджове и др. и може да върне доларовият индекс до 100,00 доста бързо", написа преди дни Брад Бехтел, глобален ръководител на FX в Jefferies.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.