Президентът Доналд Тръмп продължи напред в събота с плановете си за мита върху Канада, Мексико и Китай, слагайки край на играта на предположения за това колко агресивно ще предприеме действия, за да накаже трите най-големи търговски партньора на Америка.
Митата - както Тръмп обеща след победата си на изборите - ще бъдат 25% мита за Канада и Мексико и 10% за Китай по въпросите на фентанила и нелегалната миграция.
Митата и за трите страни ще влязат изцяло в сила до вторник, 4 февруари, според заповедите, подписани от Тръмп в събота следобед във Флорида.
Но тарифите върху вноса на енергия от Канада ще бъдат по-ниски, с 10% мита върху тези продукти. Изключението беше признание за енергийната взаимозависимост на САЩ от Канада.
Тръмп каза, че проблемите с наркотиците и миграцията представляват национална извънредна ситуация и придвижи напред задълженията, използвайки правомощията в Закона за международните извънредни икономически правомощия (IEEPA) от 1977 г.
"Трябва да защитим американците и мое задължение като президент е да гарантирам безопасността на всички", добави Тръмп в публикация на Truth Social.
Очаква се Канада, Мексико и Китай бързо да обявят ответни мерки за редица стоки.
По-специално Канада планира агресивни действия.
"Канада е готова със силен и незабавен отговор", публикува премиерът Джъстин Трюдо в петък. Канада твърди, че има план и е предложила набор от идеи като ответни мита върху стоки от портокалов сок във Флорида до уиски от Тенеси.
Изпълнителната заповед на Тръмп също така включва разпоредби, които биха могли да позволят митата да станат още по-високи, ако митата започнат търговска война.
Клауза гласи, че САЩ могат да отговорят на всякакви ответни мерки и "президентът може да увеличи или разшири обхвата на задълженията, наложени с тази заповед, за да гарантира ефикасността на това действие".
Набор от вероятни икономически ефекти
Икономическият ефект от митата вероятно ще бъде значителен за всички засегнати икономики, особено ако се запазят в сила за продължителен период от време.
Бюджетната лаборатория на Йейл предложи оценка на митата, което предполага, че тези нови тарифи могат да доведат до спад от около 1250 долара в годишната покупателна способност за семейство от средната класа.
Главният икономист на EY Грег Дако направи макроикономически поглед и изчисли, че БВП на САЩ ще се свие с 1,5% през 2025 г. и 2,1% през 2026 г., ако митата останат в сила.
От другата страна на счетоводната книга, безпартийният Комитет за отговорен федерален бюджет изчислява, че митата вероятно ще нараснат до 1,5 трилиона долара през следващото десетилетие, ако станат постоянни.
Икономистите и пазарите са готови да работят извънредно през следващите дни, за да се опитат да постигнат повече точност. Фондовият пазар падна в петък, след като дебатът за тарифите достигна кресчендо в знак на безпокойство сред инвеститорите, докато очакваха окончателно потвърждение на ходовете от този уикенд.
Междувременно Белият дом се опита да омаловажи възможните икономически ефекти, като същевременно оспори всяка връзка между инфлацията и повишаването на цените.
Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит в петък избегна въпроса дали администрацията ще отмени митата, ако те наистина увеличат цените.
"Това е хипотетичен въпрос", каза тя и след това обвини медиите, че разглеждат въпроса "под микроскоп, вместо да разглеждат целия икономически подход на правителството, който този президент възприема".
Други гласове в събота похвалиха този ход.
Спасителните за инвеститорите инвестиции
В момент на несигурност и зараждаща се търговска война, инвеститорите може би е добре да се доверят на надеждни суровини като злато и петрол, ако искат да защитят своите портфейли от сценарии с опашка на риска, като тарифна ескалация.
Това е според стратезите на Goldman Sachs, водени от Саманта Дарт, чийто екип повтори прогнозата за цената на златото от 3000 долара за унция за второто тримесечие на 2026 г. Мнението беше публикувано късно в четвъртък когато фючърсите върху златото надхвърлиха 2850 долара за унция за първи път, постигайки предишен рекорд. Златото се търгуваше около 2846 долара за унция в петък.
Рискът от опашката се отнася до възможността за екстремно движение на цената на актив в резултат на неочаквано събитие. Инвеститорите чакат да видят дали президентът Тръмп ще изпълни заплахата да наложи 25% мита върху Мексико и Канада и 10% мита върху Китай на 1 февруари.
Първите 100 дни от втория мандат на президента Тръмп изглеждат пълни с потенциални движещи сили на пазара, като нови тарифи и данъчни политики. Ето какво очакват инвеститорите да даде приоритет на Тръмп през 2025 г. и уроците от първите дни на първия му мандат.
"Сценарий на тарифна ескалация допълнително би подкрепил активното позициониране на инвеститорите в злато, добавяйки към базовия случай на подкрепа към цените, които вече очакваме", каза Дарт и нейният екип. Притесненията относно митата също доведоха до натиск върху физическото злато и сребро на пазарите в Ню Йорк.
Като се има предвид, че цените на златото са нараснали с над 7% през януари, някои инвеститори може да са крачка напред, тъй като Goldman предположи, че някои от тези хеджове вероятно вече са направени. Стратезите добавиха, че златото може също така да предпази от притеснения относно нарастващия държавен дълг. Това е най-високата търговска препоръка на банката за стоки в момента.
Цените на петрола се представиха по-слабо през януари с непрекъснатите фючърси на суровия петрол нагоре само с 1,2% и брентът поскъпнал с 1.5%. Но суровината се разглежда като друго убежище, предлагащо защита от геополитически прекъсвания на доставките. Стратезите изчисляват, че пазарът на петрол се оценява с близо 30% вероятност от 25% тарифа на САЩ върху вноса на канадски петрол.
"Нашите субективни вероятности за тарифи за внос на алуминий и мед от САЩ, значително по-високи от тези за канадския петрол, са в съответствие с нашите виждания, че алуминият и медта вероятно ще бъдат включени в тарифите за внос, насочени към критични материали, докато тарифите за канадски петрол рискуват да бъдат непопулярни, ако са временни, при увеличение на цените на бензина в Средния запад на САЩ", казаха стратезите, цитирани от финансовото издание MarketWatch.
Те казаха, че про-енергийните възгледи на Тръмп, заедно с разширяването на федералните земи и водите за сондажи, ще имат "много малко влияние върху краткосрочния растеж на доставките в САЩ", каза Дарт и нейният екип. Честите разговори с производители на петрол и газ в САЩ предполагат, че наличността на федерална земя не е пречка за растежа, като пазарните цени и наличният капитал са по-голям проблем, каза GS.
Експертите на GS посочиха още, че други пазари определят по-високи вероятности за мита, като например 85% шанс за 10% вносно мито до април, отразено в цената на алуминия в САЩ. Пазарът на мед оценява близо 50% шанс за 10% мито върху тази стока до края на 2025 г. Що се отнася до стоманата, те виждат 60% вероятност за 10% мито в САЩ върху вноса на стомана, което биха очаквали да повиши вътрешните спот цени на стоманата с 10%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.