Малко повече от година след появата на първите AI смартфони, генеративният изкуствен интелект вече е част от "арсенала" на голяма част от флагманските модели на пазара. Samsung - които активно развиват платформата си Galaxy AI заедно с Google, първи достигнаха до следващата голяма цел - агентен тип AI в смартфон.
Именно това е най-важната новост, която идва с устройствата от серията Samsung Galaxy S25.
Тук не говорим само за ново устройство. От компанията посочват, че заедно с Google обединяват усилия, за да превърнат операционната система Android в истинска AI платформа. Първите стъпки в тази посока са вече налице.
Агентите идват
Galaxy AI и до момента включваше доста разнообразни функционалности, но с новата версия на интерфейса OneUI 7 вече говорим за мултимодални асистенти, които могат да интерпретират и взаимодействат с текст, говор, изображение, видео или контекст от приложения на Samsung, Google и някои външни разработчици като Spotify.
Така например подобреният Circle to Search на Google разпознава телефонни номера, линкове и имейл адреси на екрана и позволява контакт с едно докосване. Търсенето на снимки в галерията и конкретни настройки пък може да става чрез просто задаване на въпрос от страна на потребителя. Google Gemini по подразбиране се активира със страничния бутон и може например да избира плейлисти в Spotify или да намира онлайн датата и часа на определено събитие, за да го сложи после в календара.
Writing Assist за обобщаване и форматиране вече се активира навсякъде, където можете да селектирате текст, а сред новите и подобрени AI функционалности са Audio Eraser за премахване на фоновия шум от записи и Generative Edit. Лентата на заключения екран Now Bar може да съдържа релевантни напътствия, свързани с графика на потребителя или друго актуално съдържание.
За първи път се използва и Personal Data Engine, който анализира данните на устройството и предлага персонализирани функционалности без риск от компрометиране на поверителността - криптиращият ключ се пази в защитеното хранилище Knox Vault.
Какво има под капака
Много важен момент около AI новостите е, че при Galaxy S25 по-голяма част от функциите с изкуствен интелект работят изцяло локално - не се налага да се използва облакът.
Това става възможно чрез чипсета Snapdragon 8 Elite for Galaxy - през 2025-а поне трите смартфона от основната серия няма да използват процесори Exynos.
Новият чип на Qualcomm дава 40% по-висока NPU производителност и подобрения на CPU и GPU фронтовете от съответно 37% и 30%.
Това е фактор както за локалния AI, така и за гейминга с Vulkan и Raytracing поддръжка.
Допълнителните "конски сили" се отразяват и на камерите. Във видео режим 10-битовият HDR запис вече е по подразбиране и така потребителите могат да очакват по-висок динамичен обхват при гледане на съвместими устройства. Нови алгоритми прилагат различно шумопотискане на статичните и на подвижните обекти в кадър.
За тези, които извършват по-сериозна постпродукция, внедряването на Galaxy Log профила също ще е добра новина.
Източник: Samsung
6,2-инчовият Galaxy S25 и 6,7-инчовият Galaxy S25+ на практика запазват фотографските си системи от миналата година - 50-мегапикселов основен сензор, 12-мегапикселов ултраширокоъгълен и 10-мегапикселов с телефото обектив. Разликите между двата модела са най-вече в екрана (диагонал и резолюция), батерията (4000 mAh срещу 4900 mAh) и максималната мощност на зарядното (25W срещу 45W).
Суперфлагманът с 6,9-инчов QHD+ дисплей и титаниев корпус Samsung Galaxy S25 Ultra обаче има нова 50-мегапикселова ултраширокоъгълна камера. Тя допълва вече добре познатите 200-мегапикселова основна, 10-мегапикселова 3x и 50-мегапикселова перископична 5x.
Тази година и трите модела се предлагат само с един размер на оперативната памет - 12 гигабайта. Вграденото пространство за съхранение е от 128 гигабайта (само при S25) до 1 терабайт (само при S25 Ultra).
Продажбите у нас започват на 7 февруари, а най-ниската препоръчителна цена за модел от серията е 1749 лева. До 6 февруари тече кампания за предварителни поръчки, като тя идва с безплатен "ъпгрейд" на паметта - например, плащате модел с 256 гигабайта, а получавате такъв с 512.