Какво правите на смартфона си? Вероятно скролвате по екрана и натискате виртуалните бутони на клавиатурата или на някое приложение или игра. Никой не си дава сметка за това, но всъщност използваме нашите високотехнологични джобни устройства по начини, които имат своите корени не десетилетия, а хиляди години назад във времето.

Нека се замислим - натискаш нещо и то се отпечатва някъде. Може да е емоджи днес, може и да е удостоверение за автентичност на документ в древна Месопотамия 3500 години преди новата ера. Изместваш вертикално дълъг поток от съдържание - може да са пици в приложение за доставка, може да е египетски свитък от преди 4500 години.

Интеракцията "човек-машина", а след това - и "компютър-машина" дълги години робуваше на модели от преди няколко епохи време. Последните няколко години обаче дават всички основания да смятаме, че сме на ръба на голяма промяна. Най-силният аргумент всъщност дойде преди броени дни - с премиерата на новите сгъваеми Samsung Galaxy Z устройства и тяхната Galaxy AI интеграция. Те са стъпка към обозримо бъдеще, в което вече не управляваме смартфоните си, а наистина общуваме с тях.

Samsung разгръща Galaxy AI в Z Fold6 и Z Flip6

Samsung разгръща Galaxy AI в Z Fold6 и Z Flip6

Компанията представи и първия си смарт часовник в Ultra класа

Едно от фактическите ограничения до момента беше свързано с това какво разбираме под "умен" телефон и най-вече как изглежда и как работи той. Традиционната смартфон форма може да се проследи поне половин век назад във времето - до първия мобилен телефон през далечната 1983 г. Неговият дизайн пък повтаря традиционната телефонна слушалка, създадена столетие по-рано.

Очевидно е, че технологиите на XXI век съжителстват в голяма степен компромисно с формите, рожба на мисленето на XIX век. Нужни са ни нови устройства - не просто с актуален хардуер, а с различен поглед върху това как ще бъдат използвани. Даже скокът от физически към виртуални бутони бледнее пред това.

Вече 5 години Samsung надгражда първите наистина различни в своя замисъл смартфони. Днес виждаме прогреса на компанията под формата на Samsung Galaxy Z Fold6 и Samsung Galaxy Z Flip6 - първите сгъваеми модели, в които се интегрира платформата Galaxy AI. Тя е "у дома си" в гъвкавия форм-фактор на Galaxy Z серията.

През тази година виждаме най-тънките и леки сгъваеми смартфони на Samsung, като това не е за сметка на здравината и надеждността. За първи път устройствата са с IP48 сертификация за защита от прах и водни пръски, но също така и с двойна релсова панта, рамка Armor Aluminum, стъкло Gorilla Glass Victus 2 и подсилен сгъваем ръб като мярка срещу щети от физически удар.

Samsung Galaxy Z Fold6 е флагманският модел, като тази година той е по-компактен и по-удобен за употреба както в сгънато, така и в разгънато положение с новия си по-стилен дизайн. Неговият процесор Snapdragon 8 Gen 3 за Galaxy е специално оптимизиран за задачи с изкуствен интелект.

Снимка 676226

Източник: Samsung

Големият 7,6-инчов AMOLED вътрешен екран е идеален за всеки, който иска максимлано да разгърне своята продуктивност. Samsung Notes отдавна не е просто вградено приложение за бележки - вече говорим за усъвършенствана среда за създаване на съдържание, която освен това чрез Note Assist предлага превод, обобщаване и форматиране с високо качество.

За по-креативните пък Sketch to Image генерира AI илюстрации на база нарисуваното от потребителя на екрана.

Samsung Galaxy Z Fold6: (Р)еволюционен връх

Samsung Galaxy Z Fold6: (Р)еволюционен връх

Сгъваемият флагман на компанията идва с AI функционалности, но това далеч не е всичко

Circle to Search with Google е друга функционалност, която променя начина, по който търсим информация онлайн - разпознава текстов и визуален контент от екрана и намира най-подходящото интернет съдържание. Големият основен екран на Samsung Galaxy Z Fold6 предоставя несравнимо удобство в този случай, като в лявата половина на екрана се показват резултатите от търсенето, а отдясно съответните описания. Има и дълбока интеграция с един от водещите чатботове - Gemini.

Снимка 676227

Източник: Samsung

Всички езикови бариери пред общуването вече са в миналото и самата концепция за разговор по телефона или на живо се променя коренно с помощта на функциите Interpreter и Live Translate, които в реално време превеждат от различни масово използвани езици.

Компактният Galaxy Z Flip6 идва със същия флагмански процесор и с редица допълнителни AI функционалности.

Снимка 676224

Източник: Samsung

Неговият външен FlexWindow екран е мястото, на което потребителят получава генерирани от Galaxy AI шаблони за отговори, които са базирани на анализ на последните разменени съобщения. Така даже в "джобен размер" устройството позволява ефективна комуникация, когато сте в движение и бързате.

AI помощта при писане е налична при съвместими приложения чрез функцията Composer на Samsung Keyboard - дава идеи за мейли, публикации в социалните мрежи и други на база кратки насоки от потребителя. Това е идеално в ситуация, в която бързо трябва на малък екран да създаваме текстово съдържание.

Снимка 676225

Източник: Samsung

В същото време изкуствен интелект управлява и Photo Ambient - смяна на тапета в реално време в зависимост от часа и атмосферните условия, както и структуриране на елементите на екрана на база на избраното фоново изображение.

Galaxy AI функционалности виждаме и в новата флагманска 50-мегапикселова камера, която има Nightography оптимизации за снимки и видео даже при ниска осветеност.

Снимка 676228

Източник: Samsung

Двете нови Galaxy Z устройства на Samsung показват най-силните страни на мобилния Galaxy AI - на голям екран разгръщат пълните възможности за продуктивност, а на малък - спестяват време и усилия, и дават многократно повече възможности за персонализация. Galaxy AI е платформа, която със сигурност ще се интегрира все по-дълбоко в устройствата на технологичния гигант, но определено изглежда, че новият начин на работа със смартфона ще се "разгърне" най-добре именно на сгъваемите смартфони.