Италия смята да финализира до края на 2027 г. план, позволяващ отново използването на ядрена енергия в страната, след като тя беше забранена преди почти 40 години. Това заяви министърът на енергетиката Джилберто Пичето Фратин в интервю за италианския всекидневник Il Sole 24 Ore.

"Италия е готова да се върне към ядрената енергия, решаващ избор, който няма да замени възобновяемите източници, а ще ги допълни, осигурявайки балансиран и устойчив енергиен микс", казва в интервюто Пичето Фратин. Той добавя, че първият проект на закон ще бъде представен за одобрение от кабинета в рамките на следващите две седмици.

Дясното правителство на премиера Джорджа Мелони заяви, че малките модулни реактори (SMR) и усъвършенстваните модулни реактори могат да помогнат за декарбонизирането на най-замърсяващите индустрии в Италия, включително производството на стомана, стъкло и на плочки.

Италия изчислява, че ще спести 17 млрд. евро от разходите за декарбонизация на икономиката до 2050 г., ако ядрената енергия представлява поне 11% от нейния енергиен микс.

АЕЦ “Козлодуй” и "Уестингхаус Електрик Къмпани" подписаха нов договор за лицензиране на гориво за блок 6

АЕЦ “Козлодуй” и "Уестингхаус Електрик Къмпани" подписаха нов договор за лицензиране на гориво за блок 6

Така се гарантира диверсификация на ядреното гориво

Министър Фратин обаче каза, че италианският енергиен и климатичен план (PNIEC) оценява тази част на до 22%.

Италия е запазила опита си в ядрения сектор, отбелязва Reuters. Контролираната от държавата компания Enel, управлява ядрени електроцентрали в Испания, а енергийният гигант Eni инвестира в проект за разработване на реактор за ядрен синтез в Съединените щати.

Италия преговаря с няколко компании, включително американската енергийна група "Уестингхаус" (Westinghouse) и френския енергиен гигант EDF, като потенциални партньори за подкрепяна от държавата компания, която ще строи модерни ядрени реактори в страната - Enel, Ansaldo и компанията в отбранителната индустрия Leonardo работят по създаването на държавна компания за изграждане на ядрени реактори в Италия.

Най-северната АЕЦ в света произведе първия милиард киловатчаса електроенергия

Най-северната АЕЦ в света произведе първия милиард киловатчаса електроенергия

Засега тя е единствената действаща плаваща АЕЦ с малка мощност