В самото начало на новата година е време да се опитам да прогнозирам кои могат да са големите инвестиционни изненади за инвеститорите през 2025-а. Това е само с аналитичен характер и в никакъв случай не бива да се приема като препоръка за покупка или продажба на активи на финансовите пазари. Разбира се, с най-голям потенциал за сериозна изненада са така наречените "контраинвестиции", или такива, които не изглеждат логични, въз основа на представянето си през последната година или две.
Китайските пазари продължават със силния си ръст
Китайските акции отчетоха първия си годишен ръст след пандемията и може да има още печалби, ако Пекин предложи допълнителна подкрепа за растежа.
Базовият бенчмарк индекс CSI 300 се покачи с почти 15% от края на 2023 година, за да спре безпрецедентна тригодишна серия от загуби. Измерителят на китайските акции, регистрирани в Хонконг, скочи с 26%, за да запише най-голямото си годишно увеличение от 2009 г. насам. За сравнение индексът MSCI Asia Pacific се повиши с около 7% през 2024 г.
Положителните етапи сигнализират, че нещата най-накрая се подобряват за акциите на Китай, след като годините на лошо представяне превърнаха някои от най-големите им фенове в скептици. Оптимизмът расте след продължителен цикъл от стартирания и спирания, тъй като Пекин отприщи една от най-смелите си политически кампании от десетилетия за съживяване на икономиката.
"Все още има много място оценките на акциите на Китай да продължат да се подобряват през 2025 г., тъй като политиките, предписани след септемврийския период, са както ясно видни, така и адекватни", каза Жао Жонгуа, главен инвестиционен мениджър в Shandong Camel Asset Management Co. "Това ще стимулира потоците чрез държавни и домакински фондове през следващата година, дори ако изпълнението е разумно, може да има известно разминаване или изоставане с пазарните очаквания."
Инвеститорите са разпределили около 5,6 милиарда долара за китайски фондове за акции през седмицата до 11 декември, най-големият приток от девет седмици, казаха стратезите на Bank of America Corp., цитирайки данни на EPFR Global. Вътрешните инвеститори създадоха 6,8 милиона сметки за търговия с акции на борсата през октомври, най-голямото месечно четене от юни 2015 г., според данни на Bloomberg, публикувани от Шанхайската фондова борса. Инерцията продължи през ноември с около половината от тези числа.
Обратът е налице от доста дълго време, след като предишният частичен подход на Пекин за стимулиране на растежа доведе само до кратки пристъпи на възстановяване на акциите. Индексът CSI 300 скочи с повече от 20% от края на септември, когато властите пуснаха широк пакет от мерки, включващи намаляване на лихвените проценти, по-големи стимули за закупуване на жилища и парични инструменти в подкрепа на покупките на акции.
Печалбите изкристализираха, когато Политбюро обеща през декември да възприеме "умерено разхлабена" позиция по отношение на паричните политики - първата подобна промяна от 14 години - като същевременно обеща да засили фискалните мерки за следващата година.
Знаци за внимание
Въпреки това все още има някои признаци на предпазливост. Наземният измерител загуби 1,6% през последния ден на търговия, най-много на базата на затваряне от повече от две седмици.
"Това са главно технически причини и, съдейки по днешната пазарна тенденция, е много вероятно спадът да продължи след новогодишните празници", каза Джоу Нан, основател и инвестиционен директор в Shenzhen Long Hui Fund Management Co.
Апетитът на китайските инвеститори за взаимни фондове, фокусирани върху акции, намаля през декември, тъй като облигациите отново придобиха привлекателност. Въпреки че общата сума, набрана от капиталови продукти, все още надвишава тази на фиксирания доход, дълговите фондове нарастват бързо, отбелязвайки най-голямата си месечна стойност за годината досега.
За да поддържа импулса на акциите, Китай все още трябва да се справи с някои от дълбоко вкоренените проблеми, които вълнуват най-вече инвеститорите, включително спада на имотите, слабото потребителско доверие и падащите цени. Сега всички погледи са насочени към годишната сесия на Националния народен конгрес през март, където Пекин ще има още една възможност да убеди инвеститорите с по-подробни политики за подпомагане на растежа.
"Вярвам, че правителството е сериозно този път относно защитата на базовата линия на икономиката и стимулирането на вътрешното търсене, в лицето на тарифите на САЩ, които биха могли да навредят на износа", каза Син-Яо Нг, инвестиционен директор в abrdn. "Първото тримесечие за съжаление ще бъде нестабилно за китайските акции, предвид встъпването в длъжност на Тръмп."
Моите два цента за изненада на 2025-а година - Baidu
Няма как да крия предпочитанията си към най-голямата интернет-търсачка в Китай. Но на Baidu трябва да се гледа още като на компания със сериозни амбиции в сферата на AI (с най-големия езиков модел на пазара в страната), автономното шофиране (с огромния флот от автономни автомобили, които се тестват по улиците на Китай вече от много време), както и амбиции в сферата на облачните изчисления.
Източник: iStock
Въз основа на всички тези амбиции, пазарната оценка от около 30 милиарда долара за компанията, която е с близо 40% надолу спрямо третото тримесечие на 2023-та година, изглежда меко казано "несправедлива".
Сега към финансите на компанията. Акциите се търгуват при изключително ниски нива от около 84 долара. Това им дава съотношение цена-печалба от 11, а бъдещото такова е под 9. Но не ниското съотношение прави компанията толкова привлекателна. Защото то е било ниско през последните 10 години. Това, което трябва да привлича погледите на инвеститорите са сферите, в които оперира и инвестира, които дават изключителни перспективи за ръст на финансовите резултати в бъдеще!
От друга страна, дъното на акциите от 79 долара, ако не бъде преодоляно, дава добра основа за ограничаване на потенциалните загуби от инвестиция в компанията - в границите на под 10%. Това може да е друга изключително важна за инвеститорите опорна точка, защото може да направи инвестицията в Baidu да отговаря на критериите за асиметрична инвестиция - инвестиция със сравнително ограничен потенциал за спад и неограничен такъв за повишение.
Най-важното - Baidu е компания на печалба, която има кеш в пъти над дължимия си дълг, което почти напълно изключва възможността от фалит (най-страшното нещо за инвеститорите).
За да сме напълно наясно с рисковете свързани с тази компания, може би най-големият такъв е геополитически и би настъпил при потенциална инвазия на Китай в Тайван. Докато това не се случи обаче, а засега експертите не говорят за сериозна опасност от това, акциите на компанията са в относителна безопасност.
Покупки в сферата на здравеопазването в САЩ
Един от най-губещите сектори на щатските пазари, бе секторът на здравеопазването. В този ред на мисли, именно там биха могли да се крият и някои от най-големите контраинвестиционни възможности. Все повече стават анализаторите, които говорят за окрупняване на сектора в здравеопазването. А това може да означава голям ръст в акциите на закупуваните компании. Разбира се, това упражнение - да се опитват да отгатнат кои компании ще бъдат закупени, за инвеститорите може да се сравнява с "игра на рулетка".
Моите два цента за асиметрична инвестиция в сектора - Walgreens Boots Alliance
Защо Walgreens? Защото компанията вече даде сигнал (тоест излезе в медиите), че преговаря с частен капиталов фонд, да бъде придобита. И докато нямаше официално становище на искания за коментар от веригата от аптеки, както и от спряганото име на частния фонд, информацията не бе и отречена. Казано по друг начин, тя явно е на масата за продажба.
При положение, че книжата на компанията се търгуват много близо до дъното си от около 8 долара (последно при 9.2 долара), най-ниската им стойност за последните 27 години, едва ли сделка по поглъщането й би се случила на по-ниска цена от това дъно. Тоест изглежда, че потенциалът за понижение (освен ако сделката не пропадне и компанията не обяви фалит впоследствие), едва ли може да се простре много отвъд посоченото дъно, което е на 10-15% от последните нива на търговия за книжата.
А възходящият потенциал е налице. С пазарна капитализация от 8 милиарда долара, потенциална цена на придобиване, може да е на десетки проценти над текущите нива на търговия, което придава и асиметричност на тази инвестиция.
По отношение на акциите, нещата могат да изглеждат страшни за инвеститорите. Те са поевтинели с 65% от началото на годината, както и с над 88% през последното десетилетие. Но инвеститорите трябва да не забравят правилото на Бъфет да се "страхуват, когато другите са алчни и да са алчни, когато другите се страхуват".
Най-големите проблеми за Walgreens са свързани с нарастване на конкуренцията от нови онлайн-играчи като Amazon, както и Walmart, както и специфични за американската система за здравеопазването проблеми свързани с големи междинни посредници, които оказват ценови натиск върху продажбите на лекарства в аптеките на веригата.
Може ли Walgreens да намери пътя към възстановяване?
Може би за инвеститорите е важен въпросът - какво би се случило с компанията, ако сделката по придобиването й не се материализира? Сега ще погледнем именно към това - може ли тя сама да промени посоката на своя бизнес?
Падането на Walgreens се дължи на комбинация от самонанесени рани и цялостен натиск в индустрията. Компанията наистина направи много лошо придобиване, когато взе мажоритарен дял в VillageMD, медицинска група, която искаше бързо да разшири своя отпечатък.
Разширяването извън основния географски отпечатък на Walgreens се оказа нерентабилно и плановете ѝ да използва услугата като фуния към своите аптеки не проработиха. За да влошат нещата, по-рано тази година VillageMD изпадна в неизпълнение на обезпечен заем от 2,25 милиарда долара, който Walgreens предостави на компанията.
Въпреки това, натискът за възстановяване на разходите е много по-голям проблем за компанията. Във фармацевтичната индустрия по-голямата част от рецептите се покриват от застраховка и не се плащат от джоба на клиентите. Вместо това здравноосигурителните компании плащат на аптеките, когато изпълнят рецепта. На свой ред те наемат мениджъри на обезщетения за аптеки (PBM), които да действат като посредници, за да помогнат за получаване на намалени цени и отстъпки от фармацевтичните компании и да определят цените, които застрахователните компании плащат на аптеките.
PBM индустрията е доминирана от три големи компании, всички от които сега са собственост на застрахователни компании. Тези три PBM са оказали огромен ценови натиск върху фармацевтичната индустрия през последното десетилетие. Walgreens каза, че някои рецепти, които изпълнява, включително за популярни лекарства за GLP-1, се правят на загуба.
Натискът за възстановяване на разходите, който Walgreens изпита, може да се види в брутния марж на аптеките за търговия на дребно в САЩ, който спадна от 28,2% през фискалната 2014 г. на 17,9% през фискалната 2024 г., приключила през август. Това е огромен спад, който непрекъснато намалява рентабилността на компанията.
За да помогне на Walgreens, новият изпълнителен директор Тим Уентуърт намалява разходите. Компанията заяви през последното тримесечие, че е надхвърлила целта си за намаляване на разходите с 1 милиард долара и обяви план за закриване на близо 14% от аптеките си, които са нерентабилни. Тя ще затвори 1200 от своите 8700 магазина, които според нея са нерентабилни през следващите три години, включително 500 обекта през фискалната 2025 г., която приключва през август. Walgreens също говори за продажба на целия си дял в VillageMD.
И двата хода биха били събиране чрез изваждане. Отърваването от нерентабилните магазини трябва да помогне за увеличаване на печалбите по два начина. Първо, той се отървава от губещите пари магазини, но също така може да насочи част от трафика към близките места, помагайки за увеличаване на продажбите им. Второ, продажбата на VillageMD може да бъде използвана за намаляване на дълга и подобряване на баланса на Walgreens.
Решаването на проблема с възстановяването на разходите за лекарства ще допринесе много за подобряване на положението на Walgreens. На този фронт новоизбраният президент Доналд Тръмп каза някои остри думи към PBM, като каза как ще нокаутира посредника.
От гледна точка на оценката, Walgreens е евтина, търгувайки при съотношение цена/печалба (P/E) форуърд от 6 и стойност на предприятието към EBITDA (печалба преди лихви, данъци, обезценка и амортизация), кратно на 5. Стойността на предприятието взема предвид нейния нетен дълг.
Не се заблуждавайте: Walgreens е изправен пред голям натиск. В допълнение към проблемите с възстановяването на разходите за лекарства, Amazon и Walmart се опитват да се възползват от проблемите на компанията. И двамата наскоро обявиха услуги за доставка от аптека за същия ден. Със затварянето на магазините на Walgreens, тези два гиганта в търговията на дребно се стремят да се намесят и да вземат дял чрез удобство. Някога смятан за устойчив на електронна търговия, това вече не е така.
Въпреки това Walgreens има някои възможности. Всяко регулиране на PBM вероятно би било добро за нея, докато планът за затваряне на обекти е положителен. Междувременно има активи, които евентуално може да продаде, включително CareCentrix, Shields или дори операциите си Boots UK. Съществува и възможност компанията да бъде закупена от частен капитал.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.