Китайските лидери се споразумяха да увеличат бюджетния дефицит до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) за 2025 година - това е най-високата стойност на показателя в историята на Китай. Същевременно се поддържа целта за икономически растеж от около 5%, казват два източника, запознати с въпроса, съобщи Reuters. За сравнение, изискването за страните от ЕС е бюджетният дефицит да не надминава 3%, но има държави като Франция, които в определени периоди го надминават.

Новият план за дефицит се сравнява с първоначална цел от 3% от БВП за 2024 г. и е в съответствие с "по-проактивна" фискална политика, очертана от водещи служители след срещата на икономическа работна конференция миналата седмица, където целите бяха договорени, но не бяха официално обявени.

Допълнителният един процентен пункт от БВП в разходите възлиза на около 1,3 трилиона юана (179,4 милиарда долара). Повече стимули ще бъдат финансирани чрез издаване на извънбюджетни специални облигации, казват двата източника, пожелали анонимност.

Тези цели обикновено не се обявяват официално до годишното заседание на парламента през март. Те все още могат да се променят преди законодателната сесия.

Китайското Министерството на финансите до момента не и отговорило на искането за коментар от Reuters.

По-силният фискален импулс, планиран за следващата година, е част от подготовката на Китай да се противопостави на въздействието на очакваното увеличение на митата на САЩ върху вноса от Китай, когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом през януари.

Китай ще коригира курса си - на финансите и на икономиката

Китай ще коригира курса си - на финансите и на икономиката

Китайските власти обещават да подкрепят икономическия растеж, но дали ще успеят

Втората по големина икономика в света има трудности тази година поради тежка криза в сектора на имотите, висок дълг и слабо потребителско търсене. А износът, който досега върви добре, скоро може да бъде изправен пред американски мита над 60%, ако Тръмп изпълни предизборните си обещания.

Заплахите на новоизбрания президент на САЩ разтърсиха индустриалния сектор на Китай, който продава стоки на стойност над 400 милиарда долара годишно на Съединените щати. Много производители пренасочват производството си в чужбина, за да избегнат митата.

Износителите твърдят, че налозите допълнително ще свият печалбите, като по този начин ще навредят на работните места, инвестициите и икономическия растеж.

Китай вероятно ще разчита в голяма степен на фискални стимули през следващата година, казват анализатори, но може да използва и други инструменти за смекчаване на въздействието на митата.