През третото тримесечие на 2024 г. средното ниво на бюджетния дефицит на страните от Европейския съюз е 2,9 на сто от брутния им вътрешен продукт (БВП), показват предварителните данни на Евростат. Ако средната стойност няма промяна, то при България се вижда значително влошаване.

Със своите 8,7 на сто тя е "шампион" по дефицит сред страните, за които са представени данни. За сравнение, през Q2 държавните финанси са били "на червено" с 3,5% от БВП. Това означава влошаване на показателя с 5,2% за тримесечие.

Средногодишната хармонизирана инфлация у нас е 2,6%. Достатъчно ниска ли е за еврозоната?

Средногодишната хармонизирана инфлация у нас е 2,6%. Достатъчно ниска ли е за еврозоната?

Какво показват годишните данни на НСИ

Освен нас, в челото по бюджетен дефицит са още Румъния (8,6 на сто), Полша (6,7 на сто) и Франция (6,3 на сто).

Общо 9 страни нарушават фискалните правила на ЕС, според които бюджетният дефицит не трябва да превишава 3 на сто от БВП.

Едно от условията за приемане на еврото е срещу България да не няма образувана процедура за свръхдефицит.

Още данни

През третото тримесечие на 2024 г. шест страни от ЕС отчитат бюджетен излишък - Ирландия (14,5 на сто от БВП), Кипър (4,9 на сто), Дания (2,7 на сто), Португалия (2,2 на сто), Гърция (2,2 на сто) и Нидерландия (0,1 на сто).

Общите държавни приходи на страните от Европейския съюз през третото тримесечие на 2024 г. са възлезли на 46,4 на сто от брутния им вътрешен продукт спрямо 46 на сто през предходния период. Приходите на страните от ЕС са нараснали, коригирани спрямо сезона, с около 42 млрд. евро спрямо второто тримесечие на 2024 година.

Общите държавни разходи са нараснали до 49,3 на сто от БВП при 49,2 на сто през предходното тримесечие. Разходите на страните от ЕС са се увеличили, коригирани спрямо сезона, с около 27 млрд. евро в сравнение с второто тримесечие на 2024 година.