Датската компания Ørsted завърши инсталирането на последната турбина в най-големият офшорен вятърен парк в Германия Borkum Riffgrund 3 с капацитет от 913 мегавата. Закъсненията в завършването на офшорната мрежова връзка, управлявана от TenneT, обаче отложиха търговската експлоатация на вятърния парк за началото на 2026 г.
Компанията се сблъска със закъснения при свързването на вятърния парк към електрическата мрежа на Германия.
Паркът се нуждае от офшорна мрежова връзка DolWin5, управлявана от преносния оператор TenneT, за да доставя енергия, въпреки това не се очаква да заработи до декември 2025 г., според това, което операторът съобщава.
Прекъсванията на веригата за доставки по време на пандемията на Covid, особено засягащи работата по стомана и заваряване на офшорната платформа DolWin epsilon, отложиха графика. Сега Ørsted очаква търговската експлоатация на Borkum Riffgrund 3 да започне в началото на 2026 г., с компенсация от TenneT за закъсненията.
Забавянето на свързването към мрежата представлява предизвикателство за реализирането на непосредствените ползи от този новаторски проект.
Вятърният парк работи по уникален бизнес модел с дългосрочни корпоративни споразумения за закупуване на енергия, където 786 MW от капацитета е договорен от компании като Amazon, BASF, Covestro и Google. Този модел, първият за офшорна вятърна енергия в Германия, гарантира ценова сигурност както за Ørsted, така и за неговите индустриални партньори.
Вятърният парк създава прецедент като първия несубсидиран офшорен вятърен проект в световен мащаб, постигнат чрез дългосрочни договори за закупуване на електроенергия от възобновяеми енергийни източници.
След като заработи, се очаква да доставя електроенергия, еквивалентна на нуждите на 2,5 милиона домакинства в Германия.
Докато проектът очаква свързването си към мрежата, Ørsted продължава паралелното си развитие с офшорния вятърен парк Gode Wind 3, който наближава търговското му пускане в експлоатация. Заедно тези проекти почти удвояват офшорния вятърен капацитет на Ørsted в Германия до 2,5 гигавата (GW).