Разположен в непосредствена близост до границата между Индия и Пакистан, се изгражда мащабен мегапроект, който ще постави нови рекорди в сферата на възобновяемата енергия.
Хибридният парк за възобновяема енергия в Гуджарат, известен като слънчевия парк Khavda, обхваща площ от около 72 600 хектара - територия, която е равна на размерите на цялата държава Сингапур. Проектът е толкова мащабен, че може да бъде наблюдаван дори от Космоса.
След завършването си той ще се превърне в най-големия хибриден парк за възобновяема енергия в света, с комбиниран капацитет от 30 гигавата (GW) от слънчеви панели и вятърни турбини. Това количество електроенергия е достатъчно, за да захранва около 18 милиона домакинства. Освен това се очаква паркът да спести приблизително 58 милиона тона въглеродни емисии годишно, според данни на енергийния институт, разказва Express.com.
Индия си е поставила амбициозната цел да инсталира 500 гигавата чиста енергия до края на десетилетието и да достигне въглеродна неутралност до 2070 г. Над 70% от електроенергията в страната все още се произвежда от изкопаеми горива, главно въглища. Индия е третият по големина източник на емисии на парникови газове след Китай и САЩ.
Проектът за парка беше одобрен от правителството на Гуджарат през септември 2020 г., като за него бяха разпределени 60 000 хектара пустиня. Първоначалният план предвиждаше общ капацитет от 41,5 GW.
Индийският премиер Нарендра Моди направи първа копка проекта през декември 2020 г., а първите 250 MW вятърна енергия бяха въведени в експлоатация през юли 2024 г.