"Двама се карат - трети печели" - Виетнам се превърна в идеален пример за поговорката по време на първия мандат на Доналд Тръмп. Страната се оказа на точното място - между САЩ и Китай, в точното време - насред търговската война между Вашингтон и Пекин.

Така Виетнам се превърна в магнит за китайски и други компании, желаещи да произвеждат и изнасят към САЩ стоки без мита. Сега Тръмп отново се е запътил към Белия дом и изглежда, че новата администрация се готви за битка и с Ханой - а това ще означава удар по бързо развиващата се азиатска икономика, но и по-високи цени за американските компании и потребители, пише WSJ в свой материал.

Проектът за $67 милиарда, който ще промени изцяло икономическия облик на Виетнам

Проектът за $67 милиарда, който ще промени изцяло икономическия облик на Виетнам

Времето за пътуване между Ханой и Хошимин ще се съкрати от над 30 часа на около 10 часа

От налагането на мита върху китайските стоки преди шест години, Виетнам се разраства с около 8% годишно, подкрепен от чуждестранни инвестиции и бум в износа за САЩ. Страната вече доставя една трета от спортните обувки, половината от дървените легла и трапезни маси, и една четвърт от соларните клетки, внасяни в САЩ.

Това е резултат от близо 290 млрд. долара чуждестранни инвестиции от 2016 г. до днес. Най-много пари са дошли от Южна Корея и Япония, но Сингапур и Китай не остават назад.

Снимка 695774

Източник: GettyImages

Извън столицата Ханой, доскоро слаборазвити северни провинции са се превърнали в експортни центрове, като оризищата отстъпват място на огромни фабрики за сглобяване на смартфони и полупроводници. Американски компании с доставчици във Виетнам включват Apple, Nike и Gap.

Още през май обаче лица от бъдещия екип на Тръмп заявиха, че заобикалянето на санкциите чрез производство в трети страни (но от свързани фирми и с предимно китайски части) ще бъде пресечено.

Новоизбраният президент вече лансира идеята за налагане на мита върху всички вносни стоки в САЩ и говори за принуждаване на страните да намалят търговския си дефицит със САЩ. Този на Виетнам е страховит - съотношението износ-внос на страната със САЩ е 9:1. Само Китай, Мексико и ЕС имат по-лоша статистика.

На фона на напрежението с Китай, европейски компании инвестират в производство на чипове във Виетнам

На фона на напрежението с Китай, европейски компании инвестират в производство на чипове във Виетнам

BE Semiconductor Industries е получил одобрение да направи първоначална инвестиция от 5 милиона долара за наемане на фабрика

Въпреки това, някои във Виетнам казват, че фокусът на Тръмп върху Китай и Мексико ще позволи на Виетнам да остане под радара, в крайна сметка привличайки повече чуждестранни инвестиции в страната. Освен това, изграждането на заводи отнема години и според някои цитирани от бизнес изданието експерти е по-вероятно просто инвеститорите да пренасочат продукцията към пазари, различни от американския.

Снимка 695775

Източник: GettyImages

Успехът на Виетнам в балансирането между САЩ и Китай отразява благоприятната му демография и география. Страната е с 98 милиона души с млада и евтина работна сила, границата й с Китай позволява лесни доставки на материали и части за фабриките.

Всякакви нови мита върху виетнамските стоки също така вероятно ще бъдат по-ниски от тези, които Тръмп налага на Китай, помагайки на Виетнам да запази конкурентното си предимство. Предизвикателства обаче не липсват - собствените суровини на страната не са големи, качеството на производството нерядко е по-ниско от това в Китай и корупцията сериозно притеснява инвеститорите.

Виетнам спасява с $24 милиарда банката, жертва на гигантска измама

Виетнам спасява с $24 милиарда банката, жертва на гигантска измама

Банковият сектор е изправен пред повишен риск заради от продължителните сътресения в сектора на недвижимите имоти

Ханой до момента балансираше добре в отношенията си с Вашингтон и Пекин благодарение на нещо, което бившият ръководител на Комунистическата партия Нгуен Фу Чонг нарича "бамбукова дипломация" - външна политика, която е здраво вкоренена, но гъвкава. Дали този модел ще оцелее и в новите геополитически реалности - след Нова година ще стане ясно.