Неотдавнашният скок на китайските акции удари бутона за пауза във вторник, след като Пекин не успя да пусне друг голям пакет от стимули, което изненада инвеститорите, надяващи се на добавяне на повече гориво към безпрецедентното рали.
Хонконгският бенчмарк Hang Seng Index (^HSI), който е зареден с големи китайски акции, падна с около 9% във вторник, най-лошия си ден от октомври 2008 г., след като се изкачи с около 20% през последния месец по петите на Китай, който отприщи най-много агресивен паричен стимул след пандемията.
Китайският бенчмарк CSI 300 (000300.SS) също преживя нестабилен ден, тъй като очакванията за обявяване на големи стимули подхранваха първоначалния ръст от 10%, след като пазарите се отвориха отново след седмичната ваканция в страната. По-късно индексът се отказа от тези печалби, завършвайки деня с по-скромните 6%.
Стимулът, опит на Китай да коригира курса на своята затруднена икономика, беше обявен за първи път на 24 септември. Оттогава скокът на притока драматично повиши китайските акции, особено в недвижимите имоти и потребителските стоки, тъй като инвеститорите залагат на завръщането на Пекин.
Но Уолстрийт остава раздвоен по въпроса дали сега е подходящият момент за покупка на пазара.
"Краткосрочният ръст, сигнализира, че хората се чувстват по-добре", каза Джеръми Шварц, главен инвестиционен директор в WisdomTree, пред Yahoo Finance's Market Domination. "Ще бъде ли достатъчно, за да раздвижи икономиката им? Това е доста открит въпрос, защото настроенията бяха толкова, толкова негативни."
Стимулът, който включва намаляване на лихвените проценти, по-ниски изисквания за резерви за банките, ликвидност за фондовия пазар и облекчаване на ипотечните кредити, наред с други мерки, идва в момент, когато втората по големина икономика на нацията се опитва да се измъкне от дългия спад, стимулиран от дефлационен натиск от муден пазар на имоти и слабо вътрешно търсене.
На пресконференция във вторник, организирана от най-добрия икономически плановик на Китай, Националната комисия за развитие и реформи (NDRC), Пекин заяви, че се е ангажирал да предприеме допълнителна подкрепа, за да постигне икономическите си цели, които включват цел за годишен растеж от "около 5% ."
"Ние сме напълно уверени в постигането на годишните цели за икономическо и социално развитие", каза Джън Шанджие, председател на NDRC, пред репортери. Той обаче призна, че китайската икономика е изправена пред "по-сложна и екстремна" глобална среда.
На пресконференцията NDRC обяви, че ще отпусне 200 милиарда юана (28 милиарда долара) на местните власти за разходи и инвестиционни проекти до края на годината. Но икономистите чакаха да бъде обявен фискален пакет на стойност около 2 трилиона юана (284 милиарда долара).
Във вторник други листнати в Китай борси и компании също бяха в движение. Shanghai Composite (000888.SS), ключов индикатор за цялостното представяне на китайския фондов пазар, отбеляза ръст от около 5%, след като първоначално отвори деня с повишение. Индексът се повиши с двуцифрени числа, скачайки с повече от 20% от най-ниските си нива през септември. Той е нараснал с около 30% през последния месец.
По същия начин акциите на китайските гиганти в електронната търговия като Alibaba (BABA) и PDD Holdings (PDD) се повишиха през същия период, съответно с повече от 35% и 55%, въпреки двуцифрените загуби във вторник.
Шварц от WisdomTree каза, че инвестирането в региона зависи от това дали търговците могат или не да си позволят да бъдат "пъргави" и "да влизат и излизат" от пазара в зависимост от нивото на риск.
"За стратегическите, дългосрочни инвеститори това е трудно", каза той, отбелязвайки, че една "много опасна" геополитическа среда, съчетана с предстоящите избори в САЩ, допълнително усложнява инвестиционната теза.
"Окончателният въпрос е: Ще бъдете ли възнаградени да бъдете в Китай като комунистическа страна и всички други проблеми с геополитиката, срещу демократичните страни като Япония и Индия, които в момента са повече съюзници на САЩ, отколкото противници на САЩ? " каза той.
Други казват, че това е само началото на възстановяването на Китай и сега може да е моментът за преоценка.
"Наистина сме в много, много ранен етап", каза Брендън Ахърн, CIO в KraneShares, пред Morning Brief на Yahoo Finance. "И тогава има голяма вероятност да дойдат по-добри новини. Вместо да гледаме през огледалото за обратно виждане, нека погледнем през предното стъкло."
Ако не сега, кога?
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.