През миналия век акциите са били на пиедестал. Въпреки че други класове активи, включително съкровищни облигации, злато, петрол и жилища, са довели до положителна номинална възвръщаемост, нищо друго не се е доближило до генерирането на годишната обща възвръщаемост, която са донесли акциите.
Въпреки това превъзходство, акциите не се движат нагоре по права линия. От точка А до точка Б пътуването прилича на криволичещ път, пълен с различни дупки и неравности.
Въпреки че вечният Dow Jones Industrial Average (DJINDICES: ^DJI), бенчмаркът S&P 500 (SNPINDEX: ^GSPC) и фокусираният върху растежа Nasdaq Composite (NASDAQINDEX: ^IXIC) са твърдо в бичи пазар и само на един хвърлей от съответни най-високи стойности за всички времена, един инструмент за оценка предполага, че партито може да приключи внезапно.
Акциите са исторически скъпи и това създава проблеми за Уолстрийт.
Примерите включват първия значителен спад на паричното предлагане M2 в САЩ след Голямата депресия, най-дългата записана инверсия на кривата на доходност и представянето на по-широкия пазар след началото на цикъла на облекчаване на лихвените проценти.
Въпреки това, единственият инструмент, който създава големи проблеми за Уолстрийт, е съотношението цена-печалба (P/E) на Shiller на S&P 500. Понякога ще видите Shiller P/E, наричан циклично коригирано съотношение цена-печалба или съотношение CAPE.
Източник: Admiral Markets
Вероятно няма показател за оценка, с който инвеститорите да са по-запознати от традиционното съотношение P/E, което разделя цената на акциите на компанията на нейните печалби на акция (EPS) през последния 12-месечен период. Междувременно Shiller P/E взема предвид средната EPS, коригирана спрямо инфлацията, през последното десетилетие. Отчитането на 10-годишна история на EPS гарантира, че краткосрочните сътресения, като блокиране на COVID-19, няма да повлияят неблагоприятно на моделите за оценка.
Когато звънецът за затваряне удари на 5 септември, Shiller P/E на S&P 500 беше 35,38, което надвишава повече от два пъти средната стойност от 17,16 от януари 1871 г. Както ще забележите от графиката по-горе, Shiller P/E е прекарал голяма част от последните 30 години над 20, което вероятно е функция на интернет, демократизиращ достъпа до информация и лихвените проценти, които се движат под историческите норми.
Страшното за Уолстрийт и инвеститорите е, че за 153 години акциите са били по-скъпи само в два отделни случая от сега. По време на дотком бума, Shiller P/E достигна своя връх за всички времена от 44,19. Междувременно през първата седмица на януари 2022 г. Shiller P/E за кратко надхвърли 40.
В годините след пика на "dot-com", широкообхватният S&P 500 продължи да губи 49% от стойността си, докато ориентираният към иновациите Nasdaq Composite загуби 78% от стойността си на база пик до най-ниска стойност. Другият случай на Shiller P/E, достигащ 40 през януари 2022 г., беше последван от мечи пазар за Dow Jones, S&P 500 и Nasdaq Composite.
От 1871 г. насам е имало шест случая, когато Shiller P/E на S&P 500 е надвишавал и поддържал 30 по време на рали на бичия пазар, включително настоящия случай. И петте предишни събития доведоха до загуба на Dow, S&P 500 и/или Nasdaq Composite между 20% и 89% от стойността им.
Въпреки че Shiller P/E не е инструмент за таймиране на пазари - оценките могат да останат удължени за седмици, месеци или дори години - той предвещава голям спад в акциите, без да се проваля, когато е тестван назад повече от век. При третата най-висока оценка на акциите в историята, има голяма вероятност за значително отдръпване през следващите месеци/години.
Перспективата е един от най-мощните инструменти, които инвеститорите притежават
Въпреки че прогнозата за голям спад на Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite вероятно няма да се хареса на повечето инвеститори, добрата подплата е, че времето е много на страната на инвеститора и перспективата променя всичко.
Като пример, редица прогнозни индикатори сочат икономическа слабост в недалечното бъдеще. Продължителното обръщане на кривата на доходност между 10-годишните съкровищни облигации и тримесечните съкровищни бонове е сигнал за една от най-големите вероятности за рецесия в САЩ, които сме виждали от началото на 80-те години на миналия век.
Колкото и работещите американци и инвеститорите да не харесват рецесиите, те са нормална и неизбежна част от икономическия цикъл. Най-важното е, че те имат история на бързо разрешаване. От 12-те рецесии в САЩ след края на Втората световна война, девет са приключили за по-малко от година, докато останалите три не са успели да надминат 18 месеца по дължина.
От другата страна на монетата две икономически експанзии надхвърлиха десетилетие от септември 1945 г. насам, като повечето периоди на растеж продължават няколко години. Икономическият цикъл не е линеен и безспорно благоприятства онези, които са далновидни да залагат на дългосрочна експанзия.
Забележителното е, че виждаме същата тази нелинейност на фондовия пазар.
27-те мечи пазара на S&P 500 за 94 години са продължили средно 286 календарни дни, което се равнява на около 9,5 месеца. От друга страна, 27-те бичи пазара след Голямата депресия са издържали средно 1011 календарни дни, приблизително 3,5 пъти повече. Може също да забележите, че почти половината (13 от 27) от бичите пазари на S&P 500 са по-дълги от най-дългия мечи пазар.
Дори и без да могат да определят кога ще започнат корекциите на фондовия пазар, колко дълго ще продължат или колко рязък ще бъде спадът от пика до дъното, способността на инвеститорите да направят крачка назад, да разширят обектива си и да разгледат големия картината поставя времето и историята в техния ъгъл. Независимо от спада на фондовия пазар, който може да очаква, въз основа на това, което предполага съотношението P/E на Ширеп, дългосрочно настроените инвеститори са в добра позиция за успех.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.