Милиардерът собственик на френския луксозен гигант LVMH Бернар Арно увеличи богатството си със 17 милиарда долара само за един ден, след като Китай изненадващо обяви нови мерки за възстановяване на икономическия растеж, съобщава CNN.

Това са т.нар "базуки", с които Пекин иска да възвърне доверието на бизнеса.

Единственият европеец в топ 5 на милиардерите Бернар Арно изпадна от челното място

Единственият европеец в топ 5 на милиардерите изпадна от челното място

Резултатите от началото на годината го превръщат в най-големия губещ сред 500-те в класацията на Bloomberg

Бернар Арно не е единственият печеливш. Акциите в Китай и Хонконг са на път да отбележат най-доброто си седмично представяне от 16 години насам, според "Ройтерс".

Арно започна четвъртък като загубилият най-много тази година от всички милиардери - състоянието му беше намаляло с 24 милиарда долара поради свиването на пазара на луксозни стоки. До края на деня богатството му се увеличи с 17 милиарда до 201 милиарда долара. Това се случи, след като акциите на LVMH поскъпнаха с почти 10% в Париж с надежда, че китайското ръководство ще успее в усилията си да съживи икономиката.

Никой не е оптимист за Китай. Време ли е за китайски акции?

Никой не е оптимист за Китай. Време ли е за китайски акции?

Една компания е особено предпочитана

Компанията съобщи през юли, че продажбите в азиатския регион са спаднали с 10% през първите шест месеца на тази година в сравнение с 2023 г. Този пазар, който представлява 31% от общите приходи миналата година, е доминиран от Китай.

Икономическите проблеми на страната вредят на много западни марки. Страната се бори с редица предизвикателства, от слабите потребителски разходи и постоянен спад в недвижимите имоти до нарастваща дългова криза в местните правителства.

Инвеститорите приветстваха новината от четвъртък, че 24-членното Политбюро на Китай е посветило септемврийското си заседание на икономически въпроси. Председателствано от лидера Си Дзинпин, политическото ръководство обеща да засили "антициклични фискални и парични политики", да помогне на гражданите с ниски и средни доходи и да подобри страдащия пазар на недвижими имоти.

Обявлението дойде два дни след като Пан Гуншън, управител на Народната банка на Китай, разкри пакет от мерки за подкрепа на бизнеса чрез намаляване на една от основните лихвени проценти и намаляване на резервите, които банките трябва да държат.

Експертите обаче призоваха инвеститорите да бъдат предпазливи, тъй като властите все още трябва да намерят начини за стабилизиране на пазара на недвижими имоти, който някога е представлявал до 30% от икономическата активност.