Община Велико Търново започва усилена и предварителна подготовка за въвеждане на еврото у нас от 2026 г. Кметът на общината Даниел Панов внесе предложение за промяна на над 20 местни наредби, което ще позволи всички данъци, такси, услуги и т.н. да се заплащат освен в левове, и в евро. Това съобщи областният в-к "Борба".
Новите текстове в наредбите са предложени за разискване на постоянните комисии към Общинския съвет, а същинското им гласуване ще стане на редовно заседание на Общинския съвет.
Според разясненията, дадени на общините, Законът за въвеждане на еврото в България не предвижда промени при заплатите при приемането на новата валута, но те трябва да се превалутират по текущия курс.
Според плановете на правителството, България може да замени лева с европейска валута от началото на 2026 г., като в продължение на година цените на стоките трябва да са с две показания.
Гражданите ще могат да отидат в Българска народна банка, във всеки един клон на търговска банка и във всичките около 2700 клона на "Български пощи", за да си обменят левовете с евро, като този процес може да трае с години. Единствената разлика е, че след първите шест месеца от официалното въвеждане на еврото, търговските банки и пощите ще имат възможност да наложат някакви такси, докато БНБ винаги ще обменя левове в евро безплатно.
Ще припомним, че през февруари стана известно, че Общинските съвети в Козлодуй и Криводол са първите в България, които въведоха двойни обозначения на цените чрез местните наредби. Всички общински услуги, данъци и такси вече са изписани както в лева, така и в евро.
Двете общини са актуализирали общо 15 наредби, като превалутирането е извършено според централния валутен курс.