Пандемията е довела не до спад, а до увеличаване на глобалния просперитет, показват данни на международната консултантска компания The Boston Consulting Group (BCG). На фона на паричните инжекции на пазарите от водещи централни банки, общият размер на финансовите активи в света е нараснал с 8%, до 250 трилиона долара, а на реалните активи - със 7%, до 235 трилиона долара.

Принудителните ограничения на потреблението доведоха до увеличаване на спестяванията, докато инвеститорите започнаха да търсят по-високо печеливши инвестиционни инструменти, пише вестник "Комерсант".

Как хората в Дания станаха по-богати въпреки пандемията?

Как хората в тази европейска страна станаха по-богати въпреки пандемията?

Общото финансово богатство на населението там вече достига 930 милиарда долара

През 2020 г. обемът на глобалното богатство нараства със 7,7% в сравнение с 2019 г. до 431 трилиона долара. Това се дължи на устойчивостта на фондовия пазар и рязко увеличение на обема на спестяванията, следва от доклада на BCG.

След финансовата криза от 2008 г. ситуацията беше различна - тогава, поради пазарната корекция, обемът на общото благосъстояние падна с 8%.

През 2020 г. общите финансови активи (инвестиции в акции и облигации, застраховки и пенсии, дялове във фондове) са нараснали с 8%, до 250 трилиона долара, инвестиции в реални активи (недвижими имоти, дълготрайни стоки и ценности) - със 7%, до 235 трилиона долара. Тези суми са коригирани със финансовите задължения - различни заеми (техният обем в края на миналата година възлиза на 53 трилиона долара, плюс 5% спрямо 2019 г.).

Обемът на паричните средства и средствата по депозитите през последната година се е увеличил в световен мащаб с 10.6%, което е най-значимото увеличение през последните 20 години.

Те са под 30 години и управляват активи за $30 милиарда: Това са най-младите милиардери в света

Те са под 30 години и управляват активи за $30 милиарда: Това са най-младите милиардери в света

Четирима от тях идват от Европа, включително и най-заможният

Капитализацията на фондовите пазари нараства с 11,5%, стойността на недвижимите имоти - с 6,8%. В същото време има ясен поток от дългови ценни книжа с ниска доходност към акции, както и към частни фондове и недвижими имоти.

Азия има най-големите инвестиции в реални активи - 84 трилиона долара, следвана от Западна Европа (64 трилиона долара) и Северна Америка (43,7 трилиона долара).

Финансовите активи, от друга страна, са в полза на Северна Америка (111 трилиона долара), следвани от Западна Европа (52,6 трилиона долара) и Азия (без Япония, 46,8 трилиона долара). В други региони на света показателите са в пъти по-ниски.

На свръхбогатите (хората в света , притежаващи над 100 милиона долара, са 60 хиляди) се падат 22 трилиона долара, или 15% от инвестираните финансови активи.

7 държави са се върнали към предкризисните нива по БВП на глава от населението

7 държави са се върнали към предкризисните нива по БВП на глава от населението

Според оценката на ОИСР

BCG е оптимист по отношение на перспективата за тенденцията на благосъстоянието, очаквайки тя да продължи през следващите пет години на фона на икономическото възстановяване.

Повечето международни експерти обаче посочват допълнителни рискове - свързани както с последиците от пандемията, така и с дълговите проблеми на държавите. Във всеки случай обаче, според BCG, растежът ще бъде концентриран в Северна Америка, Азия и Западна Европа - те ще представляват 87% от увеличението на обема на финансовите активи в света през следващите пет години.