Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев е уверен, че бюджетът за 2014 година е реален. Той заяви в интервю за БНР, че проектът ще бъде представен официално в Народното събрание на 31-ви октомври и това е по Закона за устройство на държавния бюджет.

Има още някои подробности, които трябва да бъдат уточнени, но принципно той е готов. Технически вече се работи по окончателния вариант и по доклада. Даже по-рано ще бъде качен и на сайта на Министерството на финансите.

На въпрос откъде ще дойдат заложените в бюджета 650 милиона лева за социални дейности, Цонев посочи:

„Парите в бюджета идват от данъчни и неданъчни приходи. Никога никой финансист не може да отговори утвърдително на въпроса дали ще ги съберем. Прогнозата, която правим за приходната част, не е нито оптимистична, нито песимистична. Опитваме се да бъде реална и ако не мога 100 процента да отговоря с "да", това е заради нестабилната икономическа ситуация в страната и в Европа. Дори очаквам критики от опозицията, че приходната част е песимистична. Аз мисля, че бюджетът е реален.

Желанието ни е да няма предсрочни избори. Ние правим бюджет, в който планираме да няма избори. Опитваме се да решим сериозни проблеми с бюджета. Приоритетността, да се извадят определен тип политики, които да бъдат приоритетни, с оглед на сегашната ситуация. Второто нещо, което се опитваме, е как с ограничените ресурси на кризисното време да изведем няколко приоритети с ясни политики. На първо място е икономическият растеж, на второ място е социалната ангажираност и на трето - образованието. Трябва да се покаже какви са точните инструменти, насочени към приоритетите. До този момент, през тези 23 години, когато се заяви някаква политика, то се приватизира от министерството. Ние решихме да изведем тези приоритети в два фонда - програми. Едната програма ще се казва "Икономическо развитие и региони", а втората - "Образование". В тях са отделени ресурси, извън тези на министерствата. В тези програми ще се кандидатства с проекти на конкурсно начало, обясни Цонев.
Депутатът не разбира, извън популизма, защо трябва да бъдат намалени субсидиите за партиите. Така отговори той на въпрос защо не се планира намаляване на парите за партиите. „ Нека да се види за какво се харчат и какви са нуждите на партиите. Парите са намалени с 30 процента заради намаления брой избиратели."

За законопроекта, който урежда отношенията на държавата с офшорките и който се изработва заедно с Делян Пеевски, Цонев обясни, че следващата седмица ще бъде в пленарната зала:

„Очаквам да бъде приет, въпреки че присъствието на г-н Пеевски като съавтор накара тези, които се опитват в последните 4 месеца да превърнат българския политически живот в някакъв казус "Пеевски", да се отнесат към законопроекта по начин, който той и материята не заслужават. И преди казах, че тази материя е много сложна, тя е нова, не е измислица на българския политически живот и на тези, които скачат на законопроекта, нека да кажа, че темата беше поставена като разговор много преди те да се сетят за казуса "Пеевски". Така че законопроектът заслужава едно уважение."

Президентът взема страна, опитва непрекъснато да прехвърля отговорността върху други институции, има откритото политическо инженерство в полза на определен кръг, липсват отговори, които се дължат на обществото. Цялостното поведение на президента, което е много далече от обединител на нацията, каза още Цонев.