Microsoft прави значителни инвестиции за създаването на работеща версия на базовите компоненти, необходими за разработването на квантов компютър.
Това посочва ръководителят на изследователския отдел на компанията, цитиран от Technology Review и "Фокус".

По време на събитие, организирано от специализираното технологично издание, Питър Ли сравнява инициатвата с изследванията през 1940 г., чийто резултат е силициевият транзистор, който стои в основата на съвременния компютинг.

"Това е нашият опит да открием устройство, подобно на транзистора", казва Ли.

В интервю за Technology Review той обяснява, че Microsoft не е вдигал шум около опитите си в областта на квантовата физика, но положителните резултати са убедили компанията да бъде по-открита.

Технологичният гигант е създал специална лаборатория за квантови изследвания, наречена Station Q в кампуса на Калифорнийския университет в Санта Барбара. Microsoft предоставя помощ и финансиране за лаборатории по целия свят, за да насърчи научните изследвания в тази посока.

Квантовият компютър ще може да извършва изчисления, които на практика е невъзможно да бъдат направени от конвенционалните машини днес. Досега обаче такъв не е създаден.

Усилията на Microsoft в момента не са насочени към създаването на квантов компютър, а по-скоро към разработването на квантов бит или кюбит - ключовата съставна част на квантовия компютър.

Също като транзистора в конвенционалния компютър кюбитът преминава между състояния, които представят или 1, или 0 в дигитални данни, но благодарение на квантовия ефект, кюбитът може да постига и състояние на суперпозиция и да представя 1 и 0 едновременно.

Това позволява на квантовия компютър да обработва информация много по-бързо, отколкото който и да е конвенционален компютър.

Проблемът при разработваните до момента кюбити е, че не могат да поддържат стабилно състояние на суперпозиция, но Microsoft прилага нов различен подход.