"1 лев за държавата от данъци за литър гориво, за търговците - под 4 ст." е заглавиe от в. "24 часа"

Според данни от специализирани сайтове и фирми от бранша

Петролният бизнес отива във четвъртък при вицепремиера Томислав Дончев, обсъждат цените

Държавата прибира 54% от стойността на всеки литър гориво - това показва справка в няколко интернет сайта, които публикуват цени на едро.

Според изчисленията за бюджета отива над 1 лев от литър бензин и дизел. Търговците на дребно работят с марж от 18-21 ст., а чистата им печалба е 3-4 ст. на литър. (Виж графиките).

Прочети ще от в. "24 часа"

"4805 лв. е най-високият бонус, получен в Търговския регистър" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Вътрешните правила на Агенцията по вписванията спешно са променени точно преди да се изплати премия на директора й

4805 лв. е най-високият бонус, изплатен в Агенцията по вписванията за периода на блокирането на Търговския регистър през лятото, показват документи, с които "Сега" разполага. Още четирима души от ръководството са взели от 4046 до 4301 лв. Не е ясно кои точно са служителите, които са работели денонощно по време на срива, но тлъсти премии са получили в цялата администрация на Агенцията по вписванията, включително и служители в отдел "Счетоводство", "Протокол", "Човешки ресурси", юристи и др.

Миналата седмица Агенцията по вписванията и министерството посочиха, че чистата сума на раздадените хонорари е 599 000 лв. Върху тях обаче са платени още 90 590 лв. във вид на осигуровки, с което общата сума от парите на данъкоплатците доближава 700 000 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Гориво, касови бележки и други фойерверки", четем в "Капитал"

Владислав Горанов предлага фискалният бон по бензиностанциите да е с разбивка на цената. Секторът е скептичен колко ще работи и ще е вярно показаното

Представители на петролния бранш обаче окачествиха идеята като "фойерверки", каквито неведнъж е имало от страна на политиците през годините, в опитите им да се тушира общественото напрежение, като вместо реални мерки държавата предлага невъзможни за изпълнение неща, коментираха от петролните компании.

Защо не може да стане 

Най-безпроблемният компонент за показване, разбира се, е ДДС-то, което е лесно да се сметне, тъй като е част от крайна цена. При акциза обаче нещата стоят малко по-специфично, тъй като той се смята на 1000 литра при 15 градуса на горивото в момента, в който то напуска данъчния склад.

Прочети още от " Капитал"

"Мухъл и развалена храна в домовете за инвалиди" извежда на първа страница в. "Монитор"

Mухъл, влага и развалена храна в домовете за възрастни хора с увреждания в страната установиха проверките на Агенцията за социално подпомагане (АСП). От януари до момента са проверени 48 специализирани институции, като инспекторите ще обходят още 10 до края на годината, съобщиха за "Монитор" от Агенцията.

Междувременно в началото на август, след среща на хора с увреждания с Бойко Борисов, министър-председателят разпореди да бъде направена инспекция на дневните центрове за хора с увреждания. Причината беше, че според инвалидите услугите не били на ниво. В част от специализираните институции освен храните с изтекъл срок на годност не се осигурява и личен избор на хранене на настанените, обясняват от АСП. Констатирано е и несъответствие между складовата наличност и водените по документи хранителни продукти. Инспекторите се установили още недостатъчен брой спални и санитарни възли в част от центровете за възрастни хора с увреждания. Проблем се оказала и липсата на обзавеждане на спалните помещения или наличието на неподходящо такова съобразно потребностите на хората.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Прокуратурата повдигна обвинение срещу съдружник от "Джи Пи груп"", пише в. "Капитал"

Двама неназовани души от компанията са привлечени за данъчни и финансови престъпления, а единият - и за пране на пари

Специализираната прокуратура е повдигнала обвинения на двама души по случая на"Джи Пи груп", като единият от тях е съдружник в строителната компания, съобщиха от обвинението. От съобщението става ясно, че те са привлечени за това, че между началото на 2014 г. и 7 октомври 2018 г. "са се сговорили (престъпление по чл. 321, ал.6) да извършват данъчни и финансови престъпления с цел получаване на имотна облага в особено големи размери".

Прочети още от в " Капитал"

"Брюксел вароса България с баданарка и омаза себе си", пише в. "Сега"

Жан-Клод Юнкер се отказва от контролния механизъм, за да угоди на "приятеля Бойко"

Знаете ли какво е "баданарка"? Тълковният речник обяснява, че е голяма четка с дълги косми за баданосване. А за баданосване се използва вар, т.е. постна боя. Пляс-пляс наляво, надясно, нагоре, надолу - и готово: всичко става бяло. Баданосването се прави ежегодно, защото постната боя е нетрайна и през нея избиват скритите чернилки.

Втора година Европейската комисия пише докладите си за България с баданарка. Затова зачестиха. Първият бе на 25 януари 2017 г., вторият - на 15 ноември 2017 г., а третият - на 13 ноември 2018 г. Брюксел ни обещава още един, който да е последен. С него Еврокомисията на Жан-Клод Юнкер ще приключи мандата си и ще захвърли баданарката. Всички имат едно предназначение: да оправдаят безсилието на Брюксел.

Прочети още от в. "Сега"

"Транспортният министър обмисля преструктуриране на БДЖ" пише в. "Монитор"

Желязков: БДЖ без холдинг, пускаме нова поръчка за влакове

Tранспортният министър Росен Желязков обмисля да преструктурира "Холдинг БДЖ". По думите му в момента вече няма нужда да дружествата за пътнически и товарни превози да бъдат под шапката на холдинг, обяви той пред депутатите от ресорната комисия, която заседава в момента.

Желязков иска да има пряк контрол върху двете дъщерни дружества. Но преди да се тръгне към промяна в структурата ще бъде направен анализ за преценка необходимостта от съществуващата структура.

"Холдингът си свърши работата, дълговете към облигационерите и кредиторите са изплатени. Всяко преобразуване е свързано с процедури по Търговския закон, една от тях е 6-месечно предизвестие към държавата, на която се дължат от холдинга 197 млн. лева", напомни Желязков. Ако се ликвидира холдинга трябва да се прецени как ще бъдат разпределени тези суми между двете дружества и как ще се погасяват.

Прочети още от в. "Монитор "

"3 пъти по-евтини международни разговори в ЕС от май 2019 г. - до 40 ст./минута", пише в. "24 часа"

Есемесът ще струва максимум 12 стотинки

Европейският парламент прие нови правила за телекомуникациите, които ограничават цените на обаждания в рамките на ЕС.

От 15 май 2019 г. компаниите няма да имат право да таксуват минутата на повече от 19 цента. В момента тарифите международни разговори на българските телекоми са 1,20 лв. на минута.

Есемесът в рамките на ЕС пък няма да може да е повече от 6 цента.

Същото законодателство ще защити по-добре хората със смартфони, включително на уеб базираните услуги (Skype, WhatsApp и т.н.)

Прочети още от в. "24 часа"