"България официално се похвали с бум в продажбите на оръжие” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
България официално призна вчера, че продава много повече оръжие и че износът вече е надхвърлил 1 млрд.лв. годишно. При откриването на 12-ото издание на Международното изложение на отбранителна техника "Хемус 2016" в Пловдив зам.-министърът на икономиката Любен Петров обяви, че през 2015 г. износът на отбранителната ни индустрия се е увеличил с 50 на сто спрямо предходната година. По данни на Министерството на икономиката през 2015 г. сме изнесли продукция за над 640 млн. евро, т.е. над 1.2 млрд.лв. Това означава, че за последните две години страната е изнесла оръжия за 2 млрд.лв. Зам.-министър Петров допълни, че става дума за стрелкови оръжия и боеприпаси за тях, взривни устройства, бронезащитни средства, резервни части и компоненти за сухопътните транспортни средства. Сред отличниците износители зам.-министърът посочи "Аполо Инженеринг", "Кинтекс", Арсенал", "Емко" ООД и ВМЗ-Сопот. Основните дестинации за износ са Ирак, Саудитска Арабия, Афганистан, Алжир, Индия и САЩ.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Реформатори поискаха изборът на шеф на КФН да започне", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Депутатите от гражданския съвет на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров внесоха в сряда в деловодството на парламента решение за стартиране на процедура за избор на нов състав на Комисията за финансов надзор (КФН). В мотивите си двамата депутати отбелязват, че сроковете за избора вече изтичат и подобно на други органи най-вероятно председателят на регулатора Стоян Мавродиев и заместника му Ангел Джалъзов ще работят и след края на мандата им.

Димитров и Славов настояват комисията по бюджет и финанси да приеме в едноседмичен срок процедурни правила, срокове и изисквания към кандидатите, за да бъде избран нов председател на КФН преди края на лятната парламентарна сесия. Те са на мнение, че КФН се нуждае от ново ръководство, тъй като сегашното събра сериозно недоволство и критики с работата си.
Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Пълним резервоара със 130 лева до морето и обратно” четем във в. “Монитор”
Малко под 130 лева ще ни излезе отиването до морето и връщането оттам това лято. Това сочат сметките при очаквано поскъпване на бензина с 10 стотинки за литър в разгара на сезона. Прогнозата е на енергийния експерт проф. Атанас Тасев, който уточни, че въпросният скок е спрямо сега действащите цени на горивата.

В момента А-95 се продава най-скъпо в столицата – за 1,95 лева за литър, като само през май цената на най-масовия бензин скочи с десетина стотинки. Това означава, че ако се сбъдне прогнозата на енергийния спец, в средата на юли и началото на август ще броим по 2,05 лева за литър или малко отгоре. При среден разход на гориво от 7 литра на 100 км, отиване и връщане от София до Варна ще ни излезе 127 лева, а до Бургас – 110 лева.

„Независимо дали цената на международните пазари ще се запази или падне с идването на лятото цените на горивата у нас ще скачат коментира за „Монитор“ проф. Тасев.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Полицейски произвол обличат в закон депутатите" четем на първа страница на в. “Труд”
МВР узаконява правото си да рови в интернет кореспонденцията ни и да подслушва телефоните ни. Достатъчно е да има обосновано предположение, че можем да се окажем жертва на тежко престъпление.Това предвижда скандална промяна в Закона за електронните съобщения, която е включена в дневния ред на парламента за тази седмица.

Очевидно е, че вътрешното министерство и специалните служби много бързат да получат достъп до телефонните разговори, есемесите и трафичните данни, защото ведомството на Румяна Бъчварова е било готово с предложението на 21 март, когато го е публикувало за обществено обсъждане. Правителството го е гласувало на 13 април, веднага е внесено в НС и разгледано от транспортната и вътрешната комисия и сега ще бъде гласувано на първо четене.

Прочети още от в. “Труд”

„Абитуриентът, който разплака България - с безработна майка и починал баща", четем на първа страница на в. „24 часа"
Вместо да върви пеш през дъжда и с метрото на бал, непозната жена го откара до ресторанта и разказа за това във фейсбук

Масов изблик на емпатия към Кристиян. Той: Не обвинявам съучениците си

Потребител във фейсбук с ник Vesna Videva разказа история, която буквално за минути започна да набира популярност, лайкове и споделяния.

Жената наблюдавала събрали се абитуриенти пред входа. Учениците от Втора английска гимназия “Томас Джеферсън” дошли на гости на класната си малко преди бала, който по-късно бил в столичния хотел “Маринела”.

Прочети още от в. „24 часа"

„Икономика на потреблението", пише в. “Капитал Daily”
При липсващи инвестиции и спадащ износ основният двигател на растежа тази година може да се окажат домакинствата
С кризата хората започнаха да отлагат големи покупки и да заделят по някой лев настрани. Така за последните седем години спестяванията на домакинствата в банките почти се удвоиха. А потреблението значително се сви, в немалка степен и заради покачващата се безработица.

За първи път след фалита на КТБ обаче през март тази година вложенията на домакинствата в банките са намалели с 82 млн. лв. Пак първото тримесечие основен двигател на икономиката е бил крайното потребление. Статистиката отчита и подобрение на пазара на труда, включително и ръст на заплатите. Това в комбинация с постоянно падащите лихви по депозитите явно е дало импулс на домакинствата да харчат повече. Въпросът е дали раздвижването, което отчитат сухите данни, се дължи на еднократни ефекти и доколко икономиката тази година ще може да разчита на него, за да върви нагоре, каквито между другото са прогнозите на много икономисти.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Еврофондовете спират иновациите и не развиват регионите", пише в. “Сега”
Европарите трябва да бъдат разглеждани само по един-единствен начин. А именно като неестествен за пазара механизъм за подпомагане на фирми и публични администрации. Общоприето е, че щом се дават едни пари на една държава, е по-добре да ги вземем, независимо от това как, къде, кога ще ги изхарчим. Поне такова беше убеждението ни, когато се борихме за тези пари. Уви, това се оказа съвсем невярно. Еврофондовете нанесоха тежки щети на българската икономика, които към момента вероятно са неизмерими. Ето ги и тях - не по ред на важност:

I.
НЕГАТИВНИ ЕФЕКТИ ЗА ПУБЛИЧНИТЕ АДМИНИСТРАЦИИ:
1.
Кметовете отказват да развиват регионите си по начин, различен от субсидирането.
Прочети още от в. “Сега”

“Спряха 18 000 автомобила без “Гражданска”” пише в. „Труд"
Служебно дерегистрират още 100 000 коли до месец

Собствениците няма да плащат глоба, за да възстановят регистрацията

Над 18 000 автомобила са спрени от движение заради неплатена “Гражданска отговорност”. Това съобщи за “Труд” комисар Бойко Рановски, началник на отдел “Пътна полиция” към ГД “Национална полиция”.

През март Гаранционният фонд изпрати към КАТ 19 000 номера на автомобили, за да започне служебната им дерегистрация във връзка с прилагането на новия Кодекс за застраховането. Според него за всеки автомобил, който има регистрация в България, трябва да се направи застраховка “Гражданска отговорност”. Ако няма такава, автомобилът автоматично се спира от движение.

Прочети още от в. „Труд"

”Патриотизъм по виенска мода", пише в. “Стандарт”
В центъра на Виена, близо до двореца "Белведере", има огромен мемориал на Червената армия, увенчан с 20-метрова статуя на съветски войник. На никого и през ум не му минава, че този паметник трябва да бъде съборен. Но и на никого не му минава през ума, че Австрия трябва да зареже европейската си идентичност и да гради близки отношения с Путинска Русия.

След Втората световна война Австрия в продължение на 10 години е фактически окупирана от войските на съюзниците и възстановява своята независимост чак през 1955-а. Въпреки това австрийците минават метър, понеже де факто във всичко, за което са наказани германците, са участвали и те, при това с желание.

Но Австрия, за разлика от Германия, остава цяла и не й основават Австрийска демократична република, примерно, както основаха на германците.

В неделя беше вторият тур на президентските избори в Австрия. На него за малко президент не стана Норберт Хофер от Партията на свободата на легендарния Йорг Хайдер.

Прочети още от в. “Стандарт”