"Брюксел: ВСС е зависим, корупцията - необуздана” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Управляващите не искат или не могат да разследват корупцията и търговията с влияние по високите етажи. Редките изключения, в които това се прави, идват само след сериозен вътрешен и външен натиск. Върху съдебната власт има политическо влияние чрез Висшия съдебен съвет (ВСС). Прокуратурата е нереформирана и недостатъчно се отчита за действията си.

Това са част от констатациите в силно критичния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред. "Сега" разполага с черновата му, официално документът ще бъде обявен в Брюксел днес.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Вадят агитки за метеж срещу кабинета” четем във в. “Монитор”
Планиран е протест, в който да се включат и ултраси на 28 януари
В ход е сценарий за сваляне на правителство. Той включва протести, които ще започнат още в четвъртък пред Народното събрание. Такава информация са получили в Министерския съвет. 
Сигналите са подадени от футболни агитки, които са призовани да излязат на митинг срещу властта на 28 януари от 15 часа пред Народното събрание, обяви директорът на Правителствена пресслужба Севделина Арнаудова по БНТ.
За същата дата върви призив за метеж през социалната мрежа "Фейсбук", под надслова „Национален Протест срещу безобразията в България“
Говорителят на премиера Бойко Борисов бе категорична, че протестите за събаряне на властта се организират от същите хора по стария познат сценарий от предишните блокади на жълтите павета, когато през 2013 г. бе свален първият кабинет на ГЕРБ.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Присъди срещу мафията чака Европа от нас" четем на първа страница на в. “Труд”
България все още трябва да постигне солидни резултати по окончателни присъди по дела за тежката организирана престъпност. Необходим е напредък с реформите в ключови части от съдебната система.

Бавният напредък по случаите на корупция по високите етажи на властта или организираната престъпност, несигурната реакция и последвалите специфични противоречия, продължават да подриват общественото доверие в способността на българските власти да осигурят правосъдие. Това гласят част от заключенията в черновата на доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка (МСО). Окончателният текст ще бъде представен официално днес в Брюксел.

Прочети още от в. “Труд”

“Двойно сито за инвалидите”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Пенсионната реформа продължава с мащабни промени в системата на инвалидните пенсии. Целта е да се повиши качеството на грижата към хората с увреждания и да се спре източването на публични средства с фалшиви експертизи.

Очаква се да се пресекат случаите на злоупотреби. Хората с увреждания ще минават през две комисии - медицинска и социална.

Държавата ще закрие ТЕЛК-овете и на тяхно място ще създаде две нови комисии за освидетелстване на хората с увреждания. Един от очакваните резултати на промяната е да се затегне режимът за отпускане на инвалидни пенсии, коментираха експерти.

Концепцията за реформа в инвалидните пенсии бе представена от здравното и социалното министерство на първата по рода си дискусия, организирана от АИКБ и КНСБ. От нея става ясно, че към болниците ще бъдат създадени комисии, които ще извършват само медицинската експертиза. В териториалните поделения на НОИ пък специални комисии ще извършват преценка на вече освидетелстваните дали са годни за определена работа, ако са в трудоспособна възраст и от какви социални придобивки имат нужда.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Остър спад в кредитирането през декември", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Силен спад на кредитирането отчитат банките на българския пазар в края на декември. Намаление има и при фирмените заеми, и при тези на домакинствата, показва месечната парична статистика на Българската народна банка (БНБ). В абсолютна стойност сумата на кредитите в системата намалява с над 770 млн. лв., за което най-вероятно допринасят големи сделки по превръщане на дълг в собственост, продажби на цели портфейли, както и директни отписвания на лоши заеми. Подобни действия банките предприеха като подготовка за предстоящата оценка на качеството на активите, а според данните през декември активността им в тази насока е била висока. Освен подобряване на балансите някои от тези операции помагат и за постигане на по-високи финансови резултати. Ето защо очакванията са, че въпреки трудностите през 2015 г. за пръв път банковата система ще се похвали с рекордна печалба, надхвърляща 1 млрд. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„48 българи получават между 3303 и 110 107 долара от американско наследство", четем на първа страница на в. „24 часа"
- 48 бяха претендентите за богатството, оставено от Мери Петроф в Илинойс

- 3,5 години водиха битка за за 1 321 293,01 долара

Между 3303 и 110 107 долара. Такива чекове трябва да получат до няколко седмици общо 48 българи и американци на възраст между 10 и 88 г.

Парите са част от наследството на покойната им американка Мери Петроф.

Чековете са подписани миналата седмица от ковчежника на окръг Медисън в щата Илинойс Кърт Пренцлер и са връчени на адвоката на наследницитеМайкъл Лаудер. Това става дни, след като местният съд се произнася по случая.

Прочети още от в. „24 часа"

 „Митниците отчитат ударно събиране на акциз и ДДС през декември", пише в. “Капитал Daily”
Приходите в бюджета, за които отговаря на Агенция "Митници", са нараснали със 7.1% през 2015 г., показва годишният доклад за дейността на агенцията. От данните се вижда, че управляваното от Ваньо Танов ведомство е постигнало по-добра събираемост спрямо предходната година при всички видове косвени данъци. Числата показват, че дори при ДДС (митниците го събират при внос от държави извън ЕС) има лек ръст, въпреки че изоставането към ноември беше близо 200 млн. лв. Най-голямо повишение е отчетено при приходите от акцизи (13%), което според митниците се дължи на повечето внос и на мерките срещу контрабандата.

Рекордна е стойността на приходите от ДДС от внос през декември (520 млн. лв. в рамките на един месец). Друг голямо число е при акцизите на цигарите -  през декември са събрани около 200 млн. лв., което е двойно на традиционното за месец. Това вероятно е презапасяване заради вдигането на ставките от този януари и означава, че в първите месеци на годината постъпленията ще са малко.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Регионалното министерство свали с 50% високите цени за санирането", пише в. “Сега”
Почти наполовина са свалени пределните цени за санирането по безплатната програма на правителството. Това става ясно от новата таблица с референтните стойности на отделните видове дейности, качена на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Досега максималните стойности бяха 350 лв./кв.м с ДДС, или 300 лв. без данък. Сега цените падат съответно до 192 и 160 лв. Както в. "Сега" писа, таванът на цените по държавната програма се оказа значително по-висок в сравнение с цените, постигнати по европейския проект за обновяване на жилищните сгради, по който се изпълняват същите дейности.

Прочети още от в. “Сега”

“Гълъб Донев: С ниски заплати няма да спрем емиграцията сред младите” пише в. „Труд"
- Г-н Донев, Главната инспекция по труда започна проверки на фирми, които плащат на работниците по-малко от минималната заплата. Много ли са тези нарушения и в кои браншове се случват най-често?

- Според данните от информационната система на Националната агенция за приходите (НАП) около 10 000 работодатели плащат възнаграждения, които са по-ниски от минималната заплата на наети на пълен работен ден. Те ще бъдат проверени от инспекцията по труда. Времето, откакто започна проверката, е много кратко, за да може да се направи по-пълен анализ. Но първоначалните данни показват, че има нарушения и са дадени предписания за отстраняването им. Разминаването е станало в периода след 1 юли 2015 г., когато минималната заплата и минималният осигурителен праг се повишиха от 360 на 380 лв., а работодателите не са актуализирали възнагражденията спрямо новите размери.

Прочети още от в. „Труд"

“Сложихме на влог рекордните 781 млн. лв. за месец“, четем във в. “Монитор”
Дължим на банките 50 милиарда
Българските домакинства са сложили на влог рекордните 781 млн. лв. за месец декември на изминалата година, показват последните данни на Българската народна банка (БНБ). Така към края на 2015 г. депозитите възлизат на над 42 млрд. лв., което е близо 50% от БВП за страната. В сравнение с края на декември 2014 г. сумата на депозитите на домакинствата е набъбнала с 3,324 млрд. лв. В проценти това е ръст от 8 на сто.

Статистиката на централната банка показва още, че най-малко пари сме спестили през юни – 15 млн. лв., а месеците, в които сме скътали най-много в банките, са октомври (375 млн. лв), ноември (352 млн. лв.) и декември.

Не само домакинствата са спестявали рекордно през 2015 г. Към 30 декември фирмите са вложили в банките над 18 млрд. лв., което е с почти 19% повече спрямо декември на 2014 г. (15 млрд. лв.). Нефинансовите предприятия са добавили към сметките си 606 млн. лв. през последния месец на годината, сочат още данните на БНБ.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България с 9 пункта напред по състояние на демокрацията, 46-а в света през 2015 г.", пише в. „24 часа"
Изпреварва Полша, Унгария, Хърватия и Румъния

Норвегия №1, Франция аут от челните 20 заради възхода на Льо Пен

България подобрява резултата си по състояние на демокрацията и се придвижва с 9 места напред - от 55-о според миналогодишния доклад до 46-о място в този за изминалата 2015 г. Страната ни е по-напред по този показател от Полша, Унгария, Хърватия и Румъния. Това показва световна класация за състоянието на демокрацията, определяна от анализаторите на Economist Intelligence Unit (EIU).

Използваният под заглавието Democracy in an age of anxiety индекс отрежда на България 7,14 пункта през миналата година при 6,73 пункта през 2014 г., което ни поставя между Тринидад и Тобаго по равнище на демокрацията.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Продадоха 230 хиляди имота за една година", пише в. “Стандарт”

230 300 сделки с имоти са сключени през 2015 г., което представлява ръст от 5,6% спрямо предходната 2014 г., сочат данни на Агенцията по вписванията. Само през последното тримесечие на 2015 г. са били реализирани 68 583 сделки с имоти. Това е с близо 10,7% повече спрямо третото тримесечие на годината и с 5,3% повече от последното тримесечие на 2014 г. В София за периода октомври - декември 2015 г. са сключени общи 7541 сделки с имоти, което е ръст с 8,1% на годишна база и с почти 36% спрямо третото тримесечие на 2015 г.
Оттеглянето на руските купувачи не е оказало сериозен проблем на пазара в областите Варна и Бургас. Там пазарът се движи от сделките с имоти в самите градове Варна и Бургас. Но в общините, които разчитат на купувачите на ваканционни имоти, проблемите продължават. Във Варна се забелязва, че броят на сделките с имоти през последните три месеца на миналата година отчитат ръст от 4,5% спрямо предходното тримесечие, но намалява с 2,6% на годишна база до малко под 2900. В Бургас за последните три месеци са вписани 1997 сделки, което е с 11% повече спрямо третото тримесечие на миналата година и с 14,4% повече на годишна база.

Прочети още от в. “Стандарт”