Според прогнози на експерти през следващото десетилетие съществува вероятност едно към четири да избухне нова епидемия от мащаба на Covid-19. Затова и човечеството, или поне някои групи специалисти мислят усилено върху възможностите за прогнозирането и овладяването на подобно широкомащабно бедствие. За някои бурното развитие на изкуствения интелект и технологиите, базирани на него изглеждат възможен изход.
Изследователи от Калифорния разработват система за ранно предупреждение, базирана на AI, която ще има за задача проучването на публикациите в социалните медии, за да помогне за прогнозиране на бъдещи пандемии.
Учените от Калифорнийския университет в Ървайн (UCI) и Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) са част от финансираната от Националната научна фондация на САЩ програма "Предсказващ интелект за предотвратяване на пандемии".
С нея се финансират изследвания, които "имат за цел да идентифицират, моделират, прогнозират, проследяват и смекчават последиците от бъдещи пандемии".
Проектът се основава на предишно проучване на изследователи от UCI и UCLA, включително на база данни с възможност за търсене в 2,3 млрд. публикации в X (Twitter) в САЩ, събрани от 2015 г. насам, с цел наблюдение на тенденциите в общественото здраве.
Професор Чен Ли ръководи проекта в катедрата по компютърни науки на UCI. Той споделя, че през последните няколко години са събрали милиарди туитове в X.
Инструментът работи, като установява кои туитове са смислени и обучава алгоритъм, за да помогне за откриване на ранни признаци на бъдеща пандемия, за прогнозиране на предстоящи епидемии и за оценка на потенциалните резултати от конкретни политики в областта на общественото здраве, обяснява той и допълва: "Разработихме модел за машинно обучение за идентифициране и категоризиране на значими събития, които могат да бъдат показателни за предстояща епидемия."
Събирането на данните обаче не е безпроблемно, тъй като зависи от X - платформа, която не е достъпна в някои страни.
"Досега се фокусирахме върху територията на САЩ. Работим, за да преодолеем недостига на данни и потенциалните отклонения, когато разширим обхвата към други региони на света", разказва проф. Чен.
Прогнози за нови варианти на коронавирус
Друга разработка в тази посока е инструментът за изкуствен интелект на Харвардското медицинско училище и Оксфордския университет, наречен EVEScape, който прави прогнози за нови варианти на коронавируса.
Изследователите публикуват класация на новите варианти на всеки две седмици и твърдят, че инструментът е направил точни прогнози и за други вируси, включително ХИВ и грип.
"Едно от уникалните предимства на нашия подход е, че той може да се използва в началото на пандемията", разказват от екипа. "Той може да бъде полезен за производителите на ваксини, както и за хората, които се опитват да идентифицират терапевтични средства, особено антитела, за да получат ранна информация за това кои мутации могат да се появят дори след една година."
Това е въпрос, който се разглежда от Джим Уедъръл, вицепрезидент на AstraZeneca по наука за данните и научноизследователска и развойна дейност в областта на изкуствения интелект.
Фармацевтичният гигант използва изкуствения интелект, за да ускори откриването на нови антитела, които да се използват за създаване на нови ваксини.
Г-н Уедъръл разказва, че компанията може да "генерира и проверява библиотека от антитела и да доставя в лабораторията прогнози с най-високо качество. По този начин се намалява броят на антителата, които трябва да бъдат тествани, и по този начин да съкращава времето за идентифицирането им от три месеца на три дни".
СЗО също признава ползите на AI
В Световната здравна организация (СЗО) д-р Филип АбделМалик пък подчертава ролята на хората за ефикасността на изкуствения интелект. В качеството си на ръководител на отдела за интелигентност, иновации и интеграция на СЗО той казва, че AI има определена степен на полезност. Той може например да улавя разговори за определени симптоми и да открива потенциални заплахи, преди правителствата да са ги обявили официално.
Освен това тя може да засече, ако хора пропагандират потенциално опасни лечения онлайн, за да може СЗО да се намеси. Въпреки това, макар да вижда ползите от нея, той бърза да отбележи и предизвикателствата, които са свързани с етичното използване на ИИ и коректното тълкуване на данните.
Д-р АбделМалик коментира, че ако захранваме изкуствения интелект с много информация, която не е проверена, и така процентът на манипулативно представените факти е голям, крайният резултат, който ще се получи, също ще бъде изкривен и ще съдържа дезинформация.