Тежката категория в областта на изкуствения интелект - компанията OpenAI, води преговори за набиране на нови средства на стойност $150 милиарда. Това е ход, който ще укрепи статута на създателя на ChatGPT на един от най-големите стартъпи в света, предава Bloomberg.
Компанията за изкуствен интелект обсъжда набирането на $6,5 милиарда от инвеститори и още $5 милиарда дълг от банки под формата на револвиращ кредит. Новата оценка на OpenAI ще бъде със 74% по-висока от 86-те милиарда щатски долара, които получи по време на търг по-рано тази година.
Лудостта, предизвикана от ChatGPT, превърна OpenAI в един от най-големите играчи в индустрията на изкуствения интелект. Компанията, ръководена от Сам Алтман и подкрепяна от технологичния гигант Microsoft, насочи и завръщането на интереса на Силициевата долина към космоса.
Тази седмица Forge Global Holdings, пазар за частни ценни книжа, добави OpenAI към списъка си със стартиращи компании от т. нар. "Частна седморка на великолепните". The Magnificent Seven е група от публично търгувани акции с мегакапитализация, сред които Microsoft, Apple, Alphabet на Google и Tesla.
Последната капиталова инжекция ще позволи на OpenAI да остане частно дружество за по-дълго време. Повечето процъфтяващи стартиращи компании избягват да станат публични поради регулаторните разходи и нестабилността на фондовите пазари. Алтернативни източници на капитал като компании за частен капитал и фондове като Destiny Tech100 и ARK Venture Fund също намалиха привлекателността на първичните публични предлагания.
Въпреки това инвеститорите се радват на ликвидността, която предлагат публичните пазари.
"Рисовите капиталисти ще искат известна ликвидност и начинът да я получат е или компанията да се продаде, или да стане публична", казва Челси Чайлдс, партньор в адвокатската кантора Ropes & Gray.
Основана през 2015 г., OpenAI е в центъра на бързото пренасочване на технологичната индустрия към AI, като даде началото на инвестиционната лудост с дебюта през 2022 г. на своя лесен за използване чатбот ChatGPT.
Източник: iStock
Продуктите на компанията, които могат да генерират реалистични изображения и човешки звучащ текст само с няколко подканващи думи, привлякоха вниманието както на потребителите, така и на инвеститорите. OpenAI еволюира значително като компания от основаването си. В края на миналата година тя за кратко изгони своя главен изпълнителен директор Алтман и днес остава само с една шепа от първоначалния екип от основатели.
В бележка до служителите си миналия месец, главният финансов директор на OpenAI Сара Фрайър обяви, че финансирането ще подпомогне необходимостта от изчислителна мощност и други оперативни разходи. Тя допълни, че стартъпът има за цел да позволи на служителите си да продадат част от своите акции в търгово предложение по-късно тази година.
Стартиращата компания е осъществила и няколко сделки с медийни организации - от Axel Springer до Conde Nast за показване на тяхното съдържание в своите AI продукти. Същевременно, компанията беше изправена пред сериозно съдебно дело за авторски права от страна на The New York Times миналата година за използване на негови статии. Има и две други обвинения, повдигнати от милиардера Илон Мъск, който напусна OpenAI през 2018-а година.