Nvidia, Apple и Microsoft - трите най-скъпи технологични компании в света, преговарят за участие в рунд за набирането на капитал на OpenAI, който би бил при пазарна оценка на създателите на ChatGPT от над 100 млрд. долара, съобщават Bloomberg и CNBC, като се позовават на свои източници.

Thrive Capital се очаква да инвестират 1 млрд. долара, като за Nvidia се коментира сумата от около 100 млн. долара.

Intel можеше да притежава 30% от OpenAI... а сега струва колкото нея

Инвестицията, която Intel не направи... и сега има защо да съжалява

От американския гигант не видели особен потенциал в генеративния изкуствен интелект

Това е важно за бъдещето на OpenAI, след като преди месец се появиха информации, че компанията работи на голяма загуба и след година може да се окаже на ръба на банкрута. Причината - нейните флагмански GPT модели са огромни и даже при преференциалните условия за използване на Azure инфраструктурата на Microsoft приходите не покриват разходите.

Именно MS вече са налели десетки милиарди в OpenAI в рамките на няколко етапа от развитието ѝ. В същото време, Nvidia е ключов доставчик на чиповете, които правят ChatGPT възможен, а Apple се възползва от ситуацията и практически без пари интегрира бота в най-новата си AI платформа.

AI е по-добър от всякога - гответе се за пълния му провал

AI е по-добър от всякога - гответе се за пълния му провал

Google и Microsoft правят изкуствения интелект задължителна част от продуктите и услугите си, защото си мислят, че само така ще избегнат следващата "зима"

Кой ползва ChatGPT днес?

Заплаха за OpenAI са множеството конкурентни на ChatGPT платформи. От последните данни на компанията обаче се вижда, че тя в определена степен е преодоляла "дупката", в която беше първият ѝ наистина успешен продукт.

Според актуалната информация ChatGPT има над 200 млн. активни потребители седмично - двойно над бройката от ноември. Освен това 92% от компаниите от Fortune 500 го използват, а API интеграциите са двойно по-популярни след пускането на новия модел GPT-4o през юли.

Всъщност, вероятно именно на GPT-4o се дължи възобновеният интерес към ChatGPT. OpenAI не дават разбивка на платените и безплатните потребители, но за тези с free акаунти преди лятото ChatGPT беше най-лошият възможен вариант. Причината - той продължаваше да бъде с GPT-3.5 модела, дебютирал преди 2 години. Новата олекотена версия на GPT-4 дойде и с достъп до интернет и възможност за анализ на файлове, като така ChatGPT отново стана интересен за масовия потребител.

Не след дълго обаче и конкурентите му получиха сериозни обновления - особено Claude на Anthropic.