Една от най-спорните AI функционалности за масова употреба все пак ще стане част от всекидневието на милиони потребители по света - макар повечето да не искат да имат нищо общо с нея. Recall на Microsoft се интегрира в Windows 11, снима непрекъснато екрана на компютъра и анализира съдържанието му, за да може след това да ви "припомня" например какво сте правили миналия четвъртък между 20:30 и 20:45 - в пълни подробности.

Самата концепция поставя цял куп въпроси за безопасността на личната и служебната информация и след мощна негативна реакция от страна на потребителите по-рано през лятото компанията мина в отстъпление. Няколко месеца по-късно, Recall вече е ясно, че ще присъства на всички Copilot+ AI компютри с Windows 11 от октомври нататък.

Това е много добра илюстрация на цялостната ситуация с AI системите в наши дни - хвърлени са огромни пари в тях, резултатите са спорни, но се прави всичко възможно употребата да стане масова. Всичко това може да ни докара поредна AI "зима", предупреждава в свой материал The Register.

Фондът, който спечели бързи $138 милиарда от AI, алармира за "риск от дългове"

Фондът, който спечели бързи $138 милиарда от AI, алармира за "риск от дългове"

Norges Bank Investment Management е един от най-големите инвеститори в света

До момента изкуственият интелект и машинното обучение са доказали своята полезност при някои специфични задачи - обобщаване на текст, анализ на медицински или научни данни, даже в известна степен и при създаването на по-непретенциозни дизайни. Ботовете за обща употреба като ChatGPT, Copilot, Gemini или Claude имат изненадващи за масовия потребител компетенции в най-различни сфери и все по-уверено търсят и намират информация онлайн.

В същото време обаче надеждността на неспециализираните системи остава много спорна тема. "Халюцинациите" продължават да са проблем - ботът е по-склонен да си измисля, отколкото да каже, че няма отговор на даден въпрос. Въпреки излизането на нови и нови големи езикови модели, големи качествени скокове поне от година не сме виждали.

А това е проблем. Не можеш да повериш критичен елемент от бизнеса си на система, която е непредсказуема. Добре го обяснява в блога си австралийският учен и експерт по роботика Родни Брукс. В своето есе "Трите закона на изкуствения интелект" той подчертава, че очакваме от AI да работи добре в "отворен свят", който съдържа в себе си множество необичайни ситуации, за които моделите не са "обучени" - именно защото са необичайни.

Ще се оправдаят ли големите инвестиции в AI правен от компаниите?

Ще се оправдаят ли големите инвестиции в AI правен от компаниите?

От втората седмица на юли акциите на Великолепната седморка - от Amazon.com до Tesla - са загубили "височина"

Затова и той призовава AI да се използва в ясно дефинирани рамки, защото иначе "алтернативата е да имаме крехки системи, които в крайна сметка ще доведат до икономически сътресения, а може би и до проблеми с безопасността". Какво представляват повечето AI платформи днес? Точно такива "крехки системи", които най-често са просто красив дизайн, който стои в "отворения свят" и подава заявки към GPT, Claude, Llama или друг модел.

На всичкото отгоре, големите масови модели се нуждаят от все повече и повече данни - а в интернет те все по-трудно се намират в чиста форма. Затова и учени предупреждават, че навлизането на AI генерирани текстове в съдържанието, използвано за "трениране" може да доведе до срив в качеството. Въпреки мултимилионните сделки с издатели за качествени текстове, "отравянето" на масивите изглежда почти неизбежно.

При специализираните приложения на AI ситуацията е подобна на AR/VR - в много тесни ниши резултатите са добри и надеждни, но даже малко по-широк периметър на употреба води до огромно разочарование.

Две компании, които печелят милиарди от AI бума - и две, които "горят" пари

Две компании, които печелят милиарди от AI бума - и две, които "горят" пари

Единият от големите губещи само привидно е изненадващ

Затова и не е изненада, че според скорошно проучване на Deloitte сред 2770 директори на компании интересът към генеративния изкуствен интелект намалява значително даже в сравнение с началото на годината, като при две трети от запитаните по-малко от 30% от AI експериментите влизат в реална употреба.

Microsoft обявиха, че за тримесечие компаниите с Copilot for Microsoft 365 абонамент са се увеличили с 60 на сто. Това звучи обещаващо, но не дава достатъчно добър контекст за това колко много (или малко) фирми са използвали AI допълненията в началото на годината. Освен това, те са в голямата си част силно специализирани - обобщаване на срещи в Teams, редактиране на Word документи и т.н. Удобства в много тесен контекст, които определено не са бизнес критични.

Вероятно не е изненада и че наскоро Microsoft разочароваха Уолстрийт с приходи на звеното, което включва AI услугите, които бяха под очакваните.

Потребителският интерес също не расте - ChatGPT е далеч от своя пик от преди повече от година.

Лошото е, че парите продължават да се изсипват с пълна сила - не толкова от инвестиционните компании, колкото от големите технологични играчи. Microsoft, Alphabet, Meta и Amazon се очаква да имат капиталови разходи в размер на над 200 млрд. долара през 2024 г. - и огромната част от тези пари ще са за центрове за данни, чипове и разработки на нови модели. Освен това се инвестират милиарди в AI компании като OpenAI и Anthropic - самите те имат 10-цифрени разходи.

Срещу това в момента няма устойчив бизнес модел и така идва последният ход - технологията може да не работи особено добре или направо да е безполезна, но трябва да е задължително в ръцете на хората, тъй като направените инвестиции са твърде големи, за да се признае провал.

Google Pixel 9 серията: AI е навсякъде, но голямата новина е друга

Google Pixel 9 серията: AI е навсякъде, но голямата новина е друга

И тази година моделите няма да се предлагат официално у нас

Затова получаваме Copilot+ компютри, които ще ни шпионират, Pixel смартфони, които не са нищо повече от терминал за общуване с бота на Google Gemini и цял куп подобни устройства. Това всъщност може би ще работи за известно време - и то с помощта на Apple.

В типичния си стил, компанията зад iPhone изчака първоначалния най-незрял период на генеративния изкуствен интелект да премине и тя, по всичко изглежда, ще започне да го вгражда в устройствата си в по-"обран" и съобразен с нуждите на потребителите формат. По стара традиция, всички ще изкопират Apple Intelligence и така Android интеграцията на AI изведнъж ще стане малко по-поносима.

Голямата разлика е, че Apple са много по-разумни в AI инвестициите си и, например, не наляха милиарди в свой собствен голям езиков модел - защо да го правят, като могат да сключат споразумение с OpenAI и безплатно да използват ChatGPT?

Останалите технологични играчи обаче трябва да се готвят за ситуация, в която AI намира значително по-малко приложение в сравнение с щедрите обещания. Заради агресивното промотиране в момента разминаването между надеждите и реалността вероятно ще накара много инвеститори, големи компании и редови потребители за дълго време да бъдат скептични към всичко, което има "изкуствен интелект" в името или описанието си.

Това вече се е случвало:

Паднали гиганти: AI вече е бил "златна мина". Два пъти. И се е провалял

Паднали гиганти: AI вече е бил "златна мина". Два пъти. И се е провалял

Изкуственият интелект мина през две тежки "зими" - ще има ли трета?

Иначе казано, навън все още е топло, но по-добре сложете в раницата дреха с дълъг ръкав. AI зимата изглежда наближава.