Технологичните акции с мега капитализация, които движеха пазара през цялата година, официално прекъснаха ръста си. От втората седмица на юли акциите на Великолепната седморка - от Amazon.com до Tesla - са загубили височина като ракети с изразходвано гориво.
А миналата седмица беше дори по-лошо. Alphabet отчете по-бавен ръст на приходите в бизнеса си с YouTube. По-ниските цени и доставки на електрически превозни средства намалиха приходите на Tesla. Траекторията на Mag 7 се обърна още по-ниско.
Едно от обясненията за спада е ротацията на инвеститорите от Big Tech към компании с малка капитализация. Технологичният Nasdaq Composite започна да потъва по отношение на индекса Russell 2000 от около 10 юли. Анализаторите от Уолстрийт се възползваха от пробива на Russell, за да изтрият праха от пренебрегваните имена с малка капитализация.
Но нито един фактор не обяснява пазарните тенденции и тези малки акции на Russell не могат да поемат всички средства изтеглени от мегакапиталовите акции.
Друго обяснение за промяната на настроенията е, че сега инвеститорите се опасяват, че разходите за изкуствен интелект са на път да се забавят.
Big Tech удиви света с нови генериращи AI платформи. За повечето технологични компании това означава огромни разходи за AI чипове. Nvidia е основният бенефициент, като главен доставчик на тези чипове. Всички се радваха, когато Amazon, Apple, Google на Alphabet, Meta Platforms и Microsoft харчиха десетки милиарди долари всеки за центрове за данни с изкуствен интелект.
И докато генеративните езикови модели могат да пишат компютърен код и да композират песни, това, което все още не са направили, е да генерират много приходи за всеки, различен от Nvidia и няколко други доставчици на хардуер.
Напълно честно е да се запитаме каква възвръщаемост могат да очакват инвеститорите от тези милиарди капиталови разходи. На този етап се повдигат повече въпроси, отколкото се дават ясни отговори.
През юни Дейвид Кан, рисков капиталист в Sequoia Capital, актуализира анализ, който за първи път публикува миналата година, в който смята, че клиентите на Nvidia ще трябва да добавят 600 милиарда долара приходи от ИИ, за да получат приемлива възвръщаемост на своите инвестиции. Към момента той смята, че те ще имат късмета да получат общо $100 милиарда нови приходи.
Кан е съгласен, че ИИ ще трансформира икономиката, както някога това направиха интернет и железниците. И Sequoia подкрепи стартиращи AI компании. Но Кан добавя, че много спекуланти в тези предишни технологии са били подпалени, когато първоначалните оценки се сринат - в полза на всички, които впоследствие използват железопътни или интернет услуги.
Тъй като акциите на Meta се колебаеха преди две седмици, анализаторът на Morgan Stanley Брайън Новак също разгледа каква възвръщаемост на инвестирания капитал може да очаква майката на Facebook от $45 милиарда, които планира да инвестира в капиталови разходи тази година и отново през 2025 г. Заключавайки, че AI ще стимулира по-голяма ангажираност във Facebook и Instagram Новак се придържа към препоръката си "Купи" за Meta.
Истината е, че никой не може да постави точна прогноза за това кога инвестициите на компаниите в изкуствен интелект, ще започнат истински да им се отплащат. Точно както никой не можеше да прогнозира как градовете ще се развиват по железопътните линии или как социалните медии ще се появят от интернет.
Когато отчетът за тримесечието на Alphabet за юни миналата седмица показа, че капиталовите разходи са се удвоили почти спрямо предходния период, главният изпълнителен директор Сундар Пичай каза на инвеститорите, че компанията трябва да инвестира агресивно предварително в AI, който обещава да трансформира всички основни бизнеси на компанията - от търсене в YouTube до облачни изчисления.
"Когато преминете през крива като тази, рискът от недостатъчно инвестиране е драматично по-голям от риска от свръхинвестиране за нас", каза той.
Това не са само интернет фирми. Съоснователят на Moderna Нубар Афеян наскоро каза за плановете на неговата фирма за биотехнологични рискове Flagship Pioneering да похарчи част от милиардите, които наскоро събра за модели на изкуствен интелект за откриване на лекарства. "Не знаем дали ще проработи", каза той. "Ще стоим ли там обаче и да оставим някой друг да разбере дали работи? Не."
Никой не може да предскаже победителите от лотарията на AI в дългосрочен план, но в близко бъдеще е по-добре да вярвате, че парите ще продължат да текат към индустрията, макар и все още сравнително еднопосочно.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.