"Държавата прави втори подарък с Пловдивския панаир", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата се разделя окончателно със собствеността си в Пловдивския панаир. Без да получи дори лев, тя подари актив за 130 - 140 млн. лв. - най-вече огромен терен от 350 декара на централно място в Пловдив. Първата половина на подаръка беше организирана преди десет години - БСП я даде на съпартиеца си Георги Гергов през схема с общината. Сега министърът на икономиката Божидар Лукарски, подкрепен от правителството на ГЕРБ, дарява втората половина. Получатели на дела от 49% са общините Пловдив и Варна, която взима дори повече от пакета.

Мотивите звучат неубедително - първо, нямало интерес от купувачи, но дори не е опитана приватизационна сделка, и второ - общините щели да помогнат за износа на български стоки, неясно как. Напълно без икономическа логика влиза и морската община. Панаирът щял да прави изнесен център на терен на Гергов във Варна - а това спокойно може да се случи и сега, само с частна инвестиция и без участието на местната власт в капитала на пловдивското дружество.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Защо винаги ще има пирамиди”, четем във в. “Стандарт”
Скоро пак фалираха пирамиди: Дупнишката и Сливенската популярни каси. За професионалистите нищо ново, но за хората-сензация. Отново грабят народа ! Пирамиди обаче е имало и винаги ще има. Какво разбира обикновения човек под това понятие? Когато си даде "някъде" парите за висока лихва и това „някъде" фалира. Веднага възникват два въпроса. Защо си влагаш парите там, щом е опасно? И какво става с тези, които пък са си получили парите с висока лихва? Едната популярна каса е съществувала над 22 години. Може ли някой да каже колко хора и за колко пари са получавали толкова години високи лихви? За колко милиона става въпрос? Последните лихви към момента са били до 18%, при средна за банковата система 1% или 18 пъти повече. Но при такава възвращаемост на всеки 4 г. си удвояваш парите. Ако разгледаме идеалния вариант то някои са могли да постигнат увеличение над 32 пъти спрямо първоначалния капитал. Или с една сума като за малък апартамент да имаш годишен доход много по-висок от средната работна заплата в продължение на над 22 г. Кой тогава е луд и кой яде баницата? И това са го получавали много хора над 2 десетилетия. Но тези „облажили се" мълчат и доволно потриват ръце, защото те са тарикатите. Реват балъците, които са изгорели.

Прочети още от в. “Стандарт”

“700 души платили по 1670 лв., за да излязат в пенсия” четем във в. “Монитор”
Над 5 млн. лв са приходите на НОИ от купуване на стаж за старини
703-ма нашенци са платили средно по 1670 лв, за да излязат в пенсия. Това показват предварителните данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за откупения осигурителен стаж през първото полугодие на година. Това са хора, навършили нужната пенсионна възраст, но с липсващ осигурителен период. Според закона те могат да откупят от НОИ до 5 години стаж, като всеки месец им струва по 74,76 лв.

Средно по 22,34 месеца трудов стаж не са достигали на 703-мата нашенци в пенсионна възраст, за да излязат в заслужена почивка, показват още данни на НОИ. В сравнение с първото полугодие на миналата година липсващият осигурителен период е без промяна. За сметка на това откупилите стаж за пенсия са намалели двойно за година. През първите 6 месеца на 2015 г. осигурителен период са си купили 1659 бъдещи пенсионери.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Чупим рекорди по почивки в чужбина" четем на първа страница на в. “Труд”
Рекорден брой български туристи - близо 184 000, са почивали в чужбина през юни, стана ясно от най-новите данни на националната статистика. Това е ръст от 18% в сравнение с юни 2015 г. и сериозно надминава данните от предкризисната 2008 г., когато зад граница са почивали 134 хиляди. Традиционно сред най-популярните ваканционни дестинация е Гърция, посетена от 47 752 български туристи (повече данни вижте в таблицата).

Общо 565 000 българи са пътували зад граница през юни 2016 г., което е с 20,7% над регистрираните година по-рано, показват данните на НСИ. Дестинацията, която изпъква над всички останали като отчетен ръст на пътувания на българи, е Австрия, към която през месеца са пътували над 17 000 сънародници, или 99,2% ръст на годишна база.

Прочети още от в. “Труд”

„България ще натиска за повече ЕС в разгара на Brexit", пише в. „24 часа"
Теми, които да укрепят и засилят Европейския съюз в повече сфери, е набелязала България за своето председателство. То ще се проведе в разгара на преговорите по Brexit на Обединеното кралство, ако бъде спазено намерението на Лондон да активира чл. 50 за напускане на ЕС до края на тази година.

Българското председателство се изтегля с 6 месеца и ще се проведе от януари до края на юни 2018 г., а не както бе досега през втората половина на годината. Решението за разместването, след като Великобритания се отказа от своето председателство, бе съобщено от ЕК във вторник вечерта и потвърдено от българското правителство с решение в сряда.

Прочети още от в. „24 часа"

"Драстично падат глобите за нерегламентирани ГМО храни” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
В пъти намаляват глобите за производство и продажба на храни със или от генномодифицирани организми. Това гласи новият Закон за храните, приет вчера от Министерския съвет, който трябва да влезе в сила от 1 януари догодина, ако парламентът го одобри. Решението на министрите противоречи на поредица изказвания на земеделския министър Десислава Танева, че законът ще завиши санкциите за нарушителите и ще гарантира на потребителите, че това, което купуват, съответства на написаното на етикета на продукта.

Сега действащият закон за храните гласи, че "който произвежда и продава генетично модифицирана храна, ГМО за използване във или като храна или храна, съдържаща съставки, произведени от ГМО, в нарушение на този закон, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 25 000 до 35 000 лв." За юридически лица имуществената санкция е от 50 000 до 70 000 лв. Според одобрения от кабинета проект санкцията за това нарушение вече е от 2000 до 4000 лв., а за юридически лица - от 4000 до 6000 лв.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„София е на път да подпише спорен и скъп транспортен договор", пише в. “Капитал Daily”
В четвъртък Столичният общински съвет вероятно ще одобри подписването на договор за осем години на стойност 141 млн.лв. с "МТК Гроуп" за обслужването на 17 автобусни линии в северната част на София. Решението вече бе одобрено от транспортна и финансова комисия на общината в разрез с обещанието от началото на новия мандат, че всички автобусни линии ще се върнат в общинските транспортни дружества. Новият многомилионен договор се задава с обяснението за малко вероятна заплаха общината да бъде осъдена да плати неустойка заради конкурс от 2008 г. Тогава три частни фирми получават правото да обслужват линии от градския транспорт, но след последвал скандал общината подписва договори само с две дружества, а "МТК груп" (по-късно от нея се отделя и сегашното "МТК Гроуп") иска обезщетение.

Намерението на общинарите обаче е странно, първо, защото съдът все още не е взел решение по иска за неустойки, а по всичко личи, че решението може да е в полза на общината.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Енергетиката е бизнес, не социален сектор", пише в. “Сега”
Малцина са виждали какво оборудване имаме за "Белене", казва председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков

- Господин Нейков, НЕК е затънала в дългове, БЕХ тегли кредит след кредит. Откъде ще намерим над 500 млн. евро по делото за оборудването в Белене?

- Темата "Белене" е много болна. Аз лично много повече щях да се радвам, ако сега имаше рязане на лента на първи или на втори блок на АЕЦ "Белене", но сме на етап, в който се радваме на това, че сме осъдени за по-малко пари. Постигането на конкретни договорености за издължаването на НЕК към "Атомстройекспорт" ще бъде ключова стъпка, ако искаме да има яснота за възможните последващи действия. Заради гаранциите и спецификата на ядреното оборудване България не може нито да продаде реакторите, нито да осъществи например обсъжданата вече приватизация на проекта "Белене", без да има постигнати договорености с Русия. А тя е в по-изгодно положение, защото има валидно правно основание да очаква това плащане съобразно арбитражното решение. И то не е 550 млн. евро, както бе съобщено първоначално от управляващите. Руската страна говори за 620 млн. евро, като се оказа, че разликата идва от вече натрупаните лихви. Беше потвърдено, че според решението на Арбитражния съд тези суми са започнали да се трупат още през май 2015 г. Затова сега България спешно трябва да договори схемата за изчистване на това задължение като част от търсенето на бързо решение, защото лихвите се трупат с бясна скорост - става дума за около 5 млн. евро на месец.

Прочети още от в. “Сега”

“Само 22% от българите имат пари за нормален живот” пише в. „Труд"
556,55 лв. на месец нужни за издръжката на човек

Само 1,6 милиона българи (22,3%) разполагат с достатъчно пари за покриване на основните си нужди за нормален живот. Издръжката, необходима за един човек в края на юни 2016 г., е 556,55 лева, а за четиричленно семейство необходимата сумата е 2226 лв., показват данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. С тези пари трябва да се покрият разходите за храна, за жилище, образование и почивка.

Прочети още от в. „Труд"

“Забраняват с деца да се рекламират храни с ГМО“, четем във в. “Монитор”
Куриерите на храни, поръчани онлайн, влизат в регистър
Реклами с участието на деца ще бъде забранено за храни, съдържащи генномодифицирани съставки, е записано в проекта на новия закон за храните, който в сряда бе одобрен от правителството и ще бъде предложен на парламента за одобрение. Очаква се това да стане през септември, уточниха от земеделското министерство.

Ограничението се отнася не само за участието на малолетните в рекламите, но и за други форми на търговски съобщения, предназначени за детска аудитория.

В проекта на закона се предлага още, фирмите произвеждащи и преработващи храни да подават до санитарните власти заявление, в което да дадат подробна информация за продуктите и декларация за влагането или невлагането на съставки и вещества от ГМО. Подобна декларация не се изисква за заведенията за обществено хранене е записано в проекта.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Колко по-лоша може да стане 2016-а?", пише в. “Стандарт”

В някакъв смисъл най-ужасното за 2016 година е, че остават още пет месеца до края й. Като се има предвид колко лоши новини се струпаха в годината досега, един въпрос трябва да бъде зададен.

Какво друго може да се прецака?
Отговорът, разбира се, е - много.
Може да се окаже, че нападенията с множество жертви в Париж, Брюксел, Ница, Мюнхен и Орландо, както и редицата по-малки атаки във Франция и Германия в частност, са само началото. Не е задължително всички да са свързани с ислямистки групировки, но във всеки случай те разпалват страстите във вътрешната политика на държавите по определено опасен начин. В Близкия Изток „Ислямска държава" без съмнение губи позиции в Ирак и Сирия, но това не заличава групировката.
Напрежението с Русия и Китай може да се повиши, а сътресенията в ЕС продължават - не става дума само за Брекзит, кризата с еврозоната (Гърция, Италия) остава неразрешена.
Броят на държавите, които страдат от някаква вътрешна политическа криза, е обезпокоително висок. След опита за преврат в Турция от 15 юли страната изглежда дори по-нестабилна от всеки друг момент в модерната история, което звучи странно, като се има предвид, че тя е съществена част от западната политика на серия фронтове. Русия се бори със спадащите цени на петрола, а Китай се изправя пред потенциален спад на икономическия растеж.

Прочети още от в. “Стандарт”