"Разходите за образование растат, качеството не помръдва” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Над 23 000 български студенти учат в чужбина, показва апокалиптичен доклад на бизнеса.

На фона на сътресенията в родното образование заради новите учебни програми и смяната на просветния министър бизнесът представи стряскащи данни за сектора. Въпреки че разходите за образование са се увеличили двойно през последните 10 години, качеството на обучението не е мръднало. Все още процентът на рано отпадащите от училище деца е висок, делът на обхванатите в началната и гимназиалната степен намалява, също както и броят на студентите и на завършилите средно или висше училище. Не се подобрява квалификационната структура на населението, а всеки четвърти млад човек у нас нито учи, нито работи, което ни поставя на опашката в ЕС.

От 2002 до 2012 г. например разходите за образование са скочили с 98%, като публичните разходи са се увеличили с 92%, а частните - със 137%. "Разходите за обучение на един завършил нарастват 1.5 пъти, а за един учащ - 1.74 пъти", изчисляват от БСК. Въпреки това положението се влошава по редица показатели.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Грипът - убийствен за децата", четем на първа страница на в. „24 часа"
Вирусът с ваксинален щам A/H1N1 (“Калифорния”), известен като свински грип, е водещ в епидемията у нас този сезон. Той е основният причинител и в Пловдив, където десетки деца са в инфекциозно отделение, а в понеделник бе обявена грипна ваканция.

“В 80% от изпратените проби за изследване откриваме вируса A/H1N1. Разпространяват се и останалите 2 вируса - тип В (“Виктория”) и А/H3N2 (“Швейцария”), но значително по-малко”, съобщи за “24 часа” проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и национален консултант по микробиология.

Свинският грип се появи у нас през 2009 г. и бързо показа, че има “афинитет” към бременните и най-малките.

Прочети още от в. „24 часа"

"90 млн. евро субсидии за нови енергийно ефективни машини", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Общо 90 млн. евро, или 176 млн. лв., предстои да бъдат разпределени за инвестиции в енергийна ефективност в малките и средните предприятия. Средствата са от европейската оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Документите са публикувани за обществено обсъждане до 15 февруари. Практиката показва, че самата процедура може да започне около месец след това, а срокът за подаване на проектите е 150 дни, т.е. някъде през август.

Средствата могат да се ползват основно за купуване на оборудване, като приоритет имат предприятията от енергоемките отрасли. Един проект може да получи между 50 хил. и 1.5 млн. лв. безвъзмездно финансиране. Максималният срок на изпълнение е година и половина.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Търкаме талон за 15 минути гратис в синя зона” четем във в. “Монитор”
Софиянци ще търкат стреч талони за 15 минути гратис в центъра, ако искат да си оставят детето в забавачка или близък болен в болницата. Бонус талонът за синя и зелена зона ще бъде раздаван от служители на Центъра за градска мобилност и ще важи само за улици пред училища, детски градини или лечебни заведения. Този идея е отпреди две години, така родителите ще имат възможност спокойно да оставят детето си в училището или детската градина, която посещава. Смятам, че е наложително да се реализира и заставам изцяло зад нея, каза кметът на София Йорданка Фандъкова.

В момента се разработват различни варианти как точно да става отчитането, обясни зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. Причината е, че ако от общината се спрат на този с търкане, хората могат да злоупотребят и да напишат някоя минута отгоре. Другият вариант е чрез безплатен смс, но и при него трябва да се изясни точно как да става проверката дали човекът е спрял пред общинско заведение или злоупотребява. Всеки тарикат, който се опита да шмекерува ще бъде санкциониран със скоба на колата.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Картел при горивата се доказва много трудно" четем във в. “Труд”
Проверките обикновено сочат, че има обективни причини за нивата на цените на бензина и дизела

Има ли картел или монопол при горивата е един от най-често обсъжданите въпроси през последните години. На него обаче може да отговори само и единствено регулаторът - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Ако говорим за цени, то картелът представлява изрично съглашение между конкуренти, които координират ценовата си политика. Ценовата злоупотреба може да е налагане от господстващо предприятие на прекалено високи или ниски цени. Тези категории се припокриват при т.нар. ценова преса, когато на клиент се налага висока цена на едро с цел да не може да предложи атрактивна цена на дребно, където се конкурира с господстващото предприятие.

Прочети още от в. “Труд”

”Кои са приликите между СССР и ЕС", пише в. “Стандарт”

Прекомерната власт на бюрократичната върхушка не е единствената прилика между СССР от втората половина на миналия век и днешния Европейски съюз. Може би дори с още по-голямо значение е приликата в политиката спрямо останалия свят, на някогашния СССР и на сегашния ЕС.

Историята многократно е показала, че в основата на всяка голяма цивилизация стои една амбиция за света. Така е с древните Египет, Китай, Персия, Елада, Индия, Рим. Сетне - с хуните, монголите, турците. По-близо до нас - с колониалните империи на Португалия, Испания, Франция, Великобритания, Наполеонова и анти-Наполеонова Европа и т.н. Амбиция за завладяване на територии и население, но преди всичко амбиция за владеене на мисълта и съзнанието. За слагане на свой печат на света.
Каквито и територии и богатства да държи в даден момент поредната империя, поредното нечие владичество, помръкне ли амбицията, изчерпи ли се потенциала за владеене на умовете, и най-мощната цивилизационна структура рухва под натиска на някоя нова сила. Понесла на знамената си своя амбиция.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Бизнес организации предлагат три промени за данък "уикенд"", пише в. “Капитал Daily”
Фиксиран процент при разпределение между лично и служебно ползване, минимален праг от 50 хил. лв. за активите и избягване на допълнително облагане на доходите на служителите. Това са трите основни промени в т.нар. данък "уикенд", за които настояват четирите национално представени работодателски организации - КРИБ, БТТП, БСК и АИКБ, както и двете съсловни организации на счетоводители и одитори. Писмото с възраженията и предложенията е адресирано до финансовия министър Владислав Горанов.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Съдът и геополитиката играят основна роля в битката за МВФ", пише в. “Сега”
Шест месеца делят Кристин Лагард, вероятно най-влиятелната жена в света, от края на първия й мандат на управляващ директор на Международен валутен фонд (МВФ). Докато говори за МВФ обаче, става ясно, че според нея работата й в институцията съвсем не върви към приключване. "Искам МВФ да стане по-гъвкав, да има възможност да насърчава развитието и да използва познанията, които имаме - те са огромни - а страните членки да имат достъп до тях", казва Лагард в интервю за "Нюзуик", което даде в кабинета си във Вашингтон. Времето, през което оглавява МВФ, тя описва като "влакче в увеселителен парк", но добавя: "Готова съм (за втори мандат), ако управителният съвет реши това". Бордът включва 24 директори, които избират управляващия директор на МВФ.

Прочети още от в. “Сега”

“Купуваме имот срещу 60 средни заплати” пише в. „Труд"
Достъпността на жилищата и през 2015 г. продължи да се увеличава въпреки ръста в цените им, лихвите по кредитите се понижиха, а средната работна заплата плавно се покачи.

„Така, ако имот от 60 кв. м според средната за страната стойност през 2013 г. се изплащаше със 65 работни заплати, то през 2014 г. нужни бяха 63 заплати, а през 2015 г. - 60 заплати”, изчисли Калоян Богданов маркетинг мениджър на „Адрес недвижими имоти“.

Прочети още от в. „Труд"

„Ползването на фирмени активи за лични нужди без заплащане се смята за доход", пише в. „24 часа"
С данъчния консултант Валери Колчев разговаря Румяна Денчева
- Как фирмите да решат да обявят активите си покрай данък уикенд, г-н Колчев?

- След внимателен анализ. Ако например автомобил се придобие изцяло за лично ползване, не се иска данъчен кредит за него. Ако той е само за стопанска дейност, се ползва пълен данъчен кредит и не се начислява ДДС. Най-сложна и проблемна е ситуацията, когато фирменият актив се използва и за двете цели - например автомобил, който е на разположение през почивните дни и в извънработно време. Тогава фирмата трябва да прецени дали да се откаже от процента на данъчен кредит, който съответства за личната употреба, или да ползва пълен данъчен кредит и да начислява ДДС пропорционално на личната употреба.

Прочети още от статията на в. „24 часа"