"Събирачи на дългове и миньори са сред най-търсените кадри у нас” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Най-търсените кадри в България в момента не са програмисти и инженери, а събирачи на дългове, строители, миньори, оператори в кол центрове, банкови и други служители. Това изненадващо разкритие прави нов доклад на Европейската комисия, който анализира недостига и уменията на работната сила в страните от ЕС. ЕК обръща специално внимание на браншовете, където работните места и търсенето на подходящи хора за тях се увеличават най-бързо. Именно изброените професии се оказват "най-бързо растящи" в България.
"Програмистите са само върхът на айсберга, видимата част, а глад за кадри у нас има навсякъде", коментира пред "Сега" Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч". Очевидно проблемите на IТ компаниите наистина са по-видими заради голямата ножица между търсене и подготвени специалисти.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“10 000 нелегални сервиза ремонтират колите ни” четем на първа страница във в. “Монитор”
Над 10 хил., или почти всички автосервизи у нас на практика работят нелегално и без нужния контрол. Причината е, че няма работещ регламент за тяхната дейности. Това съобщи за „Монитор” Иван Вълков, зам.-председател на комисията по транспорт към парламента.
По думите на депутата от ГЕРБ до 2000 година е имало някакви установени правила, но тогава работата на монтьорите е прехвърлена в закона за занаятите, където не е регламентирана по подходящ начин. В момента всеки търговец може да извършва такава дейност, стига да има регистрация, няма изисквания за техника или квалификация на работници.
Един от проблемите за потребителите е, че не се дават никакви гаранции за както за извършения ремонт, така и за това какви части са вложени в него, от къде са купени и каква сигурност имат.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“500 000 тона мляко изтичат в сивия сектор" четем на първа страница на в. “Труд”
50% от произведеното краве мляко в България, или около 500 000 тона, е в сивия сектор - не е обявено и не е преработено, а е отишло на пазара през 2015 г. Това обяви пред „Труд“ Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите. По думите му ситуацията е без промяна повече от 10 години.
„Производители се оплакват от ниски изкупни цени, но голяма част от тях, освен че са в сивия сектор, предлагат недобър продукт. Истината е, че 20-25% от предлаганото мляко е истинско, другото е компромис“, коментира Присадашки. По думите му в България през миналата година са изкупени около 500 000 тона краве сурово мляко, а по статистика на сектора се произвеждат около 1 млн. тона.
“Износът на машини догонва суровините”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
България е на път да обърне тренда в експорта си и от страна износител основно на суровини да стане износител на стоки с висока добавена стойност. Това показват актуални данни на БНБ за водещите стокови групи в експортната листа на страната. Според тях през 2015 г. най-голям ръст се наблюдава при износа на електротехническа и машиностроителна продукция, който достига съответно 4,427 млрд. лв. и 3,604 млрд. лв. Така двете стокови групи заемат 9,7% и 7,9% от общата стойност на износа ни. В същото време традиционни лидери в експортната ни листа като медта и изделията от мед задържат позиции след спада през 2014 г., а при минералните горива износът дори е намалял през миналата година. "18% от експорта на България вече е мехатроника - двигателят на IV индустриална революция.
"Панагюрище има работеща болница за 92 млн. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Най-голямата еднократна инвестиция в болница за последното десетилетие е факт. На 11 юни заработи многопрофилната болница "Уни хоспитал" в Панагюрище. Тя е специализирана в лечение на онкологични заболявания и досега в нея са вложени 92 млн. лв.
Рекордьор дотук в България е "Токуда", в която към откриването й през 2006 г. бяха инвестирани 120 млн. евро, но с дооборудването вложението достигна 220 млн. евро. За разлика от софийската болница тази в Панагюрище не е единствено частна инициатива, а има и малко общинско участие - сградата на старата болница, земята и малка част от нужното финансиране. Иначе основният инвеститор е медодобивното дружество "Асарел - Медет", което е смесена българо-австрийска собственост. Третото по размер медицинско вложение - 35 млн. евро, беше направено в края на миналата година - в онкоболницата на "Сити клиник". Другата новост при "Уни хоспитал" е, че проектът е първи голям извън столицата. И се цели както в региона на Средногорието, така и в медицинския туризъм.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„3000 лв. на ден е лечението на Митьо Очите", четем на първа страница на в. „24 часа"
Желязков бил здравно осигурен чрез една от фирмите, в които се води на работа. Дъщеря му пристигна с брониран джип на погребението на гарда
“Между 2000 и 3000 лв. струва на ден един пациент в реанимацията. Сумата е различна в зависимост от състоянието на болния и вида на медикаментите, които са необходими за лечението му.” Това каза за “24 часа” д-р Георги Матев, изпълнителен директор на МБАЛ - Бургас.
Сред по-скъпите били медикаментите за съсирване на кръвта и лекарствата за поддържане на белодробните функции. Точно такива се използвали в момента за лечението на Димитър Желязков - Митьо Очите.
„Общините искат отлагане за новия метод при определяне на такса смет", пише в. “Капитал Daily”
Общините искат между 5 и 10 години преходен период за въвеждането на новия метод за определяне на такса смет. Това стана ясно по време на XIX национална среща на финансистите от общините, провела се в Пампорово. В края на април Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проект на изменение на Закона за местните данъци и такси, чиято цел е да промени сегашната методология, така че да се плаща за реално количество отпадък. В момента се използва данъчната оценка на имота, което натоварва фирмите за сметка на домакинствата. Отлагането според участниците в тридневния форум ще направи поскъпването за гражданите по-поносимо.
"Искаме преходен период в рамките от 5 до 10 години при преминаването към нов ред за определяне размера на таксата за битовите отпадъци", заяви Даниел Панов, председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на Велико Търново, цитиран от "Дарик". В публикувания законопроект е предвидено новите правила да започнат да действат от 2017 г. Обсъжда се и вариант за 3-годишен преходен период, през който общините да използват разгънатата площ на имота като алтернатива на досегашната основа.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Кабинетът знае само едно решение на проблемите - нови заеми", пише в. “Сега”
Решението на Народното събрание да одобри държавна гаранция в размер на 600 млн. евро по два заема в полза на Фонда за гарантиране на влоговете в банките добавя нов щрих към растящата склонност на българското правителство да решава проблеми чрез дългове. То бе и своеобразен тест за възпиращата роля на българския парламент, гражданско общество и медиите срещу решения, които не са в обществен интерес. Тестът не бе преминат - с изключение на няколко гласовити депутати, които привлякоха внимание към темата, мнозинството одобри новия дълг, без да задава въпроси.
Това не е изненада. Миналата година финансовият министър Владислав Горанов упорито твърдеше, че са му нужни 16 млрд. лева нов заем за рефинансиране, и депутатите, след малко срещи при закрити врати, повярваха в тези сметки (неверни).
“Три компании проверяват пенсионните фондове” пише в. „Труд"
Проверките от независимите външни експерти започват на 15 юли
“Прайсуотърхаус Купърс Одит” ООД, “РСМ България” ООД и “Ейч Ел Би България” ООД ще одитират активите и балансите на 27 фонда
Три са одобрените от Комисията за финансов надзор компании, които ще извършат проверката на активите на пенсионноосигурителните дружества у нас. Това са “ПрайсуотърхаусКупърс Одит” ООД, “РСМ България” ООД и “Ейч Ел Би България” ООД, става ясно от публикувания от КФН списък.
Проверките обхващат общо 27 универсални, професионални и доброволни пенсионни фонда в България. Прегледите от независимите външни експерти ще започнат на 15 юли 2016 г., а резултатите ще станат ясни на 1 декември.
“Вдигнали сме нови жилища за цял град“, четем във в. “Монитор”
Край морето строежите 5 пъти повече от столицата
Нови жилища колкото за град с население около 200 000 души са построени в България за последните 8 години, сочат данните на официалната статистика.
От началото на 2008 година досега у нас са получили разрешение за ползване 110 464 жилища, разположени в 20 526 сгради. Те са изградени основно в големите градове, в някои морски и планински курорти и в определени зони около тях. Така общият им брой от 3 746 758 в края 2007 г. се увеличава сега до около 3 857 222 жилища, а на сградите - от 2 131 232 на 2 151 758.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Източване на ДДС - новата схема при горивата", пише в. „24 часа"
От началото на годината има бум, след като бил затворен каналът с контрабанда с танкери.
Източването на ДДС е новата схема при горивата. Започнала е да набира скорост през последните месеци, показват данните на Националната агенция по приходите.
Според анализ на НАП щетите за бюджета от укрит ДДС при продажбата на горива са били 55 млн. лв. за 2013 г. През следващата година се вдигат на 99 млн. лв., а през 2015 г. стигат 109 млн. лв.
Неофициално се твърди, че само за първата половина на тази година измамите с ДДС, свързани с горива, вече са над 100 млн. лв., а за цялата година могат да минат над 220 млн. лева.
За измамите се използват четири схеми.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Кой се страхува от Brexit?", пише в. “Стандарт”
На референдума на 23 юни британците трябва да решат дали страната им ще остане в ЕС или не. Германските фирми, които са активни Острова, очакват със затаен дъх резултатите от това гласуване. И има защо: Обединеното кралство е третият най-голям външен пазар за Германия след САЩ и Франция. И обратното - Германия е един от най-големите търговски партньори и инвеститори във Великобритания. Освен това страната е от стратегическо значение за много германски мултинационални концерни - като BMW, Volkswagen или Deutsche Post, които през годините успяха да придобият много британски компании.
Ясно е, че Германия има какво да загуби, ако британците гласуват за излизането на страната от ЕС. Затова не е никак чудно, че германският бизнес във Великобритания подкрепя кампанията за оставане в Общността. Така например концернът Siemens, който в момента инвестира 204 млн. евро в производството на вятърни турбини в графство Йоркшър, предупреди, че евентуалната раздяла с ЕС ще отблъсне част от чуждестранните инвестиции в Обединеното кралство. Още по-силно послание изпратиха през март шефовете на шест британски фирми, собственост на BMW: в съвместно писмо те предупредиха, че евентуален Brexit ще оскъпи тяхната продукция и може да доведе до съкращаване на работни места.