"Всеки шестнадесети българин е чиновник” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Въпреки всички обещания за намаляване на държавната администрация чиновниците отново започнаха да се множат. Част от министрите са разхлабили колана при назначаването на нови служители. Сред най-набъбналите е министерството на земеделието, чиято администрация расте на фона на периодични скандали за проблемно усвояване на еврофондовете. А бумът на нови административни структури предстои - ще се създават агенции за електронното управление и за сертифициране на средствата за земеделие от ЕС, ще се структурира агенция за икономически растеж от други две структури, ще има и национален инспекторат в образованието.

Държавната и общинската администрация наброяват 136 465 души, съобщи в петък министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Според статистиката работещите в България са 2.2 млн. Това означава, че всеки 16 българин е чиновник.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Кои са най-големите компании в България", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Каква е била изминалата 2015 г. за местните корпоративни гиганти? Кои 300 компании намират място сред най-големите в страната според размера на приходите си, кои растат, кои падат, какви са печалбите им? Отговорите на тези въпроси и разрези по сектори ще можете да откриете в традиционната годишна класация на местните лидери "Капитал 100". Тя ще бъде представена на специално събитие във вторник вечерта.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Закриха 1386 места в гимназиите” четем във в. “Монитор”
69 паралелки са закрити в седем областни града след първо класиране за прием след седми клас. Това показа проверка на „Монитор“ в областите София - град, Пловдив, Велико Търново, Варна, Стара Загора, Благоевград и Добрич. В една паралелка принципно трябва да има минимум около 18 ученици. Така на практика са анулирани места за 1386 ученици.

Закриват се тези паралелки, за които не са се събрали достатъчно желаещи кандидати за сформиране на клас. Техният брой в столицата е 25. Така например само 10 ученици са пожелали да учат „Експлоатация на автомобилния транспорт с английски език“ в професионалната гимназия „Хенри Форд“ в София. Закрита е и паралелката „Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки“ в Софийска гимназия по хлебни и сладкарски технологии. Само двама пък са пожелали да учат за планински водач в 192 СОУ.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Гьолска каракуда ни продават вместо черноморска ципура" четем на първа страница на в. “Труд”
Крайпътни търговци лъжат клиентите, като им предлагат „черноморска“ риба, а често им пробутват дори каракуда, която е сладководна, предупредиха пред „Труд“ рибари от бургаския регион. Техният съвет е никога да не се купува от импровизираните сергии край шосето.

Причината е, че продуктите всъщност нито са пресни, нито са черноморски. В момента в родната акватория се вади само граца (дребен сафрид) и тук-там по някое попче.

Измамниците продават сафрид, но той е от Китай и няма нищо общо с пресния български. Освен това предлагат каракуда с отрязана глава и изчистена, за която твърдят, че е ципура.

Прочети още от в. “Труд”

“Под 1% паднаха лихвите по депозитите в левове”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Лихвите по левовите депозити на гражданите падат под 1% за първи път, като през месец май са средно 0,97%, при 1,17% за април. Лихвите по влоговете на домакинствата в евро са трайно под 1%, като за май намаляват до 0,7%, сочат данните на БНБ. Като някои банки дават годишни лихви от 0,05% по влогове в евро и 0,01% по тези в долари. Лихвите по левовите депозити на бизнеса също падат - средно до 0,29%, но по тези в евро се отчита ръст от 0,44% за април на 0,68% за месец май.

Лихвите по малките заеми за бизнеса в размер до 1 млн. евро през месец май се увеличават. Така въпреки падащите лихви по депозитите взимането на малки заеми от страна на бизнеса се оскъпява. Лихвите по малките бизнес кредити, договорени в левове, нарастват от 4,91% през април на 4,98% през май. А при заемите, договорени в евро, увеличението е по-голямо - от 4,50% на 5,06%. Като лихвите по малките заеми за бизнеса се увеличават за втори пореден месец.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Отпушват “Тракия”, на “Хемус” - няколко тапи", пише в. „24 часа"
Ремонтите са концентрирани в Северна България. Отпадна забраната за 
тирове при над 35 градуса

Лятото дойде с ремонти и трафик най-вече по автомагистрала “Хемус” и в Северна България.

От понеделник започна ремонт на тунел “Витиня”, а движението се пренасочва в тръбата за София. Най-дългият тунел у нас - 1195 м, ще бъде ремонтиран до декември. От пътната агенция заявяват, че той е в експлоатация от 1984 г., а последният ремонт е преди 27 г.

Георги Златев, шеф на пътното поддържане в Агенция “Пътна инфраструктура”, заяви, че е посочен и алтернативен маршрут по старото шосе - от пътен възел “Витинска река” до полицейската патрулка след тунела по пътя към Варна. Пътят е изкърпен и е готов да поеме трафик.

Прочети още от в. „24 часа"

„Износители са притеснени за бизнеса си след Brexit", пише в. “Капитал Daily”
Излизането на Великобритания от Европейския съюз би донесло икономически негативи за България. Един от тях е свързан с износа към Обединеното кралство. Островът е седмият най-голям пазар за български стоки с обем от 1.15 млрд. лв. през 2015 г. А обезценяването на паунда, евентуалното въвеждане на мита и увеличаването на бюрокрацията ще направят експорта към Великобритания по-труден. Дали ще има проблеми, ще зависи от договореностите, които ще бъдат постигнати между Лондон и Брюксел, но поне в краткосрочен план очакванията на бизнеса са Brexit да има негативен ефект.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Как НЕК ще плати над 1 млрд. лева за фантома АЕЦ "Белене"", пише в. “Сега”
Новината, че НЕК ще бъде осъдена за 600 млн. евро от руската "Атомстройекспорт", или накратко АСЕ, дъщерно дружество на "Росатом", неофициално е в обращение от Нова година. През март този риск дори бе включен в меморандума, с който бе пласиран новият външен държавен дълг - с уговорката, че ако бъде присъдена пълната сума, може да се наложи НЕК да получи държавна подкрепа.

Българското правителство e готово да предостави държавна помощ при негативен развой по арбитражното дело, заведено от АСЕ срещу НЕК заради спрения проект за АЕЦ "Белене" - научихме от актуализирания проспект по Тригодишната средносрочна програма за емисиите еврооблигации, носещ дата 15 март 2016 г. В документа има специален раздел за делата, водени срещу държавата или държавни компании.

Прочети още от в. “Сега”

“Близо милиард нови разходи за бизнеса” пише в. „Труд"
С промени в закон задължават всяка фирма да плаща на адвокат

С близо един милиард лева годишно ще се увеличат разходите на бизнеса, ако парламентът приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, който през миналата седмица мина на първо четене в правната комисия.

Ако промените станат факт, всеки собственик на фирма на практика ще бъде задължен да ползва услугите на адвокат дори и за дребни неща като размяна на документи с данъчни, НОИ, Агенцията по вписванията, Търговския и Имотния регистър. Това означава, че вече годишните финансови отчети, както и подаването на документи в НОИ за напуснали или назначени служители, ще трябва да минават през адвокатска кантора.

Прочети още от в. „Труд"

“Бум на ксенофобски настроения на Острова след Брекзита“, четем във в. “Монитор”
Бившият британски заместник министър на външните работи баронеса Сайда Уарси съобщи, за ръст на престъпленията, предизвикани от расова ненавист след гласуването за излизане на Великобритания от ЕС. Според Уарси, това е в резултат на ксенофобската кампания, която водиха евроскептиците. „Гласувахме за излизането, време е да си ходите”, с такива реплики били посрещани изглеждащите различно през последните дни, твърди Уарси. Атмосферата по улиците е крайно неприятна, коментира още Уарси, като допълва, че независимо дали хората са британци вече второ или трето поколение, ако не изглеждат като местните срещу тях има ненавист. Другата фраза, която се чувала често, била: „Излязохме от ЕС, стига толкова с полски досадници”. Лидерът на ЮКИП Найджъл Фараж още преди референдума неоднократно повтаряше, че мигрантите по-добре да си ходят по собствените си държави да ги оправят, отколкото да пречат на просперитета във Великобритания.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Ще ни трябват ли визи за Великобритания", пише в. „24 часа"
Ще върне ли визите за българи Великобритания след излизането си от ЕС и какви промени се готвят за туристистите и за желаещите да се установят на Острова?

Днес отговорът на тези най-често задавани въпроси от няколко дни е спекулативен. Защото никой още не знае точно какво споразумение ще сключи страната с ЕС и колко време ще отнеме целият процес. Според информацията към момента обаче изглежда малко вероятно, даже невероятно да бъдат въведени визи за краткосрочни пътувания до Великобритания за българите или граждани на другите членки на ЕС. Страната в момента има споразумения с държави по целия свят за безвизово пътуване с краткосрочен престой.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Европа да почерпи за Брекзит", пише в. “Стандарт”
Британците не са единствените, които позволяват на емоциите да вземат връх над разума, когато обмислят своите често напрегнати отношения с Европа. Германия също не крие емоциите си, що се отнася до значението на Брекзит - "Шпигел" отправи призив "Моля, не си тръгвайте", а специализираният в сензациите вестник "Билд" дори предложи да бъде признат спорният гол на Световното първенство по футбол през 1966 г. на "Уембли", ако Великобритания остане в ЕС.

В редакционна статия, която написах преди две седмици, предложих да се отговори на цялата истерия по повод Брекзит със спокойно заявление към британците: "Вървете си тогава." Мнозина попитаха дали говоря сериозно. Да. Но това не значи, че отварям бутилки с шампанско за това, че мнозинството от британците решиха да обърнат гръб на ЕС.

В случая не става въпрос за емоции, а за трезва преценка как в действителност ще се отрази Брекзит. Равносметката показва, че за Великобритания последиците ще бъдат драматични. Но от гледна точка на останалите 27 страни от ЕС напускането на Великобритания предлага повече възможности, отколкото затруднения.

Прочети още от в. “Стандарт”