“Златото потече към прекупвачите" четем на първа страница на в. “Труд”
Българите масово продават паунди след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз.
С 30% се е повишил броят на клиентите, които продават паунди от кpaя нa минaлaтa ceдмицa нacaм, отчитат от кoмпaниятa зa пpoдaжбa нa вaлyтa и злaтo Таvех. Основно това са българи, които имат спестявания в паунди или получават пари от роднини, които работят във Великобритания, коментира Христо Георгиев, бранд мениджър на компанията пред „Труд”.
Бългapитe се освобождават oт пayндитe cи, защото се cтpaxуват, чe цeнaтa нa вaлyтaтa мoжe дa пaдне oщe, допълни той. След референдума бpитaнcкият пayнд дocтигнa 31-гoдишнo дънo, кaтo cмъкнa 11% oт cтoйнocттa cи cпpямo щaтcкия дoлap дo 1.3229 дoлapa зa пayнд.
"Фарма компании са платили 21 млн. лв. на лекари за конгреси” е водещo заглавиe на в. “Сега”
За пръв път част от производителите на лекарства ще оповестят колко пари са платили, за да пратят лекари на конгреси и симпозиуми. Общо 21 млн. лв. са получили лекари и здравни организации у нас през 2015 г. за посещаване на подобни събития, сочат предварителните данни на Асоциацията на научноизследователските производители в България.
Парите са за подпомагане или организиране на научно-образователни събития, за регистрационни такси, лекторски хонорари, пътни и престой. 14 млн. лв. са платени на лекари, а 7 млн. лв. - на здравни организации - различни обединения по специалности, асоциации и съюзи на лекари, болници и т.н. Отделно иновативните компании са инвестирали 150 млн. лв. в клинични изпитвания и научни изследвания у нас, за които участващите медици също получават заплащане.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Дават 1260 лв. на млад медик в линейка” четем във в. “Монитор”
След скандал за заплати в Спешна помощ – София. Шефът се оправда, че не бил вдигал отдавна парите на чиновниците.
1260 лева основна заплата дават на начинаещ лекар без специалност в Центъра за спешна помощ за София – град и област. В тази сума не влизат парите, начислени за дежурства, съобщи неговият директор д-р Георги Гелев. След една година месечното му възнаграждение се увеличава на 1370 лева. Ако след 5 години той придобие специалност, парите му стават 1480 лева, а за две специалности - получава 1800 лева основна заплата, поясни д-р Гелев. Той посочи, че в сравнение с преди три-четири години медиците получават почти с 50% по-високи месечни възнаграждения.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Прогнозират 10% скок на имоти край морето”, четем във в. “Стандарт”
Цените на жилищата във Варна се качват, като се очаква поскъпването им тази година да е с около 10%. Сред причините за това са повишеното предлагане на жилищни кредити с изгодни лихви и ограниченото предлагане на жилища ново строителство.
Данните на Bulgarian Properties сочат, че около 80% от купувачите искат да вземат жилище за собствени нужди, 12% за децата си и около 4% с инвестиционна цел и отдаване под наем. Около 40% от купувачите търсят двустайно жилище, 30% - тристайни апартаменти, и по 15% са купувачите, търсещи къщи или по-големи апартаменти. Търсят се и по-скъпи имоти - има интерес при сделките до 100 хил. и над 150 хил. евро. Нови мащабни инвестиции по Северното Черноморие едва ли ще се появят през следващите години, казват от компанията. Като добавят, че апокалиптичните прогнози за срив на пазара на ваканционни имоти в България са били пресилени. Оттеглянето на руснаците от пазара не е в такива мащаби, в каквито се очакваше, а донякъде отсъствието на част от тях се компенсира от купувачи от други националности и най-вече от българи.
„ГЕРБ отлага избора на председател на КФН", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Комисията за финансов надзор (КФН) ще започне ключовите проверки в застрахователния и пенсионния сектор в непълен състав от четирима членове, от които председателят и единият от заместниците му са с изтекъл мандат. Това става ясно от заявеното от председателя на парламентарната група на управляващата ГЕРБ Цветан Цветанов намерение изборът на наследник на Стоян Мавродиев да се отложи за след августовската парламентарна ваканция. Пред "Капитал" Цветанов посочи, като основна причина за отлагането на избора на председател на регулатора в натоварената законодателна програма на парламента през юли и липсата на технологично време за избора. Освен това се чуват вече и гласове като този на Йордан Цонев от ДПС, че екипът не бива да се сменя насред ключовите проверки, така че, ако решението остане за септември, вероятно ще има натиск то да се отложи и за началото на 2017 г.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Полицията застреля топбандит”, четем на първа страница на в. „24 часа"
Убитият е експолицаят Христо Георгиев. Той открил огън по бившите си колеги пред десетки хора в софийския кв. “Разсадника”
Полицаи убиха топбандита и бивше ченге Христо Георгиев при престрелка в столичния кв. “Разсадника” днес следобед, а след кратко издирване заловиха и съучастника му.
Преди това малко преди 14,30 часа двамата гангстери ограбили заложна къща на бул. “Ломско шосе”. Те нахлули вътре маскирани и въоръжени и заплашили служителя. Задигнали голяма сума пари, но до редакционното приключване на броя не бе ясно каква. Според Би Ти Ви бандитите отнесли и 2 кг злато.
„Най-динамичните български компании за 2015 г.", пише в. “Капитал Daily”
Във вторник вечерта "Капитал" представи годишната си класация на най-големите компании в България според приходите им за 2015 г. Освен подреждането според размера на дейността им и по сектори специалното издание "Капитал 100" включва и данни за финансовите резултати на корпоративните лидери, разнообразни разрези на представената информация и анализи на развитието на бизнеса в страната през изминалата година. И тази година сме класирали и най-динамично растящите дружества – представяме ви част от...
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Бюджетът е добре, но не заради битката с контрабандистите", пише в. “Сега”
За втора поредна година финансовият министър се радва на комфорт в харченето на парите благодарение на множество резерви и трикове при планирането.
Мантрата на този мандат на премиера Бойко Борисов е преизпълнението на приходите в бюджета и борбата с контрабандата. Борисов не се умори да повтаря, че от контрабандистите хазната е изкарала 3 млрд. лв. - почти вярно число, но само математически. Съдържателно погледнато - силно манипулативно. Борисов обаче няма друг полезен ход, защото от опозицията го замерят с друга зашеметяваща сума - 16 млрд. лв. планирани дългове за три години. И това число е почти вярно, и то е манипулация.
“Томислав Дончев: Брекзит е лош сигнал, вноските в ЕС може да нараснат” пише в. „Труд"
- Г-н Дончев, изненада ли са за вас резултатите от референдума във Великобритания?
Лоша изненада и много лош сигнал за цяла Европа. Тук трябва да разделим разговора. Икономически щети вече има и това е само началото. Когато такава голяма икономика се откъсне от общността, това предизвиква щети и за Великобритания, и за големия общ пазар.
- Колко лош е този сигнал за България?
- Стокообменът ни с Великобритания не е голям. От гледна точка на парите, които България получава по линия на кохезионната и на общата стопанска политика, сигурно ще има отражение. Не веднага - по простата причина, че излизането ще отнеме време. Ако приемем анализаторските прогнози, че практически за това ще са нужни поне две години, това означа, че ефект ще има до 2018 г.
“Паркингите по морето празни на хартия“, четем във в. “Монитор”
Частниците декларират по 20-30 лв. оборот на ден. Паяци дебнат по цялото Черноморие, в Бургас вдигат и джипове
Частните паркинги по морето дори в разгара на летния туристически сезон се водят празни на хартия. Пред Националната агенция за приходите те декларират едва 20-30 лв. оборот на ден. Това означава, че макар легловата база по курортите да е пълна на 85%, едва двама-трима туристи дневно си оставят колите на паркинг срещу заплащане. В същото време общинските зони за престой декларират около 10 бона чиста печалба месечно само от 1 паркинг.
При проверка на място в частните паркинги обаче истината лъсва, обясниха проверяващите. В един паркинг дневно туристи оставят между 100 и 200 коли, като в 90% от случаите клиентите не получават касова бележка за платената от тях сума.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Проф. Стив Ханке: България запази независимост и си остави място за маневри", пише в. „24 часа"
Американският икономист проф. Стив Ханке, известен като бащата на българския валутен борд, коментира в интервю пред bTV Radio кои са големите печеливши и кои са губещите от решението на британците да напуснат ЕС.
Проф. Ханке коментира още как „Брекзит“ ще се отрази на връзката между Русия и Великобритания, както и каква е неговата прогноза за въздействието на решението върху световната икономика.
- Професор Ханке, изненадан ли сте от решението на британците?
- Не, не съм изненадан. Защото, когато една институция загуби своята легитимност, обикновено след това следва революция. Това, което се случи е, че британците, както и други членове на Европейския съюз, смятат, че ЕС е изгубил своята легитимност. Така че не съм изненадан, че имахме една революция. И това, което революцията всъщност каза, е „не“ на бюрократщината или „евро- кратщината“ и „да“ на независимостта и свободата.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Имаш паркинг - пиеш мляко", пише в. “Стандарт”
47% ръст на бизнеса с паркинги за две години отчитат от Националната агенция за приходи. Тази дейност се оказва най-предпочитана от родните предприемачи. Оживление има във всички сфери на търговията и услугите. Това показва ръстът на регистрираните касови апарати - с 12,7%.
Хората започват с микро и дребен бизнес, тъй като по принцип, и особено през последните години, достъпът до финансиране в България е силно ограничен. Хората разчитат или на собствени спестявания, или на потребителски заеми, или на заеми от приятели и роднини. По-важният въпрос е защо българите се насочват именно към по-нискотехнологични и дори рентиерски ниши, като случая с паркингите, а нямат смелостта да се заемат с производство например. Вероятно несигурната среда е един от отговорите. Всички виждат колко е лесно - да се загради едно произволно място в града и после това се води за паркинг. Специално по отношение на паркингите изискванията са изключително занижени.