Световни технологични гиганти като Facebook и Google съвсем скоро може да започнат да плащат данъци и в България. Макар че и двете компании се ползват активно от граждани в рамките на нашата страна, те не плащат нито лев налог за парите, спечелени от българските рекламодатели.

Промяната може да стане факт още по време на българското председателство, което ще започне от 1 януари 2018 г. и ще продължи половин година. Facebook, Google и редица други технологични гиганти може да започнат да плащат данъци в България, ако Европейският парламент и 28-те държави-членки на Блока одобрят две промени в данъчното законодателство, предложени от Европейската комисия.

Apple е намерила ново данъчно убежище

Apple е намерила ново данъчно убежище

След промените в законодателството на Ирландия през 2013 г., компанията се е преместила в "данъчен рай"

За да представят текстовете и да чуят мнението на бизнеса и местните народни представители и изпълнителна власт, в България бяха европейските депутати Ален Ламасур (Франция, ЕНП) и Паул Танг (Нидерландия, С&Д). Те са се срещнали с министъра на финансите Владислав Горанов, както и с представители на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. Среща бе проведена и с представители на българския бизнес и журналисти.

В рамките на предложенията за промяна на директивите относно обща основа за облагане с корпоративен данък и обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък ще бъдат въведени нови правила, които ще направят по-честно разпределянето на налози от мултинационалните компании, които правят бизнес в която и да е държава от ЕС.

Колко данъци плати Facebook на Острова?

Колко данъци плати Facebook на Острова?

Компанията сериозно промени данъчната си система

"Във Франция Facebook казва, че има 30 милиона потребители, но не плаща и едно евро данък. Това е нечестно", посочи Ламасур. Новото законодателство предлага в случаите с дигиталните компании, които нямат производство, офиси и магазини, да се взима предвид броя на потребителите, на които компанията е събрала личните данни с търговски цели.

В конкретния пример Facebook, която в рамките на ЕС е регистрирана като местно лице за данъчни цели в Дъблин, Ирландия, ще плати данъка в същата страна. След това обаче парите ще бъдат разпределени и към останалите държави-членки, в които компанията има бизнес - включително и България.

Останалите критерии, според които ще се определят колко е дължимият данък за различните страни, включват продажби, активи и труд, като четирите критерия ще имат еднаква тежест.

ЕК ще съди Ирландия заради Apple

ЕК ще съди Ирландия заради Apple

Заради незаконните данъчни преференции

Европейските депутати са убедени, че предложените промени ще спрат и укриването на данъци от големите мултинационални корпорации. Причината Facebook (както и Apple допреди две години) да се регистрират като местно лице за данъчни цели в Ирландия е възможността за сключване на споразумения, благодарение на които корпорациите с огромни приходи не плащат (почти) нищо под формата на данъци. Привлекателни са и други страни като Холандия и Люксембург.

С промените обаче облагането на приходите ще се случва там, където се създава стойността. В рамките на 5-годишен транзитен период ще има обезщетение "с цел да се избегнат неблагоприятните последици за данъчните приходи на отделните държави членки". Промените ще бъдат задължителни за компании с оборота над 750 милиона евро годишно и по желание за по-малките.