Една процедура по импийчмънт само ще направи огромна услуга на президента. И какво ще се случи тогава - каква ще бъде ползата за тези, които са я предизвикали? Такъв реторичен въпрос задава Александър Маринов. Той беше и първият, който преди няколко месеца призна, че има процеси по формиране на нов политически проект около президента Румен Радев. Маринов е убеден обаче, че Румен Радев, като човек на честта и дълга, няма да откликне на призива на председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски да напусне предсрочно президентския стол и да излезе на политическата арена. Именно защото е човек на дълга, а Радев е избран за президент и спазва Конституцията и законите - затова и няма как да се ангажира със създаването на партия.
Според Александър Маринов обаче, че има нужда от алтернатива, независимо от това дали е тази на президента Радев или друга, е напълно ясно. "Голяма част от българите не одобряват сегашното състояние на българската политическа система и просто не гласуват. Т.е. голяма част от българите търсят алтернатива и тя ще се появи", заяви Маринов, но не пожела да прави прогнози - "говорим за Нероден Петко" и ситуацията е чисто хипотетична, а нещата се променят".
Той обаче постави акцент - важно е не само Румен Радев кого и кои ще подкрепи, но и кои ще застанат зад президента. А и трябва, според Александър Маринов, да си представим, че хората се самоорганизират и заявят, че подкрепят президента.
А и нещата са ясни във вътрешно политически план - става въпрос за принципи, които са залегнали в основата на стратегическия план за развитие на президентството и са били проявени в управлението на служебните правителства. Според Маринов именно във външнополитически план нещата са много неясни, тъй като настоящия евроатлантизмът у сглобката е една огромна фасада, той е пишман евроатлантизъм. Александър Маринов припомни подаряването на кученца и деловите бизнес отношения с Путин от представители на некоалицията, макар и да не спомена конкретно партиите ГЕРБ и ДПС.
Истинският евроатлантик е всъщност Румен Радев, утвърди Маринов, макар и да допълни - "но с друг смисъл - евроатлантическа ориентация, която е достойна, осмислена и която не бърза на казва "да" на всичко, ако то не съответства на нашите национални интереси. Без да уточнява дали това не е изграждане на образ на "българския Орбан", Маринов даде пример с позицията на Радев по конфликта в Украйна, заради която го обвиниха с путинофилия, а сега много лидери са извървяли пътя и са стигнали до извода, че няма военно решение на войната - "всички го говорят това сега".
Конкретно Александър Маринов коментира конфликта между Радев и Пеевски като опит да се "овъргаля президентът в кочината", удар по имиджа му, който обаче няма да успее. Той е убеден, че няма доказателства за схеми, кеш и т.н. Президентът няма защо обаче да иска изрично прокуратурата да си свърши работата и по собствена инициатива да провери тези сигнали, които "се търкалят" от години - това е работа на самата прокуратура.
Изключително агресивното поведение на Делян Пеевски, което е нетипично за ДПС, ще създаде проблеми не само за него си, но и за партията му, тъй като се ангажира самата партия, убеден е Александър Маринов. "Реториката носи отговорност - говорим за политическа отговорност."
Александър Маринов коментира накратко и че в момента желанията за смяна в службите и реформа са "замразени", не защото президентът Радев ги стопира, а защото в самата сглобка няма разбирателство как да ги разделят. "Проблемът идва от взаимно невярване в сглобката. Искат да ги вземат от президента, но не знаят как да го разделят. Те не могат да се спогодят по този въпрос, затова и няма движение по темата. Иначе "позицията на президента е принципна и съвсем не е изолирана", заяви Маринов.
ivan-koichev
на 31.01.2024 в 18:47:31 #3Впечатлението ми е, че импийчмънт се иска за президент от президентска република. Все пак ако някой знае някъде да е имало импийчмънт на мажоритарно избран президент без възможност да управлява, то тук му е мястото да се изяви.
NaskoZashtoto
на 31.01.2024 в 12:24:01 #2Подкрепата за президента съществува и ще съществува за всеки на този пост, който що-годе спазва закона и се сеща за народеца барем от време на време. Това обаче е подкрепа за институцията, а не за личността. Един бивш президент направи партия след мандата си, но тя е “алтернатива” само на нулата - толкова са им успехите по националните избори. Другите благоразумно се занимават с “обществена” дейност с по някоя фондацийка и гледат да не се навират много в очите на хората, че предизвикват главно хейт.
nsmilitia
на 31.01.2024 в 11:08:52 #1Гумен Патев ли е евроатлантик? Този руЗки нахОйник. А стига бе
Всъщност не ви разбирам. Курнелчето Нинова не ви ли е достатъчна алтернатива?