Предстоящият данък от 25%, който се очаква да бъде наложен върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ и чрез който безпроблемният внос на стоки от основни търговски партньори на Америка, сред които Канада, Мексико, Бразилия и Европейския съюз, ще даде своите сериозни икономически последствия. Разширените тарифни мерки, обявени от американския президент Доналд Тръмп, които се очаква да влязат в сила още следващия месец, означават, че много американски фирми, които искат да внесат металите в страната, ще трябва да плащат повече пари, пише BBC.
Но има и още нещо. Съществува риск компаниите да прехвърлят добавените разходи или част от тях на потребителите. И тъй като стоманата и алуминият са ключови компоненти в много стоки, ето кои артикули могат да станат по-скъпи.
1. Консерви, бира и газирани напитки
Около 70% от стоманата, използвана в САЩ за производството на консерви за храна, днес се внася от страни като Германия, Нидерландия и Канада, според Института за производители на консерви (CMI) - бизнес група, представляваща производителите на консерви. След като Доналд Тръмп наложи мита върху стоманата през 2018 г., много производители на консерви спечелиха "изключения" от тези данъци върху вноса, въпреки възраженията на производителите на стомана.
Оттогава те са намалили допълнително производството, повишавайки цените, подчертават от CMI, които изпратиха писмо до администрацията на Тръмп по-рано този месец, подписано от големи хранителни компании, сред които General Mills, Del Monte и Goya.
Робърт Бъдуей, президент на CMI, смята, чецените на хранителните стоки за консервираните храни, произведени в САЩ, вероятно ще се повишат.
"Въпреки че президентът може да вярва, че тези тарифи защитават стоманодобивната промишленост, те със сигурност подкопават нашата продоволствена сигурност и устойчивостта ни на доставки на американски консервирани храни, на които американците разчитат всеки ден", казва експертът.
Що се отнася до алуминия, пивоварите и производителите на газирани напитки, като Coca-Cola, също предупредиха, че този ход ще увеличи разходите и може да доведе до по-високи цени за клиентите.
"Ние контролираме достатъчно променливи, за да можем да адаптираме и смекчим пътя си през това, което се случва", заяви главният изпълнителен директор на Coca-Cola Джеймс Куинси пред инвеститорите тази седмица.
Тръмп от своя страна обяви, че този път няма да има изключения от правилата, нито за отделни продукти, нито за определени държави, но някои сектори се надяват, че той ще отстъпи от тази си позиция.
![Снимка 675210](https://webnews.bg/uploads/images/10/5210/675210/640x.jpg?_=1721378527)
Източник: Wikimedia Commons
2. Автомобили
След като Доналд Тръмп наложи мита върху стоманата и алуминия по време на първия си мандат, производителите на автомобили, включително Ford и General Motors, предупредиха, че мерките ще добавят около $1 милиард към разходите им. От Morningstar изчислиха, че тарифните разходи ще доведат до приблизително 1%, или увеличение на цените с $300 за клиентите.
Дейвид Уистън, анализатор в Morningstar, предупреждава, че Ford може да се изправи пред подобно увеличение на разходите и сега, но все ощее не е ясно как ще бъдат засегнати потребителите.
Според Майкъл Уол, автомобилен анализатор в S&P Mobility, е "реалистично" да очакваме част от разходите от тарифите за металите да се прехвърлят към купувачите. Поскъпването на стоките, внасяни от Канада и Мексико ще има най-голямо въздействие върху потребителите.
На бизнес конференция главният изпълнителен директор на Ford Джим Фарли алармира, че последните ходове на Доналд Тръмп причиняват "много разходи и много хаос" за автомобилната индустрия.
TD Economics изчислява, че колите могат да поскъпнат с около $3000 ако общите мита върху стоки от Мексико и Канада влязат в сила.
3. Строителство, жилища и техника
Строителната индустрия като сектор е един от най-големите потребители на стомана, от която строителите на жилища се нуждаят за всичко - от рамкирането на сградите до инсталирането на уредите в готовите имоти.
Карл Харис - председател на Националната асоциация на строителите, коментира, че решението за налагане на мита върху стоманата и алуминия е "в тотално противоречие" със заявената цел на Доналд ръмп да направи жилищата по-достъпни. Строителният предприемач предупреждава, че това всъщност ще повиши разходите и ще възпре възстановяването.
"В крайна сметка потребителите ще плащат за тези тарифи под формата на по-високи цени на жилищата."
Националната асоциация на строителите на жилища в САЩ призова президента да освободи строителните материали от новите тарифи.
След като Тръмп наложи тарифи за стоманата през 2018 година, производителят на уреди Whirlpool се сблъска с неочакван скок в размер на $350 милиона в разходите, който според компанията се дължи именнто на увеличението на цените на стоманата.
Тоест, компаниите, които не могат да поемат такива разходи, вероятно ще ги прехвърлят на клиентите си чрез по-високи цени в магазините.