Докато БРИКС се разширява, за да предизвика доминирания от Запада глобален финансов и търговски ред, потенциалното членство на Турция в блока от големи развиващи се икономики, към който Анкара изрази желание да се присъедини, може да донесе значителни взаимни ползи и за двете страни, пише Daily Sabah.

След като дълго време беше разочарована от липсата на напредък в преговорите за присъединяване към Европейския съюз, Турция преследва нови съюзи. Официални лица наскоро изразиха интереса на нацията да стане член на БРИКС, който включва Китай и Русия.

Турският външен министър Хакан Фидан заяви, че Анкара "провежда разговори и преговори със страните от  и тези разговори преминават през етап на еволюция".

Икономическата организация БРИКС беше създадена от Бразилия, Русия, Индия и Китай през 2009 г. и се разви в сегашната си форма с включването на Южна Африка през 2010 година. Идеята на тази общност е да предостави платформа за своите членове, които да могат да оспорят световния ред, доминиран от САЩ и ЕС.

Някои анализатори твърдят, че блокът, представляващ някои от водещите нации в света по отношение на население, индустриална мощ и богати енергийни ресурси, бързо напредва като потенциален противовес на съществуващия световен ред. Други анализатори са на мнение, че организацията никога няма да може да се мери по политическа сила и икономическа мощ с Европейския съюз и САЩ.

Снимка 631394

Източник: EPA/БГНЕС

Въпреки различните твърдения и мнения, БРИКС в момента представлява около 40% от световното население и повече от една четвърт от световния брутен вътрешен продукт (БВП), като този брой навярно ще нараства.

Тази година групата се разшири, за да включи Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства (ОАЕ), като повече от 40 други държави изразиха интерес също да се присъединят, което означава нарастваща глобална икономическа и политическа сила.

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Актуалният списък на страните, които имат желание да се присъединят към БРИКС

Те вече достигат 29 - кои са основните критерии за присъединяване към икономическата организация

Потенциалното членство на Турция беше посрещнато с ентусиазъм от някои икономисти, които смятат, че то ще осигури на страната достъп до нови пазари, възможности за инвестиции и по-силен глас в глобалните дела.

Експерти посочват силния производствен сектор на нацията, нейното младо и нарастващо население и стратегическото й местоположение на кръстопътя на Европа, Азия и Африка като фактори, които биха я направили ценно допълнение към блока. На тоди фон преговорите на Анкара за членство в ЕС към момента са замразени.

Редица анализатори обаче предупреждават, че присъединяването на Турция към БРИКС може да има доста недостатъци, потенциално обтягайки сериозно отношенията на Анкара със Запада.

Така или иначе, Турция отдавна се стреми да поддържа баланс в един все по-поляризиран свят. Страната е член на НАТО от 1952 година и е част от отбранителната система на Европа. Преговорите с ЕС обаче не успяха да напреднат, след старта си през 2005 година. Въпреки това Турция многократно е заявявала, че остава ангажиран член на военния съюз и поддържа целта си за пълноправно членство в Евросъюза.

Вместо ЕС? Обмисля ли Сърбия присъединяване към...БРИКС

Вместо ЕС? Обмисля ли Сърбия присъединяване към...БРИКС

На запад или на изток ще поеме Белград е въпрос от ключово значение за бъдещето на страната

Някои политически анализатори посочват, че членството на Турция ще засили геополитическото значение на БРИКС и ще засили влиянието му в Европа, Северна Африка, Азия и Близкия изток.

Те изтъкват факта, че страната е една от водещите нововъзникващи икономики в света, разполагаща със силна индустриална база и пазарна динамика, ще разшири размера на пазара на групата и обема на търговията, създавайки нови възможности за инвестиции и икономическо сътрудничество между страните-членки.

Дали обаче наистина едно такова членство би дало на Турция по-голям достъп до някои от най-големите нововъзникващи пазари в света и би могло да отвори ценни възможности за турските износители, или пък само ще отдалечи страната от ЕС, САЩ и техните партньори, е трудно да се каже.